Rzecz o głośnym czytaniu.

„Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można(…). Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca…”  

 K. Makuszyński

 DSC02302 2 (2) 4DSC02304

Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci                   i młodzieży to jeden z czterech priorytetów MEN na ten rok szkolny. Postulat ważny, bo niestety dzieci       i młodzież coraz rzadziej sięgają po książkę. Okazuje się, że dla młodych czytanie jest staromodne. Nasi nauczyciele na różne sposoby zapraszają do spotkania z książką na wszystkich lekcjach. To oczywiste, ze nie tylko trzeba mówić i czytać poprawnie na polskim,       ale na matematyce, muzyce i fizyce też. Najgorzej jak pani prosi o przeczytanie na głos przy całej klasie. Co by to nie było, czy redagowany tekt na informatyce, czy fragment preambuły Konstytucji Polski czy cokolwiek innego stres jest wielki. Nagle zasycha w gardle, język sie plącze…..No właśnie, zeby okiełznać stres uczniowie pani Agnieszki Ruty mieli  do przeczytania fragment powieści Henryka Sienkiewicza i przygotowanie relacji sportowej z pojedynku Zbyszka z Bogdańca              z Krzyżakiem. Radiowa  relacja miała  za zadanie, nie tylko uczyć sztuki pięknego mówienia, ale również umiejętności  redagowania sprawozdania sportowego zgodnie        z zasadami dziennikarstwa radiowego. To było zadanie klas pierwszych, które uczy  nasz polonista. Klasy drugie zaś miały inne zadanie. Musiały przygotować dźwiękową interpretację  Inwokacji  Pana Tadeusza. Okazuje się, że pierwsze i drugie zadanie nie było proste. Jednak nikt nie zrażał się, bo wiadomo, że trening czyni mistrza!                   W świecie,  w którym królują audiobooki może to być przymiarka do stworzenia w przyszłości własnego. Przede wszystkim na tym etapie chodzi o pracę nad własnym głosem, umiejętnością wypowiadania się, interpretacją tekstu i oswajaniem się                   z mikrofonem.

159

One thought on “Rzecz o głośnym czytaniu.

  1. Zapowiada się interesująco. Oswajajcie się z mikrofonem i uczcie się interpretacji tekstu. Nam pozostaje tylko czekać na Waszego własnego audiobooka. Liczymy na kolejne relacje. Powodzenia!

    Mikołaj CEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge