Spotkanie ze street-workerami i patrol ze Strażą Miejską

 

Spotkanie w sali lekcyjnej o charakterze teoretycznym

Wyjście na patrol wraz z Strażą Miejską i odwedzenie jednego z miejsc przebywania bezdomnych przy ul. Bocznej.

 

Nareszcie odbyło się długo oczekiwane spotkanie ze street-workerami i patrol ze Strażą Miejską. Okazało się ono na tyle ciekawe, że nie brała w nim udziału tylko nasza grupa projektowa, ale także pozostała część klasy.

Odbyło się ono 26.03.2013r. Rozpoczęło się w sali lekcyjnej od rozmowy na temat codziennych działań streetworkerów i Straży Miejskiej. Okazało się, że na naszym osiedlu wciąż znajduje się wielu bezdomnych, którzy czekają na pomoc każdego człowieka. Osobiście uważam, że nie można być obojętnym na los drugiej osoby. Pracownicy mają utrudnione zadanie, gdyż osoby bezdomne bardzo często odrzucają pomoc lub są pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, na które zazwyczaj przeznaczają swoje dochody. Każdy streetworker powinien posiadać umiejętność pokazania możliwości poprawy życia i dać im nadzieję na lepsze jutro.        W praktyce :

a) rozmawiają z nimi o ich problemach,

b) oferują pomoc materialną i psychologiczną,

c) wskazują miejsca, gdzie znajdują się noclegownie,

d) pomagają w zdobywaniu pracy.

Po zakończonym spotkaniu o charakterze teoretycznym udaliśmy się wraz ze Strażą Miejską i streetworkerami na patrol oraz do miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. W międzyczasie od pracowników Straży Miejskiej dowiedzieliśmy się o wiele więcej o niebezpiecznych miejscach naszego osiedla. Zostaliśmy poinstruowani, jak postępować z potencjalnymi bezdomnymi, np. nigdy nie dawać im bezpośrednio pieniędzy ani żywności, gdyż w ten sposób przyzwyczaja się ich do żebrania. Należy poinformować Straż Miejską o miejscu przebywania bezdomnego, a ona podejmie odpowiednie działania.

Myślę, że po tym spotkaniu każdy z nas wyciągnął odpowiednie wnioski. Streetworkerzy zaproponowali nam współpracę z Caritasem, w którym pracują. Myślę, że nasza grupa nie zmarnuje takiej szansy. :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge