Teledyskowe inspiracje

SARA

30 Seconds To Mars – The Kill

YouTube Preview Image

Ten kawałek pozytywnie nastraja mnie do pracy.

PAULINA

Rihanna – We Found Love

YouTube Preview Image

W tym teledysku zafascynowało mnie to, że miłość może być narkotykiem tak silnym, że te prawdziwe są niczym.

Lana Del Rey – Summertime Sadness

Reżyseria: Spencer Susser & Kyle Newman

YouTube Preview Image

Styl w jakim został nakręcony teledysk powoduje, że to co się w nim dzieje staje się jeszcze bardziej melancholijne i emanujące romantycznością.

Panic! At The Disco – I Write Not Tragedies

YouTube Preview Image

OLA

Korn – Right Now

YouTube Preview Image

Teledysk może i głupi i obrzydliwy, ale sprawia, że mam ciary na plecach.

Hunter – Trumian Show

Reżyseria: Mateusz Winkiel

YouTube Preview Image

W nowym teledysku zespołu Hunter promującej płytę „Królestwo” strasznie podoba mi się wykorzystanie głębi ostrości co dodaje dynamiczności.

GOSIA

Jamal – DEFTO

Reżyseria: Krzysztof Konieczny

YouTube Preview Image

Lubię ten teledysk, ponieważ pokazuje co narkotyki robią z człowiekiem. Pokazuje również konsekwencje złych decyzji podejmowanych przez młodych ludzi, chociaż czasem te złe decyzje dają też dobre chwile i wspomnienia.

TOP 10 reżyserów

1. Tim Burton

Jednogłośnie zadecydowałyśmy o postawieniu na pierwszym miejscu Mistrza wyobraźni  i makabry. Każdy jego film jest inny, lecz zachowujący ten sam magiczny klimat łączący groteskę, absurd i surrealizm.  Z niecierpliwością czekamy na jego pełnometrażową wersję „Frankenweenie”.

2. Quentin Tarantino

Kochamy go za wszechobecny kicz w jego filmach, błyskotliwe dialogi, doskonale wykreowane postaci, niepowtarzalny czarny humor, zaskakujące sytuacje i niebanalne fabuły filmów.

3. Steven Spielberg

Człowiek wszechstronnie uzdolniony – jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Podziwiamy go za wytrwałość i chęć działania; nie każdy mając 21 lat tworzy swój pierwszy film, który staje się przepustką do świata show biznesu. Ma swój własny pomysł na film, który jak widać się sprawdza.

4. Alfred Hitchcock

Niepodważalny mistrz dreszczowców. Stworzył ten gatunek i nikt nie jest w stanie być lepszym w nim od niego. Perfekcyjnie buduje napięcie przez wstrzymywanie biegu akcji by nagle zaskoczyć widza niespodziewanym zwrotem akcji.

5. Woody Allen

Reżyser którego albo się kocha, albo nienawidzi. My należymy do tej pierwszej grupy. Uwielbiamy go za wyjątkowość jego filmów i umieszczanie swoich niezwykłych historii w najpiękniejszych miastach świata – Nowym Yorku, Paryżu, Barcelonie.

6. Stanley Kubrick

Wiele jego filmów jest uznawane za klasyki kina. Można je interpretować na mnóstwo różnych sposobów. Poddaje swoich bohaterów psychoanalizie i wprowadza ich w będący ciągłym zagrożeniem świat. Pociąga nas w filmach właśnie tym przedstawieniem mrocznej natury człowieka. Doskonałym przykładem takiego filmu jest „Mechaniczna pomarańcza”.

7. Peter Jackson

Jego doskonała trylogia „Władca Pierścieni” jest znana każdemu. Filmy sprawiają, że czujemy się częścią Tolkienowskiego świata. Ja (Ola) bardziej niż trylogię wolę jego „Martwicę mózgu”. Może to i z moich upodobań do kiczowatych i tandetnych filmów klasy B (lub niżej :D ), ale ten film mogłabym oglądać w kółko i ciągle naśmiewać się z tych hektolitrów lejącej się krwi czy chodzącego jelita.

8. Juliusz Machulski

Dzięki spotkaniu z nim wiemy, że jest to człowiek skromny, znający się na swoim fachu. Jego filmy są proste i zabawne. Wiedzieliście, że tytuł jednego z jego filmów- „Ile waży koń trojański” powstał po tym jak jego córka zadała mu takie pytanie? Dowiedzieliśmy się tego i paru innych rzeczy na spotkaniu mającym miejsce w naszej szkole rok temu w ramach szkolnych warsztatów filmowych, na ktore czasem zapraszamy osoby ze świata filmowego.

9. Krzysztof Kieślowski

Ten doskonały reżyser tworzył skłaniające do głębokiej refleksji filmy przyciągające pięknymi ujęciami oraz wspaniałą muzyką Zbigniewa Preisnera.

10. Wojciech Smarzowski

Może i robi mało filmów, ale kiedy nareszcie jakiś zrobi to jest to coś. Jego filmy budzące duże uczucia, pokazujące brutalność po seansie pozostawiają widza w szoku.

Zapadła ciężka decyzja o zamknięciu Top 10 naszych reżyserów w takiej oto formie. Do naszych bardzo lubianych i szanowanych reżyserów należą również Charlie Chaplin, Terry Gilliam, David Lynch, Lars von Trier, Wojciech Smarzowski, Jan Jakub Kolski i Gore Verbinski, Robert Zemeckis.

Co się u nas dzieje ?

Rozszerzony polski, wos, historia, angielski brzmi to jak zwykła klasa humanistyczna i pewnie by tak było gdyby nie warsztaty medialne i to, że wszystkich nas łączy jeszcze jedno – ogromne zamiłowanie do filmów.

Raz w tygodniu na naszym planie lekcyjnym widnieje najprzyjemniejszy punkt całego tygodnia czyli warsztaty filmowe. Właśnie na tych lekcjach rozmawiamy o początkach kina, słynnych reżyserach, nagrodach filmowych oraz o naszych ulubionych dziełach. Oprócz tego w naszej szkole organizowane są różne dodatkowe warsztaty. W tym roku mamy do wyboru 4 możliwości:

Warsztaty z aktorem panem Grzegorzem Emanuelem gdzie możemy nakręcić nasz własny film i posłuchać fachowych wskazówek. Rok temu pan Grzegorz również prowadził u nas warsztaty, na których trzy grypy nakręciły krótkie etiudy będące parodiami znanych filmów: „Forrest Gump”, „Ojciec chrzestny” i „Paranormal Activity”. Wszystkie trzy filmy zostały sprytnie przez nas połączone jednym powtarzającym się elementem tworząc przy tym całkiem fajną i ciekawą fabułę, biorąc pod uwagę to, że nie planowaliśmy ich łączyć. Po zakończeniu wszystkich trzech etiud zdecydowaliśmy dokręcić jeszcze Epilog podsumowujący i rozwiązujący całą fabułę. Świetnie się przy tym bawiliśmy.

http://www.youtube.com/watch?v=8UysGtG0edE - Parodia „Forresta Gumpa”

(niestety wersja bez tytułu „Adam Kowalski”, który powinien „przyjechać” razem z autobusem)

http://www.youtube.com/watch?v=g1ywPCE9Rkw - Epilog

Natomiast w tym roku pan Emanuel zdecydował, że nasze warsztaty będą rozłożone na cały rok szkolny (w zeszłym roku mieliśmy tylko pół roku zajęć), ponieważ chce pozwolić każdemu sprawdzić się we wszystkich profesjach filmowych oraz rozłożyć film na części. Będziemy mogli sprawdzić się jako aktorzy, zobaczyć jak ważną rolę pełni w filmie dźwiękowiec i producent oraz oczywiście stanąć za kamerą czy zająć się scenografią. Scenariusz natomiast napiszemy razem na przyszłych środowych zajęciach.

Jeszcze mogę dodać (Ola), że dzięki panu Emanuelowi miałam okazję uczestniczyć w II Letnich Warsztatach Filmowych w Krasnymstawie, które odbyły się na początku wakacji.

Niesamowita ekipa z Krasnego :)

Przez tydzień kręciliśmy półgodzinny film na podstawie scenariusza pana Grzegorza. Miałam okazję stanąć za profesjonalną kamerą przy paru scenach, robić za oświetleniowca, dźwiękowca oraz statystować w niektórych scenach, ale przede wszystkim zajmowałam się kręceniem „Making ofu” z planu :) Jestem ogromnie wdzięczna panu Emanuelowi za danie mi okazji poznania wielu niesamowitych osób, spędzeniu genialnie czasu i utwierdzeniu się w tym, że praca w filmie – głównie bycie operatorem filmowym to jest to czym naprawdę chciałabym się zajmować w życiu.

Konkurs wiedzy o filmie, do którego jesteśmy przygotowywani przez panią Justynę Całczyńską – naszą nauczycielką od języka polskiego oraz warsztatów medialnych.

Projekt Łódź czyli między nami autorami gdzie mamy za zadanie za zadanie stworzyć wspólnie bazę filmową do wybranych przez nas dwóch kategorii oraz napisać recenzję z jednego filmu przez nas opisywanego do bazy.

