Prządki

W Odrzykoniu, niedaleko od Krosna, stoją na wapiennym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku Kamieniec. W pobliżu zamku rozciąga się bardzo ciekawy rezerwat przyrody nieożywionej. Występujące w nazwie prządki to piaskowcowe ostańce skalne, wznoszące się na grzbiecie wzgórza w pięknym lesie.

Osobliwe skały od dawna były inspiracją licznych podań i legend. Poszczególne grupy ostańców przypominają swym kształtem postacie ludzkie. W tradycji miejscowej noszą nazwy: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Madej. Wywodzą się one od legend związanych z tym przedziwnym miejscem. Najbardziej znana z nich opowiada, jak przed wiekami trzy panny z pobliskiego zamku Kamieniec zakochały się w jednym rycerzu. Chcąc rozstrzygnąć prawo pierwszeństwa do ukochanego, umówiły się, że ta zostanie oblubienicą, która szybciej uprzędzie nici na odzież ślubną – po czym zabrały się do pracy. Ponieważ zbliżał się dzień świąteczny, nie chcąc gorszyć mieszkańców zamku, udały się za las, na wzgórze, gdzie nie były dla nikogo widoczne i dalej prowadziły wyścig. Żadna jednak nie zdołała ukończyć pracy, zanim odezwał się dzwon z kościoła korczyńskiego wołający na nabożeństwo. Wówczas trzy prządki zostały zamienione w potężne kamienie i jako przestroga dla łamiących zakaz pracy w niedzielę tkwią tam po dzień dzisiejszy.

Wyjątkowość Prządek polega między innymi na tym, że zdają się nie pasować do reszty otoczenia. Przecież dookoła są porośnięte lasem pagórki, a one samotne, targane wiatrem i deszczem, który wciąż rzeźbi ich kształt.

 na polski

Źródło: http://podkarpackie.regiopedia.pl/zdjecie/przadki-rezerwat-przyrody-101798

opr. Kamila Wąchała i Laura Święcańska, kl. ITE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge