Po przerwie czas na nowo wziąć się do pracy ! :)

Trochę się już na odpoczywaliśmy, dlatego postanowiliśmy  jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego zadziałać kolejny raz w naszej szkole.

11 kwietnia obchodzimy DZIEŃ RADIA !!!                                                                            a radio to przecież media !                                                                                                  a media to MY :)

bynajmniej w naszej szkole :)

W związku z tym ogłosiliśmy konkurs na słuchowisko radiowe, którego rozstrzygnięcie odbędzie się właśnie 11 kwietnia podczas Dnia Drzwi Otwartych w naszej szkole.

Ale to nie koniec atrakcji !

Będziemy tam z mikrofonem i kamerą, więc będzie bardzo medialnie :)

Już niedługo kolejne doniesienia ze Szkół Salezjańskich w Rumi

wiosna_fb2

O naszych działaniach napisano w aktualnościach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Każda fajna rzecz, którą człowiek zrobi samodzielnie – cieszy.                                           Czasem, jeśli się przy tym natrudzi, oprócz radości jest jeszcze zadowolenie, że jednak się udało!!!  :)

Jednak, gdy ktoś inny dostrzeże i pochwali to, co zrobiono – wtedy czuje się dumę i niebywałą satysfakcję z osiągniętego celu!!!

A my dziś skaczemy z radości i pękamy z dumy :D

Bardzo dziękujemy Centrum Edukacji Obywatelskiej i koordynatorom programu Włącz się. Młodzi i media za docenienie naszej kampanii i artykuł o niej  na stronie programu.

http://www.ceo.org.pl/pl/media/news/kampania-spoleczna-dziala

Wow! – dzięki takim dowodom uznania chce się robić więcej!!!

Dalej działamy!

Kiedy zgłaszały się do nas kolejne szkoły, które były chętne, abyśmy przeprowadzili u nich zajęcia z cyberprzemocy i hejtu, byliśmy bardzo zaskoczeni takim zainteresowaniem… oczywiście pozytywnie! :)

Ale kiedy pewna gdyńska szkoła zgodziła się nas przyjąć, byliśmy w zupełnym szoku! Jedna z członkiń naszego koła jest absolwentką tej szkoły i dzięki temu zostaliśmy tam bardzo miło ugoszczeni. Poprowadziliśmy zajęcia w 8 klasach, więc nasza akcja objęła  dodatkowo ponad 200 dzieci – a to w sumie już prawie 1000 uczniów SP !!!!

Dzieciaki, z którymi pracowaliśmy, były bardzo pozytywnie nastawione do zajęć i nawet uczniowie z klas IV wiedziały bardzo wiele na temat cyberprzemocy. Jednak –  jak ogromna większość z nich przyznała na koniec zajęć – nie wiedziały, że hejt to również forma cyberprzemocy. Cieszymy się, że czegoś się dzięki nam dowiedziały, a więc nasze zajęcia były przydatne :) .

Oto kilka zdjęć z naszej wizyty w Szkole Podstawowej nr 12 w Gdyni10984662_911128575588340_1660494926_n

10966906_911128708921660_1473296148_n

 

 

Podsumowanie kampanii WYŁĄCZ HEJT

Wyjątkowi goście w Szkołach Salezjańskich

Wczorajszą uroczystość podsumowania naszej kampanii społecznej Młodzi przeciw przemocy słownej w sieci. WYŁĄCZ HEJT ubogacili swą obecnością Pan Burmistrz Miasta Rumi Michał Pasieczny, Wiceburmistrz Jacek Szyba oraz dr Karol Polejowski – wykładowca Szkoły Wyższej Ateneum w Gdańsku. Burmistrz Michał Pasieczny podziękował nam i wskazał, iż to co robimy wspaniale wpisuje się w promowaną przez niego kulturę słowa, dlatego cieszy się, że mógł objąć patronat honorowy nad akcją.

Oprócz prezentacji działań zrealizowanych w ramach kampanii oraz jej wyników, której dokonała Ola Mielewczyk – liderka naszego Szkolnego Koła Medialnego, były również podziękowania i przemówienia a wiceburmistrz Jacek Szyba wręczył wszystkim uczniom zaangażowanym w kampanię zaświadczenia oraz listy gratulacyjne dla rodziców.

Doktor Karol Polejowski określił nas mianem „ambasadorów Rumi w całym województwie” – Wow !!! strasznie nam miło !!! ( choć jak by powiedziała p. Turek – jeśli miło – to nie „strasznie” :) )

Cieszymy się, że wszystko się udało, bo to pierwsza tak wielka inicjatywa, której się podjęliśmy i mamy wrażenie, że wyszła poza to, co sami sobie wymyśliliśmy w grudniu :)

A że wiele się przy okazji nauczyliśmy, to kto wie – może jeszcze coś wymyślimy i zrobimy. W końcu 10 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu :)

Na razie zapraszamy do galerii z naszego podsumowania.

IMG_9765

Początek – czyli już za chwilę mamy wejście na żywo :)

IMG_9771

Pełen profesjonalizm :P

IMG_9787

Nasz gość specjalny pan Burmistrz Michał Pasieczny – bardzo się cieszymy, że uświetnił swą obecnością nasze podsumowanie.

IMG_9792

Nasi goście – Wiceburmistrz Jacek Szyba, Burmistrz Michał Pasieczny oraz rodzice i nauczyciele.

IMG_9818

Dr Karol Polejowski, któremu jesteśmy wdzięczni za poprowadzone zajęcia w naszej szkole.

IMG_9851a

 

Opiekun naszego projektu pani Beata Wysocka – Turek, dr Karol Polejowski i wiceburmistrz Jacek Szyba oraz my – członkowie koła medialnego i uczniowie, którzy wsparli naszą kampanię.

IMG_9850

 

Ludzie, dzięki którym nasza kampania została zauważona przez media, czyli Natalia Loch, Krystian Dzięcielski, Michał Myśliński i Mateusz Dettlaff – twórcy spotu promującego kampanię.

IMG_9853ad

Salezjańska kampania w pomorskim DZIENNIKU BAŁTYCKIM

No cóż, trochę ostatnio jesteśmy zajęci – może nawet więcej niż trochę, więc nie mieliśmy okazji pisać, ale za to inni piszą o nas :)

W piątkowym wydaniu Dziennika Bałtyckiego, w lokalnym tygodniku „Goniec Rumski” ukazał się na pół strony artykuł prasowy o naszej kampanii i zajęciach w podstawówkach. Troje z nas udzieliło również wywiadu :)

10547770_755666954511632_4787335848537984114_o
ale danie główne w sobotę !!! – Dziennik Bałtycki uznał naszą inicjatywę na tyle ważną, że materiał o kampanii WYŁĄCZ HEJT! zostanie opublikowany w wydaniu weekendowym o zasięgu 20 powiatów !!! :)

Bardzo się cieszymy, że inicjatywa zyskała rozgłos na całe województwo :) :) :)

Kampania, która wyszła poza Rumię …

Cały ten tydzień poświęcamy na przygotowanie wielkiego podsumowania naszej akcji, które odbędzie się 19 stycznia 2015r. w Szkołach Salezjańskich o godz. 17.00.

zaproszenie do kampanii

 

Rozsyłamy zaproszenia, zliczamy ankiety, robimy zestawienia i analizy…  To wszystko było w planie, ale okazało się, że nasze działania spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Nasza kampania teoretycznie się kończy, ale praktycznie nadal trwa i raczej nie zamierza się skończyć. Kto powiedział, że zapis w datach ” 5-10 stycznia” opublikowany na plakatach będzie coś finalizował ….

Przerabiamy plakaty i realizujemy nasze działania dalej.

Dziś w szkole kolejny raz udzielaliśmy wywiadu – polecamy piątkowe wydanie Gońca Rumskiego a jutro jedziemy do Telewizji Morskiej do Wejherowa i bierzemy udział w kolejnym programie.

Miasto i okolica nadal tym żyją  a nauczyciele i redaktorzy jednogłośnie twierdzą, że podjęliśmy w kampanii ważny temat, na który ludzie chcą rozmawiać. Bardzo się z tego cieszymy, więc będziemy nadal to robić :)

A jeszcze bardziej cieszymy się, że mamy kolejne „zamówienia” na lekcje profilaktyczne dla szkół podstawowych i w przyszłym tygodniu nasza akcja przestanie być kampanią lokalną !!!!! Telefony dzwonią z innych miast, więc….

WYCHODZIMY POZA POWIAT !!!  :) :) :)

 

Nasze zajęcia edukacyjne w szkołach podstawowych – 9 i 12 stycznia :)

Mając już za sobą dwie godziny prowadzenia zajęć dla rumskich szóstoklasistów- muszę szczerze przyznać, że było lepiej niż myślałem! Zawsze mam tremę przed publicznymi wystąpieniami, zwłaszcza przed tak wymagającą publiką, ale te dwie godziny spędziłem świetnie się bawiąc, i myślę że z chęcią bym to powtórzył. Oczywiście nie na pełen etat – na to bym chyba nie miał nerwów ;)

Pisząc ten tekst na naszą stronę nie mogłem się zdecydować, czy pisać w imieniu grupy, czy jako bezstronną relację… jednak postawiłem na to pierwsze :)

Pani Beata Wysocka-Turek – opiekun naszego koła medialnego – zorganizowała dla nas zajęcia z p. dr Karolem Polejowskim -specjalistą od wizerunku i mediów społecznościowych. Mieliśmy okazję wysłuchać jego dobrych rad, spostrzeżeń oraz ważnych i ciekawych faktów związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy.
W piątek członkowie grupy medialnej w mniejszych zespołach odwiedzili ponad 600 uczniów rumskich szkół podstawowych, aby przeprowadzić dla nich zajęcia na temat cyberprzemocy i bezpiecznego korzystania z Internetu. Mimo różnych przeciwności losu i „złośliwości rzeczy martwych” udało się wszystkim grupom przeprowadzić zajęcia, które były zapewne wartościową lekcją i ciekawym doświadczeniem dla obu stron.
W sumie 20 wolontariuszy z SG i SLO poprowadziło 26 lekcji w ramach profilaktyki i walki z cyberprzemocą w klasach III – VI.
Wszyscy jesteśmy pod  wrażeniem zasięgu jaki objęła nasza kampania i jej sukcesu w mediach. Sami wiele się z niej nauczyliśmy i mamy nadzieję, że jeszcze więcej ludzi dzięki nam będzie bardziej świadomymi użytkownikami Internetu.

Filip W.

Dość gadania – zapraszamy do galerii,                                                                                        bo dzieciakom z podstawówek obiecaliśmy, że ich zdjęcia będą w internecie :)

Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Rumi

20150109_11461920150109_123526 (1)

 

Po przeprowadzeniu 3 godzin lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 6 odczułam ile wysiłku i stresu wymaga praca nauczyciela. Były i problemy techniczne, i małomówne dzieci, i te zbyt gadatliwe. Nasze warsztaty spodobały się tak bardzo, że w jednej lekcji uczestniczyły aż dwie klasy! Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wiedzą uczniów na podjęty temat :)

Ola M.

Szkoła Podstawowa nr 6

IMAG0814IMAG0821Dzieci bardzo ładnie współpracowały z nami i udzielały się. Wiele z nich po zakończonych zajęciach dziękowało nam za lekcje.

Ola W.

10904038_752757924802535_6983575045026062718_o

Zajęcia , które prowadziliśmy postawiły nas pierwszy raz po drugiej stronie szkolnej barykady, co pozwoliło nam doświadczyć „urokliwego” życia nauczyciela. Nie myśleliśmy, że wykonywanie takich zwyczajnych czynności jak zaznaczenie odpowiedzi w ankiecie, może sprawiać komuś trudność, a czasem się zdarzało. Te lekcje otworzyły nam oczy :)

Sebastian P.

1911097_752760811468913_880843967338767804_oW Szkole Podstawowej nr 6 zaskoczyła nas ekipa PANORAMY z TVP Gdańsk - było trochę stresu ale podobało się nam :P

10917167_752757794802548_6341074553431002266_o

Szkoła Podstawowa nr 910887526_752758144802513_8443586218726957765_o10904581_752758338135827_4193485369616668807_oSpołeczna Szkoła Ekologiczna

DSC_0001DSC_0011DSC_0005DSC_0010

Podsumowanie – samoocena

Samoocena

1. Czy udało Wam się zrealizować wszystkie założone cele? .

 • uwrażliwić lokalne środowisko na problem hejtu w Sieci – udało się
 • zwiększyliśmy świadomość społeczną na temat zjawiska hejtu i cyberprzemocy – udało się
 • Chcieliśmy poznać nowych ludzi – udało się.

2. Jak wypadły realizowane przez Was działania? .

 • Codzienna relacja na blogu – udało się.
 • Oplakatowanie Rumi – udało się
 • Spot reklamowy – wyszedł wręcz fantastycznie!
 • Warsztaty dr Polejowskiego – uczniowie wyszli zaciekawieni tematem i podobało im się, więc uważamy za udane
 • Lekcje w podstawówkach rumskich – zdecydowanie udane, dzieci były aktywne, a nauczyciele chwalili nasze przygotowanie i samo przeprowadzenie
 • Rozpropagowanie akcji w mediach – Gazeta Rumska, Goniec Rumski, telewizja TTM, Panorama w TVP Gdańsk, Radio Kaszebe i Radio Gdańsk.

3. Co decydowało o tym, że Wasza wspólna praca przebiegała sprawnie i skutecznie? .

 • Jesteśmy bardzo zgrana grupą
 • wszyscy mobilizowali się do pracy
 • bardzo nam się spodobał pomysł dlatego tak sprawnie nam poszło
 • Mieliśmy też dużo pomysłów
 • Dobry podział obowiązków
 • odpowiedzialność poszczególnych członków zespołu, w połączeniu z wykorzystaniem naszych talentów i zainteresowań

4. Co nastręczało najwięcej trudności w czasie realizacji kampanii? .

 • Najtrudniejsze było przeprowadzenie ciekawych lekcji w podstawówkach
 • Dawanie wywiadów

5. Jakie elementy Waszej pracy wymagają poprawy w przyszłości? .

 • Terminowość
 • Organizacja czasu, wcześniejsze planowanie.

Mówią o nas nawet w PANORAMIE!!!

Nasza kampania w telewizji – PANORAMA: 09.01.2015 18:30

Do Szkoły Podstawowej nr 6 zawitała wczoraj telewizja TVP GDAŃSK, która postanowiła nakręcić materiał o naszych uczniach i ich kampanii WYŁĄCZ HEJT!. W serwisie telewizji trójmiejskiej wykorzystano materiał filmowy naszego ucznia Mateusza Dettlaffa.

Jeśli macie ochotę obejrzeć – zapraszamy!
Polecamy od 11 minuty i 57 sekundy :)