Moduł VI – recenzja ćwiczebna

„Osiemnaście osób było do operacji, a po operacji okazało się, że jest ich dziewiętnaście”

Weźmy aprobatę Lema, dorzućmy komizm Kobieli i doliczmy niewątpliwie osobliwe i piskliwe dla młodszej widowni PRL-owskie próby ukazania futurystycznego jutra.

W ten krotochwil wrzućmy jeszcze dylemat prawny.

I sprawdźmy – czy po operacji Wajdy na Tobie okaże się, że postęp technologiczny ma jedno dno.

 

Inspirujący teledysk – moduł IV

Teledysk do utworu Łony (Adam Zieliński) o tytule „Nie słuchać przed 2050″.

Realizacja: Christer Papanicolaou

Autor: Cow Road Productions

Teledysk w 2002r. otrzymał dwie nominacje na 11. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w kategorii „Grand Prix” i „Montaż”.

Nawet gdybyśmy wyłączyli audio, nie zmieniłoby to niczego. Bo tak dobrze znamy treść tego utworu. Artysta podejmuje ważną, priorytetową kwestię, a sam utwór tytułuje przekornie, zwracając się do samego odbiorcy.

Ale Łona nie kieruje swych słów bezpośrednio do adresata jedynie w tytule. Pan Adam utrzymuje kontakt z nami przez cały czas trwania teledysku. Jest wyróżnionym na ekranie kształtem skupiającym uwagę. Opowiada historię, którą argumentuje faktami przywołanymi w trybie wideo – czujemy się jak wnuczek wymieniony w treści utworu. Śmiało więc stwierdzamy, że teledysk spełnia swoją rolę i wspaniale dopełnia muzykę.

„Nie słuchać przed 2050″ jest zalążkiem naszych refleksji nad historią, jej dydaktyczną mocą i przyszłością społeczeństw. „Nie słuchać…” nie jest jednakże jedynym utworem, który doceniamy, gdyż przymioty wzbudzania refleksji należy przypisać wszystkim trackom Łony (zwłaszcza „Bumboxowi”, „Rozmowie z Bogiem” i „Biznesmenowi”).

O autorach

Jesteśmy uczniami klas maturalnych o różnych profilach (prawny, medialny, kulturowy). Chętnie włączamy się w inicjatywy pozaszkolne, które pomagają urozmaicać percepcje i powiększają zasoby wiedzy z wielu dziedzin. To właśnie z tego z powodu czytasz teraz nasz blog!

 

Kinem pasjonujemy się od kilku lat. Aby zobrazować nasze preferencje, przeprowadziliśmy burzę mózgów. Oto rezultat.

Q. Tarantino

K. Kutz

K. Kieślowski

S. Kubrick

dreszczowiec, dramat, sci-fi, dokument

„Mechaniczna Pomarańcza”

„Szklanką po łapkach”

„Musimy porozmawiać o Kevinie”

„Pół żartem, pół serio”