Kościół oo. Franciszkanów w Krośnie

Kościół Franciszkanów w Krośnie jest jednym z bardziej znanych kościołów w tym mieście, ma też ciekawą historię. Odchodząc w bok od rynku, można dojść do gotyckiego klasztoru Franciszkanów, znajduje się on na ulicy Franciszkańskiej.

ZDJ 6

Gotyckie, ceglane mury kryją proste wnętrze, w którym na ścianach zachowały się fragmenty dawnych polichromii. Warto także zwrócić uwagę na znajdujące się w prezbiterium bogato zdobione epitafia i nagrobki. Kościół jest także znanym krośnieńskim sanktuarium, gdzie wierni modlą się przed obrazem Matki Boskiej Murkowej, nazywanej tak dlatego, że obraz wisiał na murach i miał bronić miasta przed niebezpieczeństwami.Wiadomo, że od XVII w. jest on przedmiotem szczególnego kultu w tym kościele, nie wiadomo natomiast nic o twórcy wizerunku oraz czasie i miejscu jego powstania.

kosciol 1

Cennym zabytkiem jest także renesansowa kaplica Oświęcimów, z którą wiąże się historia tragicznej miłości kuzynostwa Anny i Stanisława Oświęcimów.

ZDJ 2

We wnętrzu kościoła znajdują się kamienne nagrobki szlacheckie, przedstawiające w realistycznej formie zmarłe postacie: nagrobek Barbary z Kamienieckich, Mniszchowej, nagrobek Jana Kamienieckiego, nagrobek dwukondygnacyjny Jana (zm. ok. 1597 r.) i Elżbiety z Jędrzejowskich.W połowieXV w. w krośnieńskim klasztorze franciszkanów przebywał św. Jan z Dukli, kanonizowany przez Ojca Św. Jana Pawła II na krośnieńskim lotnisku 10 czerwca 1997r.

ZDJ 3

Każdego roku ten kościół odwiedza tysiące ludzi, uczęszczających na mszę św., a także wielu turystów. Miejsce to jest naprawdę piękne, więc zapraszamy do zwiedzania klasztoru i uczestnictwa w nabożeństwie.

oprac. Katarzyna Białas, Anna Śnieżek, Karolina Zajchowska, kl. I TE a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge