0

Dzisiaj, 31 grudnia mija półroczna Prezydencji Polski w UE.  Co udało się zrobić? Oto kilka faktów:

1. Przyjęcie tzw. ‘Sześciopaku’

2. Budżet UE na rok 2012 uzgodniony

3. Szczyt Partnerstwa Wschodniego

4. Rozpoczęcie negocjacji handlowych z Gruzją i Mołdawią, wzmocnienie partnerstwa z Azerbejdżanem i Armenia

5. Zakończenie negocjacji umowy ws. strefy wolnego handlu oraz Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą

6. Przyjęcie deklaracji ws. Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji

7. Zewnętrzny wymiar polityki energetycznej UE

8. Mandat do negocjacji umowy UE z Azerbejdżanem i Turkmenistanem ws. ram prawnych dla Trans-kaspijskiego Systemu Gazociągów

9. Merytoryczne porozumienie w sprawie jednolitego patentu

10. Kompromis w sprawie rachunkowości mikroprzedsiębiorstw

11. Sukces konferencji klimatycznej w Durbanie

12. Europejski Nakaz Ochrony w sprawach karnych

13. Sprawozdanie prezydencji w sprawie przyszłości Polityki Spójności na lata 2014-2020

Minister Mikołaj Dowgielewicz podsumował sześć miesięcy polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej

– Uważam, że udało nam się pokazać Polskę jako kraj dynamiczny, kraj kojarzący się z rozwojem gospodarczym i nowoczesną gospodarką – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich i polityki ekonomicznej Mikołaj Dowgielewicz na konferencji prasowej podsumowującej sześć miesięcy polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Źródło:

http://pl2011.eu/content/prezydencja-na-finiszu


0

I nadszedł dzień 1 lipca, kiedy to Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji o północy z czwartku na piątek fasada Pałacu Prezydenckiego rozbłysła światłami w polskich barwach narodowych i kolorach Unii Europejskiej – żółtym i niebieskim. Do Warszawy przyjadą m.in. szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, premier Węgier Viktor Orban, który oficjalnie przekaże prezydencję premierowi Donaldowi Tuskowi.

Więcej informacj znajdziecie na stronie internetowej:

http://www.wprost.pl/ar/251377/Polska-przewodniczy-Unii-Komorowski-jest-z-czego-byc-dumnym/

A na koniec zacytuję słowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka: „Prezydencja to historyczna szansa dla Polski”.


9

Siemka!Wczoraj, 13 czerwca w naszym gimnazjum odbył się Szkolny Festiwal Nauki. Jak już wcześniej obiecałam przedstawię z niego relację.

Na początku pani Dyrektor powitała grono pedagogiczne i społeczność uczniowską, tym samym otwierając Festiwal. Następnie prezentowały się grupy z poszczególnych projektów, zapowiadani przez prowadzących Beatę i Łukasza. W tym roku swoje programy przedstawiali również uczniowie klas drugich.  Pozostali uczestnicy prezentowali swoją pracę w zakresie takich programów, jak : “Młodzi Aktywiści Prezydencji”, „Szkoła z klasą 2.0″ czy “Etnolog”.   Po przybliżeniu wszystkich działań pani Dyrektor podsumowała Szkolny Festiwal Nauki. Moim zdaniem był on bardzo ciekawy, mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy przekazanych w formie narzędzi TIK. Myślę, że  ten Festiwal doskonale pokazał naszą całoroczną pracę. Poniżej zamieszczam zdjęcia:

            


1

W zasadzie zakończyliśmy już nasz projekt. Sprawozdanie zostało umieszczone na serwisie EDUTUBA. Pozostała nam tylko prezentacja. Koniec roku wiąże się z pewnego rodzaju podsumowaniami. A więc reasumując:

1. Założyliśmy bloga „Blisko Europy”, który jest miejscem dokumentowania naszej pracy.

2. Opracowaliśmy i przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców naszej gminy i uczniów gimnazjum.

3. Dokonaliśmy jej analizy, a wyniki zamieściliśmy na blogu w postaci wykresów i diagramów.

4. Wydaliśmy broszurę informacyjną nt. Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

5. Przeprowadziliśmy konkurs na logo i plakat „Polska Prezydencja w UE”

6. Zorganizowaliśmy debatę szkolną „To tu urodziło się wiele osobistości znanych na całym świecie”, która pozwoliła nam przybliżyć postaci Polaków promujących nasz kraj na arenie międzynarodowej.

7. Opracowaliśmy i rozpowszechniliśmy gazetkę Szkolnego Klubu Młodego Europejczyka „Bliżej Europy” poświęconą projektowi MAP.

Nasze osiągnięcia zostaną przedstawione na Szkolnym Festiwalu Nauki, który odbędzie się 13 czerwca:)

Mamy nadzieję, że nasze działaniu poszerzyły wiedzę mieszkańcow Gminy Gidle oraz uczniów gimnazjum o Prezydencji Polski w UE i jej wielkim znaczeniu.


2

Dnia 30.05.2011r. ukazał się najnowszy numer gazetki Szkolnego Klubu Młodego Europejczyka pt.:”Bliżej Europy”. Pismo poświęcone jest Przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej. Dodatkową formą rozrywki jest krzyżówka. Poniżej prezentuję gazetkę:

                          

  


4

W ramach edukacji społeczeństwa wydaliśmy ulotkę informacyjną na temat polskiej prezydencji  w UE. Zostały w niej zawarte najistotniejsze, naszym zdaniem, wiadomości w tym zakresie.

Jest ona efektem analizy wyników ankiet, z których wynikało, że występuje, ze strony mieszkańców, zapotrzebowanie na taką broszurę. Została ona rozdana m.in. na zebraniu z rodzicami.
3

W dniu 23.05.2011 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat i logo – „Prezydencja Polski w UE”. Wpłynęło 17 prac. Oto najciekawsze z nich:

I miejsce Karolina Bednarz klasa II b

I miejsce Łukasz Śliwakowski klasa III b

Więcej prac konkursowych znajdziecie na:

https://picasaweb.google.com/109884395321961814084/KonkursPolskaPrezydencjaWUE?authkey=Gv1sRgCJG-pKPmnt3KgwE#


4

19 maja 2011 roku na godzinie wychowawczej odbyła się debata szkolna.

Temat debaty: To tu urodziło się wiele osobistości znanych na całym świecie”

Goście:  Pani Dyrektor, nauczyciel WOS-u, nauczyciel  języka angielskiego,  Radna Gminy Gidle

Przedstawiciele klas: 3-osobowe zespoły klasowe

Cele debaty:

1)      Uzyskanie odpowiedzi na pytania:

- „Jak myślicie, co Polska może zyskać dzięki Prezydencji w Unii Europejskiej?”

- „Co Waszym zdaniem zasługuje w Polsce na promocję? Jak można wypromować ja w Europie?”

- „Jakie korzyści mogą odnieść Polacy dzięki promocji Polski w Europie?”

       2)  Przybliżenie postaci Polaków, którzy swą postawą, działalnością, twórczością przyczynili się do  promocji naszego kraju w Europie i na świecie.

PRZEBIEG DEBATY:

  1. Wstęp nauczyciela WOS-u na temat Przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej.
  2. Wystąpienie Kasi – omówienie programu  Młodzi  Aktywiści  Prezydencji, przedstawienie dotychczasowych działań, poinformowanie o zasadach debaty.
  3. Prezentacja poszczególnych postaci w następującym porządku:

a)      Politycy i królowie – klasa II a

b)      Pisarze, poeci, literaci – klasa III a

c)       Muzycy ( kompozytorzy, śpiewacy operowi i piosenkarze) – klasa II b

d)      Naukowcy i wynalazcy – klasa I a

e)      Sportowcy – klasa III b

f)       Filmowcy (reżyserzy, scenografowie, aktorzy)  – klasa I b

Prezentowane postaci rozpatrywano pod kątem ich osiągnięć, sukcesów i zasług na arenie międzynarodowej.

Na ekranie ukazywały się nie tylko zdjęcia, ale także konkretne informacje na temat działalności wybitnych Polaków, którzy żyli na przestrzeni wieków m.in. Bolesława Chrobrego, Lecha Wałęsy, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina, Kazimierza Funka, Mikołaja Kopernika, Adama Małysza, Justyny Kowalczyk, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, itd

Ponadto przy prezentowaniu muzyków odsłuchaliśmy  etiudę Fryderyka Chopina, natomiast przy pisarzach mieliśmy możliwość zapoznania się z fragmentami poezji Adama Mickiewicza i  polskich noblistów. Oglądaliśmy również filmik o polskim skoczku narciarskim Adamie Małyszu. Każdy miał okazję zabrać głos, zadać pytanie, dyskutować. Debata wzbudziła zainteresowanie, ponieważ trwała 120 min.

  1. Koleżanka Paulina przybliżyła zasługi dla całej ludzkości wspaniałego człowieka, papieża ludzkości i patrona naszego gimnazjum Jana Pawła II.
  2. Na koniec przeprowadziliśmy głosowanie, którego celem było wyłonienie postaci zasługującej na miano „Wielkiej”. Po podliczeniu głosów tą osobą okazał się Jan Paweł II, wygrywając  jednym głosem z Adamem Małyszem.
  3. Podziękowania dla wszystkich uczestników, organizatorów i  prowadzącej Kasi Sz.

Podsumowanie

Myślę, że najlepszym podsumowaniem debaty będą słowa uczennicy kl. I b, które przytoczę poniżej:

Jak wynika z powyższych rozważań Polska może poszczycić się wieloma postaciami, które rozsławiają Polskę w Europie i świecie. Są to przedstawiciele różnych dziedzin życia, zarówno żyjący współcześnie jak i w minionych wiekach. Dzięki nim możemy być dumni z Polski i cieszyć się z ich osiągnięć, a także dążyć do tego, by kolejne pokolenia miały swoich sławnych przedstawicieli.

 

Prezentacja zasług Fryderyka Chopina

 

4

W związku z Festiwalem Piosenki Angielskiej „English Song Gidle 2011″ w lokalnej gazecie „Po prostu Informacje” ukazała się notka prasowa opisująca to wydarzenie. Cieszymy się z tego faktu, gdyż to promuje naszą szkołe na szczeblu powiatowym i nie tylko. A oto zdjęcia artykułu.

               

Już jutro w naszym gimnazjum odbędzie się debata szkolna. Przygotowania idą pełną parą. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.


2

19 maja w naszej szkole odbędzie się debata poświęcona Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Dyskusja nosi tytuł: ” To tu urodziło się wiele znanych na całym świecie osobistości” Zapewne zastanawiacie się, co ten temat ma wspólnego z Przewodnictwem? Ma! I to bardzo dużo! Na naszej debacie pragniemy przedstawić ludzi, pochodzących z Polski, którzy wybitnie zasłużyli się dla całego świata. Mamy na celu wypromować Polskę, będącą członkiem UE i mającą ją niebawem przewodniczyć. Każda klasa otrzymała do opracowania następujące zagadnienia: Polityci i królowie, Pisarze, Muzycy (Kompozytorzy i śpiewacy operowi), Naukowcy i Wynalazcy, Sportowcy i Filmowcy z podanymi przykładami osobistości. Dodatkowo nasza koleżanka przedstawi zasługi Ojca Świętego Jana Pawła II. Przebieg debaty umieścimy na blogu w postaci opisu słownego, zdjęć, a może nawet filmiku:)

Pozdrawiam

Wasza Moderatorka