O projekcie:D

Jak już zapewne wiecie mam na imię Monika. Mieszkam w  małej malowniczo położonej wiosce Kozubów. Z ,,Etnologiem” jestem już prawie trzy lata. 

Moja przygoda z etnologiem rozpoczeła się w czwartej klasie szkoły podstawowej, od pierwszej edyciji projektu ,,Etnolog zaloguj się na ludowo”. W czasie jej trwania miałam możliwość poznania tradycji, które od pokoleń są kultywowane w mojej rodzinie. „Etnolog” to nie tylko zdobywanie nowej wiedzy, lecz również świetna zabawa i możliwość poznania nowych osób.

Wiosną odwiedziła moją szkołę Pani Katarzyna Samoraj, etnolog z Pracowni Etnograficznej w Warszawie. Dzięki prowadzonym przez nią zajęciom mogłam lepiej zrozumieć dlaczego tak ważne jest poznanie zwyczajów, obrzędów, tradycji moich przodków. 

Również ja wraz z innymi „Nutkami” i opiekującą się nami Panią Agnieszką Prucnal byłam w Warszawie na prezentacji projektów młodzieżowych. W pięknych wnętrzach Zamku Królwskiego moja grupa miała okazję zaprezentować uroki i tradycje regionu świętokrzyskiego.

Dzięki tej ,,zabawie” ja także dowiedziałam się o  tradycjach weslenych  w innych regionach Polski, zwyczajach związanych z dożynkami, świętem zmarłych i wiele wiele innych ciekawych rzeczy.

Podczas przygotowywania wpisów, wiedzę czerpałam nie tylko z internetu lecz również z książek. Bradzo duż pomogła mi też  moja babcia, która z wielką chęcią opowiadała mi o czasach swojej młodości. 

Teraz innymi oczami patrzę na swoje otoczenie. Z zaciekawieniem przyglądam się przedmiotom, zabytkom, na którw jeszcze rok temu nie zwróciłabym uwagi.

One thought on “O projekcie:D

 1. Moniko,

  Aż uśmiech zagościł na mojej twarzy! To bardzo ważne dla tworzących program wiedzieć, że ktoś trwa z nami od początku i się rozwija :) A poza tym powstał bardzo ładny tekst zawierający kluczowe informacje – czego się nauczyłaś, jak zbierałaś informacje, w jakich wydarzeniach brałaś udział. Gratuluję i mam nadzieję, że jak najwięcej osób to przeczyta :)

  Niebawem zamieszczę twój wpis na http://www.facebook.pl/etnolog. Może ktoś dzięki Tobie zechce dołączyć do programu?

  Pozdrawiam Cię serdecznie,
  Dorota Marszałek
  dorotamarszalek ostatnio opublikował..Blogi 2.0 – wielkie otwarcieMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge