Cerkiew w Haczowie

Zabytek, który przedstawiam, znajduje się w powiecie brzozowskim, w gminie Haczów, położonej zaledwie 15 km od Krosna, a więc stosunkowo blisko. Spośród innych, licznych obiektów turystycznych znajdujących się w okolicach Krosna zafascynował właśnie ten, szczególnie ze względu na wiek oraz fakt, że pomimo tylu minionych lat przetrwał niemal nienaruszony.

2010_11_11

Kościół drewniany w Haczowie słynie z tego, iż jest największą zrębową świątynią gotycką w całej Europie. Przyjmuje się, że budowę kościoła rozpoczęto za czasów Władysława Jagiełły ok. 1388r. Uwagę przykuwa także jego dość ciekawa konstrukcja, gdyż został wzniesiony z bali modrzewiowych i jodłowych zachodzących na siebie na tzw. zakładkę, czyli bez użycia gwoździ. Po najazdach tatarskich w 1624 r. miał miejsce remont kościoła, podczas którego dobudowano dwudziestopięciometrową dzwonnicę. Jakiś czas temu został obalony mit, dotyczący całkowitego spłonięcia cerkwi podczas najazdów tatarskich, a następnie jego odbudowy. Ostatnie odkrycia okazały jednak tylko częściowe nadpalenie, co w sercach mieszkańców tej małej miejscowości zostało zapisane jako cudowne ocalenie. Duże znaczenie w historii kościoła odgrywa również figura Matki Boskiej Bolesnej. Mieszkańcy Haczowa głoszą legendę, że została ona przyniesiona do wioski z nurtem rzeki i po dzień dzisiejszy roztacza nad nimi swoją opiekę. Ta cudowna figura jest pietą pochodzącą z 1400 r., która dziś znajduje się już w nowym kościele, natomiast cerkiew posiada aktualnie jej kopię. W dniu 10 czerwca 1997 roku, podczas szóstej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny odbyła się koronacja Matki Bożej Bolesnej. Nie mniejszych zniszczeń od Tatarów dokonały już po wojnie władze PRL-u. W tamtym czasie z kościoła zostało wywiezione całe wyposażenie, a dużą część zniszczono.

Z zewnątrz obiektu szczególną uwagę przyciągają soboty, które zostały rozbudowane pod koniec XVIII wieku. Pełniły one funkcję schronienia dla osób, które zamieszkiwały odległe zakątki parafii. Ich nazwa pochodzi stąd, iż aby zdążyć na niedzielną mszę świętą, ludzie ci wychodzili z domu już w soboty wieczorem. Do najcenniejszych znalezisk w kościele należą znajdujące się w prezbiterium gotyckie polichromie, które pochodzą z 1494 r. i należą do najstarszych w Europie. Podczas II wojny światowej zakrywały je inne malowidła. Od strony zakrystii znajduje się kościelny skarbczyk, który zawiera piękne, zabytkowe ornaty i figurki, stanowiące kiedyś wyposażenie kościoła. Budowla otoczona jest podziemiami z XVII stulecia. Pod świątynią natomiast odkryto pochówki z przełomu XIV i XV w.

Śmiało można cerkiew nazwać zabytkiem unikatowym w skali światowej. Nie bez powodu zatem znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Według mnie, zabytek ten jest naprawdę wart zwiedzenia i żadne słowa nie są w stanie przedstawić prawdziwego piękna, który w sobie ukrywa.

 

 

oprac. Dawid Kuliga, kl. I TE a

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge