Bohaterowie wolnej Polski – są wśród nas |

Program

  • Opowiem ci o wolnej Polsce

Szkoła

  • Miejskie Gimnazjum nr 2, Oświęcim
  • Nauczyciel

Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 6619 razy

Informuj o wpisach


maj/12

23

Nasza wystawa

Brak tagów

kwi/12

19

Przez ostatni tydzień zajmowałyśmy się robieniem wystawy na temat naszego wywiadu z Panem Krzysztofem Młodzikiem. Umieściłyśmy dużo prywatnych zdjęć Pana Młodzika m.in. z pogrzebu Ks. Jerzego Popiełuszki jak i listy, które internowani pisali do swoich rodzin.

Mam nadzieje, że zaniedługo pokażę Wam końcowy efekt naszej pracy.

 

Kinga Fudali

Brak tagów

mar/12

26

Zdjęcia z Warszawy

Brak tagów

mar/12

22

Wycieczka

W zeszły piątek pojechałyśmy do Warszawy. Wszystkie nie mogłyśmy sie doczekać, kiedy dotrzemy na miejsce. Najpierw pojechałyśmy zobaczyć stadion Warszawski. Później zwiedzałyśmy Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie odbyła sie lekcja muzealna. Na zakończenie dnia pojechałyśmy do Złotych Tarasów. Wszystkie zmęczone ale zadowolone wróciłyśmy do domu.

Mam nadzieje, że za niedługo dostane zdjęcia z Warszawy i pokaże Wam na naszym blogu.

Kinga Fudali

Brak tagów

mar/12

19

W dniach 9-11.03.2012, uczniowie naszego gizmazjum  wraz z opiekunem przebywali w Pradze na Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w ramach Festiwalu Filmowego ,,One World Human Rights” organizowanego przez czeską fundacje ,,Clovek w tisni”

W Międzynarodowym Spotkaniu wzięło udział około 80 uczniów wraz z nauczycielami z krajów tzw. Grupy Wyszechradzkiej. Konferencja młodzieży przewidywałą prezentacje różnych projektów, które są realizowane w szkołach ponadpodstawowych krajów wyszechradzkich, a dotyczą problematyki praw człowieka.

Mieliśmy okazję do wzięcia udziału w happeningu, zorganizowanym przez fundacje ,,Jeden svet” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych ,,One World Human Rights”. Naszym zadaniem było wykonanie koszulek z sentencjami wyrażającymi protest przeciwko nietolerancji, agresji, wojnie, homofobii czy innym formom ograniczania bądź naruszenia praw człowieka. Hasła stanowiły całość dopiero wtedy, kiedy w szeregu ustawiono kilku młodych ludzi mających na sobie t-shirty z namalowanymi poszczególnymi wyrazami. Świetna zabawa zainspirowała jednego z reżyserów biorącego udział w konferencji do spontanicznego nakręcenia spotu, wyrażającego przesłanie festiwalu filmowego oraz Międzynarodowego Spotkania Młodzieży.

Wyjazd zakończył się dyskusją nad współczsną problematyką praw człowieka.

To spotkanie było nie tylko okazją do zdobycia nowych doświadczeń, ale także nawiązania nowych przyjaźni.

 

Kinga Fudali

 

Brak tagów

lut/12

29

Na ostatnich zajęciach miałyśmy spotkanie z Panem Krzysztofem Młodzikiem, który bał udział w najdłuższej szychcie w kopalni „Piast” w 1981r.

Zadałayśmy pytania i usłyszałyśmy bardzo ciekawe odpowiedzi. Ten wywiad na pewno zaliczamy do udanych. Spotkania tego typu powinny być częściej organizowane, abyśmy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o czasach komunizmu.

Kinga Fudali

Brak tagów

Na ostatnich zajęciach przygotowywaliśmy się do spotkania z Panem Krzysztofem Młodzikiem. W tym celu redagowaliśmy pytania, które chcielibyśmy zadać i usłyszeć na nie odpowiedzi.  Z niecierpliwością czekamy na to spotkanie.

Kinga Fudali

Brak tagów

13 grudnia odbyła się 30 rocznica Stanu Wojennego w Polsce. W ten dzień w radiu, w telewizji, w gazetach wpominalismy te straszne czasy.

W szkole tego dnia na lekcji polskiego oglądaliśmy zdjęcia i słuchaliśmy artykułów, które miały nam choć trochę zobrazować ten okres czasu. Wszyscy z ciekawoscią słuchali jak ludzie walczyli o wolną Polskę. Nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że ludzie tak mogli poświęcać się  swojej ojczyźnie.

Kinga Fudali

Brak tagów

O  rzeczywistości PRL-u można rozmawiać godzinami. Potwierdzają to moje zajęcia z uczniami, które dotyczą różnych aspektów życia w komunistycznej Polsce. W każdy czwartek będziemy się spotykać, żeby porozmawiać o historii, sztuce i ważnych postaciach PRL-u. Opieramy się na  książce pt. „Od niepodległości do niepodległości” oraz na wspomnieniach rodziców i dziadków uczniów, którzy – jak się okazało, chętnie przenoszą się wspomnieniami w tamte lata.

Katarzyna Strycharska

Brak tagów

gru/11

6

Nasza grupa

Na początku chciałabym przedstawić naszą grupę: Dominika Borowska, Adrianna Dziewońska, Kinga Fudali, Aleksandra Kałasa, Żaneta Kosowska, Magdalena Kułaga, Gabriela Kuszaj, Natalia Lieber,Natalia Racięcka, Joanna Strzelecka.                                                                                                                           Na czwartkowe zajęcia każda z osób miała przygotować dwa referaty o rzeczywistości w PRL-u. Dziewczyny zaprezentowały swoją pracę. Wszystkie opowiedziały o innych aspektach życia w komunizmie. Rozmawialiśmy m.in. o ważnych postaciach z tego okresu, kulturze, sztuce w PRL-u, strajkach, opozycji.

Kinga Fudali i Aleksandra Kałasa

Brak tagów

Older posts >>

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php