Kościół na frysztackim wzgórzu

Frysztackie wzgórze przyciąga wzrok przejeżdżających trasą Krosno – Rzeszów. Dzieje się to za sprawą kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Świątynię wzniesiono w 1927 r. Znajduje się ona na miejscu rozebranego w 1924 r. kościoła modrzewiowego z 1442 r. Już z daleka można dostrzec pięćdziesięciometrową , cylindryczną wieżę, mieszczącą w przyziemieniu główne wejście. W wieży znajdują się trzy dzwony. Na największym umieszczono napis: „Korono Korony Polskiej, módl się za nami”. Na drugim: „Najświętsze serce Jezusa króluj nad Polską i opiekuj się naszą parafią”. Na trzecim: „Vivos voco, martus plango, fulgura frango” – „Żywych zwołuję, umarłych żegnam, burzę rozpraszam”. kościół5

Po obu stronach wieży, na górnych bokach ściany frontowej, umieszczone są rzeźby kamienne św. Marka i św. Jana. Już przy wejściu naszą uwagę zwraca nawa środkowa, gdzie znajduje się główny ołtarz. W centrum ołtarzu zauważamy barokowy krucyfiks z 1650 r. Jest on niewielkich rozmiarów, ale uderza ekspresją i wyczuwalnym cierpieniem wyrzeźbionego ciała Zbawiciela. Krucyfiks otacza kotara. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się namalowany na płótnie obraz przedstawiający Narodzenie Matki Boskiej. W bocznym ołtarzu Najświętszej Maryi Panny spostrzegamy figury św. Józefa i św. Franciszka. Natomiast w ołtarzu Serca Jezusowego są figury św. Teresy i św. Stanisława Kostki. 

Na stronie wschodniej kościoła znajduje się kaplica, w której naszą uwagę zwraca statua Matki Boskiej. Wychodząc z kościoła można dostrzec nad wyjściem organy, które pochodzą z 1881 r. Przy wejściu do kościoła zauważamy zabytkowe wyposażanie, pochodzące z pierwotnej świątyni. Ciekawe są także witraże w oknach, które zostały ufundowane przez parafian. Na wewnętrznych ścianach świątyni ukazane są stacje drogi krzyżowej. Obejście świątyni, uporządkowane i harmonijne, uzupełnia i wspomaga architekturę.

kościół2

oprac. Małgorzata Frodyma, kl. I TE a

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge