Top Ten ulubionych reżyserów

Posted by niki95 in Bez kategorii | Leave a comment
1)     Aditya ChopraAditya Chopra jest synem sławnego reżysera i producenta, Yasha Chopry. Aditya jest indyjskim producentem, reżyserem i scenarzystą. Jego bratem jest aktor Uday Chopra. W dzieciństwie przeprowadzali się z miasta do miasta: Girnar Apartments w Pali Hill, Bandra, Mumbai aż do wczesnych lat 80., kiedy zamieszkali w Juhu. Ożenił się przed laty z Payal, ale po pewnym czasie wziął rozwód. Został za to wyrzucony z domu. Od najmłodszych lat towarzyszył ojcu na planie filmu. W efekcie już w wieku 23 lat wyreżyserował jeden z największych przebojów Bollywood : „Żona dla zuchwałych”. Wyreżyserował również film pt. „Miłość żyje wiecznie”.

2)     Karan Johar

Karan Johar urodził się 25 maja 1972 . Jest synem Yash Johar popularnego indyjskiego producenta. Karan studiował w Greenlawns liceum i H.R.College w Bombaju, Indie. Otrzymał również mistrzowski stopień w Języku Francuski. Od zawsze produkuje dla firmy Dharma, założonej przez jego ojca.. Karan Johar formalnie wszedł do przemysłu filmowego w roli aktora; zagrał bliskiego przyjaciel Raj Malhotry (Shah Rukh Khana), Rockyego, w jednym z najbardziej znanych filmów Dilwale Dulhania Le Jayenge z 1995 („Żona dla Zuchwałych”). Był również asystentem reżysera w tym filmie i pomocnikiem kierownika. Jest prywatnym stylistą swojego przyjaciela, Shah Rukh Khana. W 1998 nakręcił swój pierwszy film Kuch Kuch Hota Hai, film okazał się być hitem, wygrał 8 nagród Filmfare Awards (w kategoriach m.i. Najlepszy aktor, film, aktorka, aktor/ka drugoplanowa, scenariusz, reżyser). Ale najbardziej zasłynął dzięki największej produkcji Bollywood „Kabhi Khushi Kabhie Gham” (‚Czasem słońce, czasem deszcz”).

 

3)     Leszek Dawid

(ur. 6 marca 1971 w Kluczborku) – polski reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

W 2004 roku otrzymał nominację do Paszportu Polityki za etiudę Bar na Viktorii (2003).

4) Robert Zemeckis

Jest absolwentem USC w Los Angeles. Podczas studiów poznał Boba Gale’a, który stał się jego najbliższym współpracownikiem. Wspólnie z nim Robert napisał scenariusze swoich najpopularniejszych filmów. Obaj panowie debiutowali w roku 1978 filmem „Chcę trzymać cię za rękę”. Była to historia opowiadająca o amerykańskiej Beatlemanii, której reżyserem był Zemeckis, współscenarzystą Gale, a producentem Steven Spielberg. Pierwsze filmy nie przyniosły artyście popularności. „Miłość, szmaragd i krokodyl”, który stał się przebojem sezonu, wbrew pozorom nie zwrócił uwagi krytyków na reżysera, ale na odtwórcę głównej roli Michaela Douglasa. Nazwisko Zemeckisa stało się głośne dopiero po filmie „Powrót do przyszłości”. Krytycy zachwycali się oryginalnym scenariuszem i sprawną reżyserią, a publiczność tłumnie chodziła do kin. Zachęcony powodzeniem Robert jeszcze dwukrotnie „wracał do przyszłości” w 1989 i 1990 roku. Zemeckis jest reżyserem zafascynowanym efektami specjalnymi. W 1988 roku nakręcił film, który na owe czasy wykorzystywał prawie wszystkie osiągnięcia w tej dziedzinie – „Kto wrobił królika Rogera”. Obraz ten, opowiadający o przygodach prywatnego detektywa – człowieka i królika – kreskówki, podbił serca publiczności na całym świecie. Kilka lat później Zemeckis zaskoczył wszystkich filmem niezwykłym. Komediowo-dramatyczna historia opowiadająca o perypetiach życiowych opóźnionego w rozwoju chłopca pt. „Forrest Gump”, zachwyciła krytyków i widzów nie tylko swoim pięknem, ale i doskonałą kreacją Toma Hanksa.

5) Maciej Ślesicki

Reżyser, syn kierownika produkcji Barbary Pec-ślesickiej. Jest absolwentem kierunku operatorskiego Wydziału Radia i Telewizji Uś. Najsłynniejszy film według jego reżyserii to „Tato”, do którego napisał także scenariusz. Film ten dał Ślesickiemu szerszy rozgłos i uznanie, a także zaowocował kilkoma nagrodami.

6) Agnieszka Pilaszewska

urodziła się 19 marca 1965 r. w Puławach. Jej najbardziej popularną rolą jest postać Aliny Krawczyk w „Miodowych latach”. W 1987 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Swój debiut teatralny miała w „Przeklętym tangu” w warszawskim Teatrze Ateneum w 1986 r. Znana jest również z roli Uli w „Ja wam pokażę!” oraz jako Jadwiga Górka w „Barwach Szczęściach”. W 2005 r. związała się z  zespołem artystycznym Teatru Współczesnego, z którym pracuje do dziś. Jest scenarzystką popularnego serialu „Przepis na życie”.

7) Kariera Mitja Okorni rozpoczęła się w 26 stycznia 2005 roku, gdy wyprodukował i wyreżyserował swój pierwszy niezależny film fabularny TU PA TAM, który ku zaskoczeniu profesjonalistów stał się lokalnym przebojem kinowym, premiera obydwa w Słowenii i w Anglii przy Sunderland film festival. Ten dobry start sprawił, że Mitja zaczął spełniać się w realizowaniu filmów reklamowych oraz teledysków dla największych europejskich wytwórni muzycznych: Sony BMG, Universal i EMI, a także takich gwiazd jak: Backstage, Select, Kosta, Kocka, Bohem, Elvis Jackson and C.R.A.S.H. W 2006 roku British Council przyznał mu nagrodę International Young Film Entrepreneur of the Year. Wielki sukces i jego doświadczenia z stworzeniem muzycznego wideomagnetofonu dawał mu sposobność pracując z pewną ilością największych gwiazd w muzycznym przemyśle w Słowenii i za granicą między innymi dla Alya, Sasha, Omar, Dan D i szczególnie Tamoto i Jah Waggie, który są nie tylko sławni w jego domowym kraju, ale także w obcych muzycznych telewizjach, szczególnie MTV, stając się jednym z najbardziej utalentowanych młodych reżyserów.

8) Tomasz Konecki

Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia skończył w 1987r. Był wolnym słuchaczem filozofii na UW a latach 1985-87, skończył studia doktoranckie w PAN. W drugiej połowie lat 90-tych zrealizował kilkadziesiąt form dokumentalnych dla TVP1. Prowadził w tejże stacji program „Swojskie klimaty”, przez 2 lata (1996-1998) realizował program filmowy „Bez przebaczenia” dla publicznej „jedynki. (1996-98). Wyprodukował kilka teledeysków dla polskich zespołów rock’owych.

9) Przemysław Angerman

Reżyser i scenarzysta Przemek Angerman urodził się 11 grudnia 1975 roku w Krakowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Filozofii. Jego scenariusz filmu „Przepad story” otrzymał I Wyróżnienie na prestiżowym międzynarodowym konkursie scenarzystów Hartley-Merrill (1999). Scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego „Bajobongo”, który otrzymał I nagrodę za debiut na szczecińskim konkursie filmów dokumentalnych oraz I miejsce na ogólnopolskim festiwalu Oskariada’ 98. Współpracował przy serialach „Taksówka jedynki”, „M jak miłość” oraz „Wandzia zmruż oczko”. Twórca wideoklipów zespołu Ich troje, Molesty, Lady Pank, Brathanków oraz Czarka Pazury. Jego scenariusz do piosenki „Kuligowcy” (Kayah, Piasek i inni) otrzymał nominację na Yach Film Festival 2000. Współtwórca kilku reklamówek. Za swój debiut fabularny”Jak to się robi z dziewczynami” (2002) otrzymał nagrodę „Video Studio Gdańsk” dla najlepszego filmu komediowego na XXVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w dniach 16-20 września 2003 roku.

10) Patrick Yoka

Patrick Yoka działa w polskim przemyśle filmowym od niedawna, ale już wyrobił sobie renomę i nazwisko pracując przy kilku najchętniej oglądanych seriach telewizyjnych.

Przez długi czas pracował jako scenarzysta.  Zadebiutował na planie „Świata według Kiepskich” (1999), niedawno zastępując także za kamerą swojego tadżyckiego poprzednika Okiła Khamidowa. W latach 2003 – 2007 był autorem scenariusza do czternastu odcinków serialu „Fala zbrodni”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge