Kształtujemy motorykę;)

YouTube Preview Image

„Sprawność fizyczna to zdolność do efektywnego wykonania pracy mięśniowej” WHO 1968

 

Za wysoce sprawnego fizycznie uznamy takiego człowieka, który charakteryzuje się względnie dużym zasobem opanowanych ćwiczeń ruchowych, wysoką wydolnością układu krążenia, oddychania, wydzielania i termoregulacji, pewnymi prawidłowościami w budowie ciała oraz afirmującym fizyczną aktywność stylem życia.

Koncepcja „health – related fitness” jako teoretyczna podstawa kształcenia sprawności fizycznej.

Odnosi się ona do tych komponentów sprawności, które są efektem korzystnego i niekorzystnego wpływu zwykłej aktywności fizycznej oraz które mają związek z poziomem stanu zdrowia. Komponenty te są określone:
a) zdolnością do podejmowania codziennej aktywności z wigorem i na żwawo
b) takim stanem cech i zdolności, który wskazuje na niskie ryzyko przedwczesnego rozwoju chorób i osłabienia sił w wyniku małej aktywności

Celem sprawności fizycznej jest pozytywne zdrowie fizyczne, które warunkuje niskie ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Osiągnięcia zaś mają na celu zdolność angażowania się w codzienne zadania z adekwatną energią oraz satysfakcjonujące uczestnictwo w wybranych sportach.
Rodzaje wysiłku fizycznego:
•anaerobowy (beztlenowy) – do 90 sek. (np. sprint)
•aerobowy (tlenowy) – powyżej 4 min. (długo trwająca aktywność)
•kombinowany (mieszany) – pośredni czas lub wysiłek przerywany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge