Kościół Fara w Krośnie

Spacerując po ulicy Podwale, można dostrzec wieże pięknego kościoła, który znajduje się obok rynku na ulicy Piłsudskiego 5. Kościół należy do parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Krośnie. Parafia Krosno Fara liczy obecnie już ponad 650 lat, należy do najstarszych w granicach Archidiecezji Przemyskiej obrządku łacińskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon „Urban” należy do największych w Polsce. W farze jest też grupa pasji na belce tęczowej – wybitne dzieło rzeźby gotyckiej.W roku 1638 miał miejsce w Krośnie groźny pożar, który zniszczył znaczną część miasta. W jego wyniku ucierpiała też fara krośnieńska, której nawa zapadła się. Uwagę we wnętrzu zwracają bogato zdobione barokowe ołtarze i ambona oraz zespół XVII-wiecznych obrazów wykonanych przez artystów weneckich. Na ścianach kaplicy widnieją portrety Wojciecha Portiusa – fundatora odbudowy kościoła.

ZDJ 5

Fotografując obiekt, dostrzegłyśmy bramę, która widniała na tle zachodu słońca. Nie mogąc się powstrzymać, uwieczniłyśmy na zdjęciu ten prześliczny widok. Jak widać, byłyśmy o doskonałej porze i również niebo tego dnia było cudowne. Być może Ty czytelniku, gdy odwiedzisz ten kościół, będziesz mógł dostrzec piękny zachód słońca, który cieszy oko po wieczornej mszy. 

ZDJ 4

oprac. Katarzyna Białas, Anna Śnieżek, Karolina Zajchowska, kl. I TEa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge