Dom Dziecka w Długiem

Dom Dziecka w Długiem im. Janusza Korczaka powstał w 1952 roku. Początkowo zamieszkiwało w nim 75 dzieci. Budynek otoczony jest parkiem, na terenie którego znajduje się mały staw. Jest to stary dworek, w przeszłości będący prywatną własnością hrabiego Bobrowskiego.

U schyłku ubiegłego stulecia Długie stanowiło własność Władysława Bobrowskiego, zaangażowanego w działalność w przemyśle naftowym. Wzniósł on w miejscowości dworek istniejący do dzisiaj, który służy właśnie jako Dom Dziecka. Po wojnie budynek był tak zniszczony, że kiedy córka hrabiego Bobrowskiego, chcąc odzyskać dworek ojca, zobaczyła, w jakim stanie się on znajduje, zrezygnowała. Aby mógł służyć jako dom dziecka, trzeba było go gruntownie wyremontować, co kosztowało wiele pracy i nakładów finansowych.

Szukając informacji o budowli, dowiedziałyśmy się od naszych dziadków, że z osobą Władysława Bobrowskiego związana jest też historia elektryfikacji kościoła w Jedliczu. Hrabia pożyczył 10 000 zł od bezdzietnego i samotnego mieszkańca Męcinki. Gdy ten umarł, hrabia oddał pieniądze proboszczowi kościoła w Jedliczu, by ten przeznaczył je na szczytny cel. Właśnie dzięki tym pieniądzom w 1943 r. przeprowadzono elektryfikację świątyni.

Po wojnie Władysław Bobrowski został wygnany z Długiego. Według ówczesnego prawa właścicielom majątków ziemskich nie wolno było zbliżać się do swoich posiadłości na odległość krótszą niż 50 km. Hrabia swój żywot zakończył w Krośnie w jednej z kamienic przy ul. J. Piłsudskiego, a jego żona wraz z córką i synem wyjechali do Krakowa.

Z budynkiem Bobrowskiego związane są jeszcze inne opowieści przekazywane przez starszych mieszkańców Długiego. Jak na przykład ta, że w bezchmurną noc ze stawu w parku, w którym mieści się dzisiejszy dom dziecka, wyłania się postać kobiety w białej sukni, uwodzącej i usiłującej wciągnąć do stawu swoje ofiary. Inna opowieść głosi, że dawniej podczas burzy w dworku wszystkie sztućce ,,latały’’ po pokojach, a talerze same się tłukły.

dlugiem

opr. Natalia Janocha i Izabela Kwolek, kl. ITE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge