„Lepszy Internet zależy od Ciebie”!


SONY DSCIMG_2017SONY DSCDSC_0148IMG_0141IMG_0180IMG_0183

SONY DSCSONY DSCSONY DSC456     

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to kolejna kampania zorganizowana w naszej szkole. Odbywa się co roku, angażuje w działanie całą społeczność Gimnazjum  i propaguje działania na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku wpisuje się w szczególny sposób w realizację priorytetów MEN: cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu. Realizacja kampanii pod hasłem: „Lepszy internet zależy od Ciebie!” zaczęła się od połowy października wyborem tematów do realizacji na lekcjach, potem poszukiwaniem i doborem materiałów, następnie opracowaniem terminów działań i przydziału zadań dla klas. Konkretna praca tydzień po tygodniu, wielkość i złożoność problemów ogromna  i niestety  bardzo mało czasu. Prawda jest taka, że  spakowanie wiedzy z danego obszaru w  tzw. pigułkę i realizacja w ciągu 40 minut  na informatyce, wos, jezyku polskim, muzyce czy godzinie wychowawczej- to działanie warte podkreślenia przy tak ogromnym obszarze tematycznym! Do tego trzeba dodać opracowanie scenariusza akcję plakatową, ankietę badawczą, dobrać odpowiednie materiały audio-video, by finał w ostatki w sposób atrakcyjny podsumował całokształt działań.

W tematyce prowadzonych zajęć na różnych przedmiotach pojawił się min. problem netykiety, hejtu, cyberprzemocy, uzależnieniach. Mówiliśmy także o otwartych zasobach w Internecie oraz  bezpieczeństwie w sieci i prawie autorskim. Wykorzystane zostały materiały dla poziomu gimnazjum zawarte na stronie s@ferinternet.pl oraz ceo.org.pl, ponieważ poruszana problematyka dawała szanse na poprowadzenie całej lekcji wg scenariusza, ale i wplecenia wybranego fragmentu filmu bądź prezentacji do toku lekcji. Do tego na finał akcja plakatowa przygotowana przez klasy I, która uzupełniała w-w obszary, dowcipny scenariusz  w 3 scenach realizowany przez uczniów z klas I i II  z muzyką „Gwiezdnych Wojen”, wyniki ankiety przeprowadzone w klasach II i III no i roboty, maszyny oraz urządzenia z każdej klasy tańczące do scratchowej animacji w Dniu Bezpiecznego Internetu przygotowane przez klasy III! Czy to mało, by temat kampanii aktywnie i twórczo połączył młodych? Naszym zdaniem to w sam raz, biorąc pod uwagę wiele czynników pomagających i utrudniających działania. To, że całokształt działań został podsumowany w lutym, nie oznacza, ze został zamknięty. Nie ma takiej możliwości, bo w  związku z szybkim rozwojem nowych technologii, prawnych uwarunkowań zmienia się charakter i sposób komunikacji w sieci. Rola poszczególnych narzędzi i usług, z których korzystamy nabiera innego znaczenia, bardzo wyraźnie pokazały to wyniki  przeprowadzonej  w klasach II i III ankiety. To co ważne i bezdyskusyjne to fakt, ze musimy kontrolować swój czas jaki przeznaczamy na surfowanie po Internecie, musimy zadbać o nasz język i prywatność. I to co najważniejsze – budować relacje  z ludźmi w świecie realnym, a nie wirtualnym!

 

One thought on “„Lepszy Internet zależy od Ciebie”!

  1. Hej, świetny opis. Widzę, że wasza kampania bardzo udana! Chętnie zobaczyłabym wyniki przeprowadzonej przez was ankiety oraz scratchową animację. Czy możecie nam ją jakoś pokazać? A może dodacie na swojego bloga?

    A wiecie, że w marcu będziemy obchodzić tydzien z internetem? Czy macie już jakieś zaplanowane działania na ten czas?

    Dajcie znać,

    Agata CEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge