Podróż w przeszłość – szkoła

Jednym z odwiedzonych podczas szkolnej wycieczki miejsc był Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.  Został on założony przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w 1906 roku. Było to pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Dzisiaj teren zajmuje 22 hektary obszaru nad jeziorem Gołuń i prezentuje tradycyjną zabudowę regionalną. Można zobaczyć tutaj lokalną architekturę z okresu XVII-XX wieku: wiejskie chałupy, dwory, karczmę, kościoły, wiatraki, budynki gospodarcze i rzemieślnicze, łącznie ponad 50 różnych obiektów. Chciałam zaprezentować Wam jeden z nich, szczególnie bliski każdemu uczniowi i nauczycielowi: szkołę.

Jak wyglądała szkoła na wsi prawie 100 lat temu? Zwykle w budynku znajdowała się jedna szkolna izba oraz mieszkanie lub pokój dla nauczyciela. Obok szkoły zwykle był ogródek. W szkolnej klasie uczyły się starsze i młodsze dzieci. Młodsi uczniowie korzystali ze specjalnych tabliczek kamiennych, wyglądem i rozmiarem przypominających współczesne tablety. Jedna strona służyła do pisania liter, druga do rachunków. Starsi uczniowie do pisania używali stalówek osadzonych w obsadkach, które zanurzali w kałamarzach z atramentem. Za szkolne przewinienia wymierzono kary cielesne: razy wymierzano trzcinką lub cienkim kijem w dłonie lub pośladki niesfornego ucznia. Zdarzało się również klęczenie w kącie na woreczkach wypełnionych suszonym grochem lub z rękami uniesionymi nad głowę. Komu tego było mało, ten trafiał do specjalnej „oślej ławki” lub do pomieszczenia zwanego „kozą”, w którym zostawał po zakończonych lekcjach.

Współczesna szkoła wygląda i funkcjonuje na zupełnie innych zasadach. Z sentymentem patrzę na wiejską chałupę z ogromnymi makami kwitnącymi w ogródku. Nasi uczniowie siedzący w starych szkolnych ławkach zdają się bardzo pasować do tego miejsca.

IMG_0214

IMG_0213

IMG_0215

IMG_0221

Tekst na podstawie ulotki z muzeum  www.muzeum-wdzydze.gda.pl
Photo: Agnieszka Rudzik-Sawicka, CC BY-NC 3.0

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, Matematyka, nauka, Wydarzenia z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

One Response to Podróż w przeszłość – szkoła

  1. Kamil powiedział:

    Bardzo ciekawa odmiana dla współczesnej szkoły. Ciekawe jak w takiej szkole uczy się matematyki.
    Jeśli szukasz to zapraszam na moją stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge