Uczynić swiat, by był lepszy….

 

Miedzynarodowe Dni i tygodnie ONZ  obchodzone są dorocznie przez system ONZ, by zwrócić uwagę społeczeństw na problemy współczesnego świata i  zwiększyć działania w niesieniu pomocy potrzebującym. Na zajęciach Wos, prowadzonych w klasach III w ramach  ”Project Everyone”,  uczniowie mieli możliwość zapoznania się z  celami, jakie ONZ chce osiągnąć do 2030 r. Jednym z zadań z którym przyszło im się zmierzyć, to rola ambasadora,  który swoją energią, konkretną wypowiedzią na forum zgromadzenia ma  zachęcić i pomóc w walce np. z  ekstremalnym ubóstwem i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym czy innym ważnym problemom współczesnego świata.          Już samo napisanie wystąpienia było wyzwaniem, bo czas był ograniczony do 2 minut, potem jeszcze nauczyć się go, przezwyciężyć tremę i powiedzieć na forum, gdzie robią zdjęcia i nagrywają – przeżycie niesamowite. W tym wypadku zrobienie plakatu, promującego działania to łatwizna. Już sam wybór tematu, o którym chcieliśmy powiedzieć był wyzwaniem, bo współczesny świat przezywa w dobie globalizacji tak wiele kryzysów, ze trudno jednoznaczenie odpowiedziec, który z nich jest najważniejszy. Teraz dobrać i ułożyć słowa, by krótko i konkretnie oddawały istotę problemu- to w dobie wielości i  szybkości informacji nie jest takie proste i oczywiste.    W wystąpieniach przewijał się problem przemocy wobec kobiet, który naszym zdaniem stanowi zagrożenie dla demokracji i rażące łamanie praw człowieka. W przemówieniach pojawiały się także problemy dotyczące  galopującej globalizacji i degradacji ekosystemu. Oglądając różne wypowiedzi, naszą zwróciły te, które popłynęły do świata po forum klimatycznym we Francji oraz filmy i zdjecia Dominiki Kulczyk w ramach ” edukacji globalnej”.

 „Weszliśmy w nową erę globalnej współpracy w sprawie jednej z najbardziej skomplikowanych kwestii, z jaką ludzkość nigdy dotąd się nie zmierzyła. Po raz pierwszy każde państwo na świecie podjęło zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, wzmocnienia odporności na skutki zmian klimatycznych oraz dołączenia do wspólnej akcji klimatycznej. Jest to spektakularny sukces wielostronnej współpracy” 

– Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

„Jedna planeta i jedna szansa na dokonanie tego we właściwy sposób – nam się to udało w Paryżu. Razem stworzyliśmy historię. Jest to porozumienie płynące z przekonania. Jest to porozumienie zawarte w solidarności z najbardziej bezbronnymi. Jest to porozumienie uwzględniające wizję przyszłości. To z myślą o przyszłości musimy przeobrazić je w siłę napędzającą bezpieczny wzrost. Jestem pewna, że przyszłe pokolenia zapamiętają 12 grudnia 2015 jako dzień, w którym na pierwszym miejscu postawiono współpracę, wizję, odpowiedzialność, wspólne człowieczeństwo oraz troskę o nasz świat” 

-  Christiana Figueres, Sekretarz Wykonawczy Ramowej Konwencji  Narodów Zjednoczonychw Sprawie Zmian Klimatu.

http://kulczykfoundation.org.pl/eged/cz%C5%82owiek-w-sytuacji-trudnej/

http://kulczykfoundation.org.pl/eged/dzieci%C5%84stwo-w-etiopii/

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

 

 

3 thoughts on “Uczynić swiat, by był lepszy….

 1. Dzięki temu ćwiczeniu mieliście okazje poćwiczyć wystąpienia publiczne. Żałujemy, że nie możemy zobaczyc was w akcji i sprawdzić jak wam poszło. Gratulujemy odwagi. Wybraliście ciekawy temat i udało wam się stworzyć także interesujące plakaty. Punkty dla was!

  Pozdrawiam
  Agata CEO

  • U nas praca wre na okrągło. Dodamy za moment kolejne materiały.
   Dziękujemy za wsparcie i pomoc! CEO-jesteście wspaniali!
   W imeniu grupy- opiekun Beata Ways

  • Owszem, mieliśmy możliwowość poćwiczyć wystąpienia. To cenne doświadczenie, zważywszy na czas i sytuację geopolityczną.
   Dziękujemy CEO za cenne uwagi i mega wsparcie.! Jesteście wspaniali!
   W imieniu grupy- opiekun Beata Ways

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge