Lista Top 10 ulubionych reżyserów

Siema! :) W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić Wam listę dziesięciu moich ulubionych reżyserów. Zapowiadam, że nie bawię się tu w ocenianie tych twórców, dlatego kolejność ich wymienienia jest przypadkowa. Zaczynamy :) :

1. Xavier Dolan

http://www4.pictures.zimbio.com/gi/Xavier+Dolan+Front+Row+Chanel+pkAwCKSeGOql.jpg

Wybór ten usprawiedliwia fakt, że ten młody reżyser potrafi wykreować niesamowitych i emocjonujących bohaterów, jak np. postać Steva’a w „Mamie”. Filmy Dolana zawsze zadziwiają jego wykreowaną konwencją, fantastycznymi dialogami i poruszanymi wątkami. To niesamowite jak dobrze współpracuje z aktorami starszymi od siebie i jestem pewien, że żaden z nich nie śmie powiedzieć czegoś w stylu: „Przestań mnie pouczać gówniarzu” lub „Jestem starszy i wiem lepiej”. Nie mieszajmy mojego wyboru z orientacją seksualną Dolana. Jestem przeciwnikiem homoseksualizmu, ale trzeba przyznać, że chłopak ma niesamowity talent.

2. Tom Tykwer

http://www.stumpedmagazine.com/wp-content/uploads/2012/01/TomTykwer.jpg

Dlaczego? Głównie za „Pachnidło”, który uważam, że jest jednym z najlepszych filmów w historii Dziesiątej Muzy. Przyznam się, że najnowszego dzieła Tykwer’a „Atlasu chmur” nie oglądałem, ale planuję nadrobić zaległości w najbliższym czasie. Jego filmy zawsze wyróżniają się ogromną ilością metafor, symboli, alegorii. Artystycznemu majstersztykowi nie ustępuje jakość techniczna i wizualna. Trzeba przyznać, że jest naprawdę bardzo wybitnym twórcą i kreatorem niesamowitych emocji.

3. Darren Aronofsky

http://1.fwcdn.pl/ph/61/37/526137/205358.1.jpg

Reżyser takich filmów jak: „Requiem dla snu”, „Czarny Łabędź”, czy „Zapaśnik”.  Odrzucenie przez niego propozycji wyreżyserowania filmu „Batman: Początek” było jednoznacznym oświadczeniem, że Aronofsky nie robi filmów dla pieniędzy, lecz gustuje w ciekawych i oryginalnych produkcjach przeznaczonych dla inteligentnego widza. Największy plus za scenariusz i reżyserię w „Requiem dla snu”. Każda stworzona przez niego postać jest szczegółowo dopracowana. Skazy bohaterów stanowią główny wątek filmu, co jest bardzo ciekawe, bo porusza to bardzo ważny problem naszej cywilizacji.

4. Krzysztof Kieślowski

http://www.facets.org/decalogue/images/kieslowski.jpg

Jeden z najwybitniejszych polskich filmowców. Zaczynał od odważnych i mocno kontrowersyjnych dokumentów w czasach komunizmu. Świadczy to o jego niezwykłej umiejętności obserwacji i braku lęku przed konsekwencjami ze strony rządu. Na świecie zasłynął trylogią „Trzech kolorów”. Jego bliski przyjaciel, a zarazem świetny operator Sławomir Idziak tłumaczy, że wczesna śmierć Kieślowskiego spowodowana była nieprzespanymi nocami spędzonymi przy stole montażowym.

5. Mathieu Kassovitz

http://www.martincolombet.info/wp-content/uploads/2011/12/mc-kasovitz-109-819x1024.jpg

Duży pokłon za wspaniałą reżyserię filmu „La Haine”, w którym aktorami byli jeszcze wtedy tylko amatorzy. Uwielbiam ten film, ponieważ porusza on  Niestety Kassovitz to „reżyser jednego filmu”, jego kolejny film „Zabójca(y)” okazał się dużym niewypałem :( .

6. Denis Villeneuve

http://www.ctv.ca/beimage.asmx?imgurl=files/2013%2F9%2F5%2Fcc18e0d3c8722e31_600_338DenisVilleneuve.jpg&imgw=598&imgh=337&crop=true

Twórca jednego z moich ulubionych thillerów – „Labirynt”. Jego najnowszy film „Wróg” podobno jest fantastyczny, ale niestety nie miałem zaszczytu jeszcze go obejrzeć. Villeneuve oprócz nagród na Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, bez większych osiągnięć. A szkoda, bo to bardzo wybitny reżyser.

7. Olivier Nakache i Eric Toledano

http://www.movpins.com/big/MV5BMTMzMTc0MDY5NF5BMl5BanBnXkFtZTcwMDEyMjkyNw/still-of-olivier-nakache-and-eric-toledano-in-en-ov%C3%A4ntad-v%C3%A4nskap-(2011).jpg

Wspaniały francuski duet reżyserski. Razem stworzyli wspaniały film „Nietykalni”. Mimo powagi poruszanych tematów, występują w nim niezliczone ilości elementów komicznych. Historia sparaliżowanego bogacza i jego czarnoskórego przyjaciela jest wzruszająca, ale czasami zastanawiamy się czy płaczemy ze śmiechu, czy ze szczęścia, że wszystko jednak ułożyło się dobrze. Jeden z najlepszych filmów w historii francuskiego kina.

8. Malik Bendjelloul

http://www.hollywoodreporter.com/sites/default/files/custom/malik_bendjelloul_a_p.jpeg

Twórca „Sugar Mana” – według mnie jednego z najlepszych dokumentów w historii filmu. Nie bez powodu nagrodzony Oscarem. Dodam jeszcze, że film został głównie nakręcony przy użyciu iPhone’a. Historia muzyka Sixto Rodrigueza jest tak wciągająca i przejmująca, że po obejrzeniu tego filmu od razu zamówiłem płytę tego artysty. Niestety Bendjelloul przegrał walkę z codziennością. Popełnił samobójstwo 13 maja 2014 roku. Przed śmiercią Bendjelloul pracował nad nowym filmem. Obraz miał przedstawiać człowieka, który potrafi porozumiewać się ze słoniami.

9. Vince Gilligan

http://i1.cdnds.net/12/19/618x415/ustv_vince_gilligan.jpg

Nieznany z pełnometrażowych filmów fabularnych. Jednak reżyser serialu „Breaking Bad” opowiadającego historię nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że ma raka i postanawia rozpocząć produkcję metamfetaminy, by finansowo zabezpieczyć swoją rodzinę. Na ekranie obserwujemy przemianę głównego bohatera z cichego, strachliwego mężczyzny do okrutnego handlarza narkotykami. „Breaking Bad” to jeden z najlepszych przykładów wspaniałej gry aktorskiej wszystkich postaci. Serial zdobył ponad 50 nagród na międzynarodowych festiwalach.

10. Wojciech Smarzowski

http://i.wp.pl/a/f/film/106/84/69/0336984.jpg

Twórca kontrowersyjnych, nie bojących poruszać się tematów tabu filmów, takich jak: „Drogówka”, „Wesele”, „Pod mocnym aniołem” i „Róża”. Jego filmy odznaczają się niesamowitym dramatyzmem, wspaniałą fabułą i genialną grą aktorską. Kilkukrotny zdobywca nagrody Polskiej Akademii Filmowej.

 

Oczywiście poza wymienionymi tutaj reżyserami, szanuję i cenię dużo innych reżyserów. Na koniec zapraszam Was do obejrzenia mojego nowego krótkometrażowego filmu, pt „Z Duchem Czasu”. Link: https://www.youtube.com/watch?v=RNwHHcwZDxA. Zapraszam również do szczerej krytyki :) .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge