Zmagania klasy sportowej przy ścianie wspinaczkowej oraz na macie judo.

W roku szkolnym 2017/2018 w Szkole Podstawowej nr 6 w Jaworznie utworzona została klasa sportowa o profilu wspinaczki sportowej i judo. Program szkolenia jest realizowany na zajęciach wychowania fizycznego dziewcząt i chłopców w klasach 4-8 szkoły podstawowej. Uczniowie klasy sportowej mają dziesięć godzin wychowania fizycznego tygodniowo podzielonych na część ogólną (cztery godziny) oraz specjalizacje prowadzoną na podstawie programów zatwierdzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze wspinaczki sportowej oraz judo (sześć godzin tygodniowo).

Opracowany profil klasy sportowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży wchodzącej w trudny okres dojrzewania, która pragnie aktywnie spędzać czas, rozwijać swoje indywidualne zainteresowania, realizować się i spełniać swoje marzenia poprzez aktywność ruchową. Celem programu wspinaczki sportowej realizowanego przez trenera Grzegorza Tuckiego jest wyszkolenie w zakresie technik asekuracji, techniki ruchu, przekazanie podstawowej wiedzy o bezpiecznym uprawianiu wspinaczki sportowej na sztucznej ścianie wspinaczkowej. Nauka i doskonalenie techniki ruchu jest elementem szkolenia, niezbędnym do osiągnięcia wyniku sportowego. Zapoznanie z podstawowym sprzętem wspinaczkowym i bezpiecznym wykorzystaniem go podczas wspinaczki. Program szkolenie z judo realizowany przez trenera Łukasza Proksę posiada bardzo bogaty repertuar technik, w skład którego wchodzą rzuty, trzymania, dźwignie oraz duszenia stosowane podczas rywalizacji w olimpijskiej dyscyplinie judo a także podczas działania w ramach samoobrony w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Programy szkolenia realizowane na zajęciach wychowania fizycznego są uzupełnione o treningi w klubach sportowych: Uczniowski Klub Sportowy „K2” – wspinaczka sportowa oraz Klub Sportów Walki „Satori” Jaworzno – judo. Obecnie uczniowie klas sportowych 4a i 5a objęci programem szkolenia sportowego oprócz zdobywania umiejętności z zakresu wspinaczki sportowej oraz judo na lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach pozalekcyjnych mają możliwość zdobywania wiedzy i sprawności fizycznej na licznych zawodach, szkoleniach i pokazach. Taki system szkolenia owocuje licznymi sukcesami sportowymi Kingi Wójcik w finale Pucharu Śląska we Wspinaczce Sportowej oraz Adeli Niciarz, Dawida Machny i Kingi Mlak w Ogólnopolskich Turniejach Judo.

Uczniowie klas sportowych w Szkole Podstawowej nr 6 w Jaworznie pomimo wielu godzin spędzonych przy ściance i na macie nie mają problemów wychowawczych czy edukacyjnych. Dzięki systematycznej i sumiennej pracy zaprzeczają stereotypowi, że sport nie idzie w parze z nauką i w kolejnych klasyfikacjach semestralnych oraz rocznych uzyskują wzorowe zachowania, wysokie średnie oraz świadectwa z wyróżnieniem. Życzymy owocnej pracy oraz dalszych edukacyjnych i sportowych sukcesów.

 klasa sportowa (1) klasa sportowa (2) klasa sportowa (3) klasa sportowa (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge