Parafia w Jaśliskach – tu warto przyjechać

Miejscem dla mnie ważnym i jednocześnie wartościowym turystycznie jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

kosciol 2

Źródło zdjęcia:

http://fotoblog.zadylak.pl/wp-content/gallery/2013-kamien-nad-jasliskami/p1140613.jpg

Pierwsza świątynia w Jaśliskach powstała w XVI w. Była to budowla drewniana pokryta gontem. Dzisiejszy kościół, który stoi przy wlocie na ulicę Węgierską, wybudowano w XVIII wieku na zlecenie biskupa przemyskiego Aleksandra Antoniego Fredry. Kościół wybudowano z kamienia rzecznego oraz cegieł, natomiast konstrukcja dachu była drewniana. Pierwotnie dach pokryty był gontami, a blachę zakupiono jedynie na pokrycie wieży. Kościół zbudowano na planie krzyża z prezbiterium zwróconym na południe. Prezbiterium oraz nawa posiadały płaski strop. Od północy, w odległości kilku metrów od bryły głównej, wybudowano drewnianą wieżę z dzwonnicą obitą gontem. Jednak tę dzwonnicę bardzo szybko rozebrano, stawiając nową, już z kamienia rzecznego – dokładnie naprzeciwko wejścia głównego. Wkrótce potem połączono ją z główną bryłą kościoła i zabudowano przedsionkiem tworzącym babiniec. 

Dwa z dzwonów, które dziś wiszą na dzwonnicy, pochodzą jeszcze sprzed okresu budowy kościoła. Początki najstarszego z nich sięgają roku 1601, wtedy to został ufundowany przez miejscowego proboszcza oraz radnych miejskich, drugi ma odlany rok 1656, a trzeci rok 1904.

Świątynia przeszła liczne remonty i obecnie jest również remontowana. Jest miejscem szczególnym zarówno dla parafian, jak i pielgrzymów. Są w niej cenne zabytkowe figury i obrazy. Pod kościołem znajdują się piwnice, w których dawniej przechowywano wino. Kiedyś w pobliżu był też cmentarz.

Jaśliska są również miejscem urokliwym dla pasjonatów przydrożnych kapliczek. W okolicy znajduje się ich wiele, przypominają głównie o kulcie Maryjnym.

opr. Monika Winnicka, kl. I T

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge