W dniu 23.04.2015r. uczniowie ZSEA z panią profesor Katarzyną Piątczak i panią profesor Ewą Kujawą uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W laboratoriach Centrum Nauki Kopernik brali udział w zajęciach z:

a)      Fizyki, pt. „Pod prąd”.

W powyższym laboratorium eksperymentowaliśmy m.in. z diodą LED, silnikiem elektrycznym i brzęczykiem. Wykorzystaliśmy jedno z dostępnych w pracowni urządzeń do wyznaczenia prędkości dźwięku oraz skorzystaliśmy z programu do obróbki dźwięku.

b)      Chemii, pt. „Świat metali”.

Podczas zajęć wzięliśmy na warsztat metale, których na tablicy Mendelejewa znajduje się około 90! Różnią się  właściwościami,  wyglądem, a nawet stanem skupienia. Poznaliśmy bliżej te typowe jak miedź czy cynk, ale również mniej znane jak magnez czy lit. Sprawdziliśmy, czy mogą reagować ze sobą nawzajem i co mają wspólnego z fajerwerkami.

c)       Biologii, pt. „Biologiczne żarówki”

Czy zastanawialiście się, czym różni się luminescencja od świecenia żarówki lub gwiazd? Podczas warsztatów przybliżyliśmy sobie ten temat i zapoznaliśmy się z białkiem zielonej fluorescencji( z ang. GFP- green fluorescence protein), które zrewolucjonizowało oblicze biologii.  GFP zostało opisane w 1972 roku, a w 2008r. za jego odkrycie i naukowe zastosowanie przyznano nagrodę Nobla.  Na zajęciach samodzielnie przeprowadziliśmy izolację chlorofilu oraz białka GPF. Poznaliśmy syntetyczny luminol i dowiedzieliśmy się, jak za jego pomocą wykrywa się ślady  krwi. Na koniec mięliśmy okazję zobaczyć organizmy,  które w naturalny sposób emitują światło i dowiedzieliśmy się jakie mechanizmy są za to odpowiedzialne.

A o to kilka fotek:

DSC_3729

DSC_3734

DSC_3758

DSC_3816

DSC06036

DSC06041

DSC06044

 

 Artykuł opracowała Aleksandra Morawska.