- Oraz oczywiście Filmoteka szkolna - kurs internetowy, dzięki któremu mamy nadzieję, że rozjaśnią nam się różne tajniki kina i będziemy miały możliwość nakręcenia własnego malutkiego dzieła.

W naszej klasie gościmy też różnych znanych aktorów, dziennikarzy, reżyserów, którzy odpowiadają chętnie na nasze wszystkie pytania. Na koniec każdego spotkania prosimy o pamiątkowe autografy i grupowe zdjęcia, które wieszamy potem na naszej „ścianie sław”. W zeszłym roku mieliśmy okazję gościć pana Juliusza Machulskiego i pana Wojtka Smarzowskiego.

Oba spotkania były dla nas bardzo interesujące, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się szczegółów pracy na profesjonalnym planie filmowym oraz zadać inne pytania wykraczające poza świat filmowy.

W tym roku gościliśmy już pana Andrzeja Kopiczyńskiego z małżonką Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską.

Podczas spotkania było pełno śmiechu, gdyż bohater serialu „Czterdziestolatek” bawił nas dużą ilością anegdot. Natomiast pani Monika przybliżyła nam zasady swojej pracy w łódzkiej Szkole Filmowej. Wiele osób słuchało z ogromnym zainteresowaniem, gdyż jest spora grupa marząca by dostać się na wydział aktorski w Łodzi.

Nasza pani profesor Całczyńska sprawująca pieczę nad naszą edukacją filmową organizuje w naszej szkole Noce Filmowe oraz Noce Oscarowe.

Spotykamy się – oczywiście na całą noc w szkole i w przypadku Nocy Filmowej oglądamy klasyki filmowe lub filmy niszowe. Nie brakuje nam jedzenia – pani Całczyńska zwykle robi pyszne ciasteczka, a my organizujemy toster i potrzebne składniki. Co do Nocy Oscarowej to w zeszłym roku spotkaliśmy się i podczas czekania na Ceremonię rozdania Oscarów obejrzeliśmy nagrodzony ośmioma Oscarami film „Amadeusz”.

Bez wątpienia nasza klasa potrafi zarazić zamiłowaniem do kina, zwłaszcza że w zeszłym roku co miesiąc jeździliśmy do kina Muranów gdzie realizowaliśmy program analizy filmowej, gdzie po seansie uczestniczyliśmy  w prelekcji na temat obejrzanego filmu. Mieliśmy okazje zobaczyć „Gran torino”, który najbardziej nam się podobał, „Motyl i skafander”, „Erratum”, „Tulpan”, „Powrót” i parę innych.

Nawiązując jeszcze do kina Muranów to 6 i 9 września, mieliśmy możliwość kręcić reklamę  dotyczącą cyfryzacji szkoły.

Zdjęcia odbyły się właśnie w kinie Muranów (6 września) i w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie (9 września). Dzięki uprzejmości Filmoteki Szkolnej mogliśmy przekonać się na własnej skórze, jak wygląda praca operatora kamery i reżysera na planie oraz przez chwilę poczuć się, jak gwiazdy filmowe, będąc aktorami w tejże reklamie. Jej premiera miała odbyć się na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w tym roku.

W tym roku niestety nasze comiesięczne wyjazdy do kina zostały zamienione na wyjazdy do innych ciekawych i medialnych miejsc. Odwiedziliśmy już gmach TVP gdzie pan pracujący przy scenografii pokazał nam najmniejsze i największe studio nagrań, loże komentatorów sportowych, a także sprzęt niezbędny do powstania programu telewizyjnego. Nie obyło się bez spotkania z gwiazdami takimi jak Kulfon oraz Jacek i Agatka. Mieliśmy także niepowtarzalna okazję podejrzeć jak wyglądają przygotowania do realizacji odcinka telewizji śniadaniowej.

Byliśmy też na wystawie pt. „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” w Muzeum Narodowym. W salach zobaczyliśmy m.in. portrety znanych ludzi, oryginalne i jedyne zachowane regalia koronacji królewskiej polskiego władcy, stroje Sarmatów oraz film propagandowy z czasów II wojny światowej. W poniedziałek mamy zaplanowane wyjście do Kinoteki w Pałacu Kultury na francuską komedię „Jeszcze dalej niż północ”. Oczywiście po seansie odbędzie się analiza filmu.

                Będąc ludźmi medialnymi poznajemy również naszą kulturę i często można nas spotkać w warszawskich teatrach. Ostatnio byliśmy na fantastycznym spektaklu pt. „Pocztówki z Europy” w Och-teatrze. Zostaliśmy wciągnięci w sam środek zwariowanego domu gdzie rozgrywa się absurdalnie dramatyczna historia. Szczerze polecam wybranie się na ten spektakl. W tym miesiącu czekają nas już dwie wycieczki do teatrów. Będziemy na „Deszczowej piosence” w Teatrze Roma oraz „Kamienicy na nalewkach” w Teatrze Żydowskim.

