9 maja Dniem Unii Europejskiej

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie kraj sprawujący Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności zjednoczonej Europy. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

W związku z tym wydarzeniem wybrani uczniowie klas drugich gimnazjum, wzięli udział w projekcie „Młodzi Aktywiści Prezydencji” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem projektu było przybliżenie uczniom naszej szkoły informacji związanych z prezydencją Polski. Uczniowie ci na apelu szkolnym (9.05.) przedstawili dwie prezentacje: pierwsza dotyczyła przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, druga zaś zrealizowanych inwestycji  w Gminie Nowe Miasto Lubawskie współfinansowanych z unijnej kasy. Opiekę nad uczniami podczas trwania projektu sprawowały Panie: Justyna Kordalska i Julita Połomska.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej społeczność szkolna uczciła 29 kwietnia 2011 roku . Przed nami dni świąteczne wolne od zajęć,więc na  ostatni przedświąteczny dzień ustalono w naszej szkole obchody majowych świąt. W tym roku nie było tradycyjnie akademii, lecz Młodzi Aktywiści Prezydencji, którzy działają w ramach projektu CEO, zaproponowali wspólną fotografię uczniów naszej szkoły. Ale zdjęcie też  nie było tradycyjne -  było wyjątkowe… Ubraliśmy białe i czerwone koszulki oraz wzięliśmy do rąk baloniki…Ustawiliśmy się na łące przed szkołą w kształcie narodowej flagi… Z okna  drugiego piętra szkoły zrobiono zdjęcie… Zajrzyjcie do galerii!  Połączyliśmy patriotyzm z młodością , z wiosenną zielenią i radością. Tradycyjnie u wejścia szkoły można obejrzeć okolicznościową wystawkę. W tygodniu  pracowaliśmy także w zespołach klasowych i przygotowaliśmy gazetki ścienne na temat Konstytucji 3 Maja – to w ramach konkursu, który ogłosiła pani od historii, a  w którym zwyciężyła klasa IV.

Młodzi Aktywiści Prezydencji

W naszej szkole realizowany jest projekt „Młodzi Aktywiści Prezydencji” współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a związany z prezydencją Polski w UE. Temat naszego projektu brzmi: „Na tropie UE w naszej gminie”. W ramach naszego przedsięwzięcia chcielibyśmy przybliżyć wiadomości na temat UE oraz prezydencji  krajów członkowskich. Chcemy też pokazać sukcesy i porażki UE, zebrać i podsumować inwestycje, jakie zostały wykonane w naszej okolicy ze środków unijnych. Chcielibyśmy też dowiedzieć się więcej o planach wykorzystywania w naszej gminie środków unijnych w kolejnych latach. Przede wszystkim jednak chcemy przybliżyć temat prezydencji Polski i zadań, jakie związane są z tym wydarzeniem. Chcemy zachęcić do udziału w ważnych wydarzeniach lokalnych, które odbywać się będę w naszym powiecie. W związku z tym w środę 23 marca przeprowadziliśmy sondaż wśród uczniów i rodziców, aby sprawdzić wiedzę lokalnego społeczeństwa na temat prezydencji Polski w UE.