Ola i Gosia

My – medialne

Jesteśmy pięcioma dziewczynami z Liceum w Piasecznie i wszystkie chodzimy do jednej klasy – o profilu medialnym :)  Każda z nas jest inna, ale to chyba dobrze, bo dzięki temu powstała mieszanka wybuchowa, która chcę się czegoś nauczyć i mieć co wspominać.

GOSIA

 W charakterystyce mojego imienia jest napisane, że jestem cicha, ułożona i w sumie nie ma nic bardziej mylnego. Jestem osobą, która ma ogromne pokłady energii i jest typem społecznika, uwielbiam poznawać ludzi i razem z nimi działać, nie lubię nudy. Również jestem harcerką, prowadzę Uliczną grupę twórczą oraz jak tylko mogę uczestniczę w wolontariacie. Dlaczego kocham film? Dzięki mojej klasie, to właśnie w niej rozpoczęłam przygodę z kinem.

SARA

Ludzie uważają mnie za osobę cichą ale to nie prawda, w otoczeniu przyjaciół zmieniam się w osobę energiczną i wesołą. Uwielbiam podróżować, spać :)   i spędzać ze znajomymi każdą wolną chwilę. Od zawsze lubiłam filmy, ale dopiero odkąd jestem w liceum moja pasja się rozwija.

PAULINA

Jestem bardzo żywiołową osobą, dobrze dogaduje się ze wszystkimi. Mam pełno pozytywnej energii którą pragnę obdarować świat, dlatego też zgłosiłam się do tego projektu ;P

WERONIKA
Co mogę powiedzieć o sobie? Hmm.. to dość trudne pytanie, ponieważ nie jestem przyzwyczajona do mówienia o sobie, zdecydowanie bardziej wolę słuchać, poznawać nowych ludzi. Lubię, kiedy krok po kroku odkrywam upodobania, charakter nowopoznanych ludzi. Wielką przyjemność sprawia mi taniec, słuchanie muzyki. Od dłuższego czasu gram na pianinie, a ostatnio zaczęłam spełniać swoje wielkie marzenie i uczę się gry na skrzypcach. Często występuje też wraz z moim zespołem tanecznym i to daje mi bardzo duży zastrzyk energii. Bardzo lubię tez oglądać filmy oraz spektakle teatralne. Mam bardzo dużo pomysłów i większość z nich staram się realizować, chociaz moje roztrzepanie i zapominalskość wcale mi w tym nie pomaga.

OLA
Jestem dosyć cichą osobą, wolę słuchać niż mówić, ale zmienia się to zwykle gdy słyszę słowo film :)  Mogę rozmawiać na ten temat godzinami. Interesują się filmem od początku gimnazjum i planuję z nim wiązać przyszłość tzn. zostać operatorem filmowym :)  Lubię czytać książki, ostatnio na mojej półce stoją głównie książki filmowe, ale dawniej były to książki psychologiczne, fantasy i powieści przygodowe; kocham nad życie Harry’ego Pottera :)  Ostatnio w wolnym czasie głównie oglądam filmy, staram się poznać klasykę, choć nie zawsze mi to wychodzi, bo oglądam wszystko co mi wpadnie w ręce. Uwielbiam również Francję i język francuski, moim odległym marzeniem jest tam kiedyś zamieszkać. Co do ludzi filmu to wielbię Audrey Hepburn, Quentina Tarantino oraz może nie będę zbyt oryginalna, ale Trio złożone z Tima Burtona, Heleny Bonham Carter i oczywiście Johnny’ego Deppa. Parę filmów do których lubię powracać: „Benny & Joon”, ”Ed Wood”, „Vincent”, „Gnijąca panna młoda”, „Edward Nożycoręki”, „Rzymskie wakacje”, „Kiedy Paryż wrze”, „Wściekłe psy”, „Pulp fiction”, „Bękarty wojny”, „Wymiar dialogu”, „Podwójne życie Weroniki”, „Amator”, „Wenecja”, „Martwica mózgu”, „Pan od muzyki”, „Paris, je t’aime”. Ech, mogłabym tak bez końca ^^ Została jeszcze muzyka! Cudowna rzecz. Mam ogromny sentyment do Nirvany, chociaż ostatnimi czasy słucham jej mniej. Teraz w moich słuchawkach najczęściej leci Megadeth, Hunter, Kabanos, Judas Priest, TSA, Led Zeppelin, The Doors.

Pozdrawiamy