maj 28

MAGURKA WILKOWICKA 909 m n.p.m

3 4 5

 

   W dniu 28 maja 2015 roku uczniowie klasy Ia i Ib pod opieką wychowawców Pana Łukasza                i Mariusza poznawali kolejne malownicze zakątki  Beskidu Małego. Tym razem wybraliśmy się na Magurkę Wilkowicką   ( 909 m n.p.m.). Wyruszyliśmy ze Straconki, żółtym szlakiem – prosto na szczyt. Na polanie tradycyjne ognisko, zwiedzanie schroniska i zejście do  Mikuszowic .                     10 kilometrowy treking w górach zakończyliśmy ciepłym obiadkiem w placówce.pttk

    1  2

 

maj 28

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ MEMORIAŁ im. M. SZELIGI

1    2

 

W hali sportowej BBOSiR przy ul. Bratków 16 odbył się X Memoriał Mirosława Szeligi.

Pierwsze miejsce zajął Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Jaworza, na drugim miejscu uplasował się Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” z Bielska-Białej, a na najniższym stopniu podium stanął Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z Bielska – Białej.

Kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół Specjalnych przy Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej, Szkoła Podstawowa nr 17 i Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana de la Salle z Częstochowy.

Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Gracjan Pawłowski z SP 17, najlepszym bramkarzem Natan Damski z Częstochowy, a tytuł króla strzelców powędrował do Dariusza Saternusa z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Bielska-Białej. Nagrodzona została także Wiktoria Waliszewska z SP 17, jako jedyna dziewczyna rywalizująca w zawodach.

http://www.beskidzka24.pl/artykul,ku_pamieci_miroslawa_szeligi,33284.html

 11 22 33

maj 28

„BIEG FIATA „

                     IMG_20150517_105250 IMG_20150517_105323 

Niespełna 2000 biegaczy ZARÓWNO ZAWODOWCÓW JAK I AMATORÓW wzięło udział w tegorocznej edycji Biegu Fiata. WŚRÓD NICH SIEDMIU wychowanków naszej placówki i dwóch wychowawców Najszybciej 10-kilometrową trasę pokonał Kenijczyk – Abel Kibet Rop. Wśród kobiet rywalizację wygrała Mołdawianka – Lilia Fiskovicz. IMPREZA BIEGOWA ODBYŁA SIĘ 17 MAJA NA TERENIE BIELSKA – BIAŁEJ.

1 2 11294569_938551799523256_596886361_o

Zawodnicy rywalizowali na dystansie 10 km, młodzież miała do pokonania 3 kilometrowy odcinek. Do mety biegu głównego dotarło 1562 zawodników oraz 247 młodych biegaczy w Biegu Młodzieżowym a także  13 dzielnych sportowców na wózkach. Ekipa Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii zameldowała się na mecie w komplecie. Najlepiej z naszych uczniów zaprezentował się Konrad N.  

maj 28

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O SPORCIE

da winci    ” LEONARDO DA VINCI SPORTU „

 15 maja 2015 roku pięciu wychowanków naszej szkoły uczestniczyło w organizowanym przez Instytut Laudator ogólnopolskim konkursie wiedzy o sporcie ” Leonardo da Vinci sportu”.                 Z niecierpliwością czekamy na wyniki o których poinformujemy kiedy tylko zostaną oficjalnie ogłoszone.

         WP_20150518_001 WP_20150518_002

maj 09

ZAJĘCIA NA ROLKOWISKU W LUCE ARENIE

1   LEKCJE POZA SZKOŁĄ

W dniu 4 maja 2015 roku 12 uczniów klasy I A dzięki uprzejmości ks. Matusza i fundacji LUCE uczestniczył w ciekawej lekcji wychowania fizycznego na bielskim rolkowisku. Wszyscy chętnie założyli rolki  i uczestniczyli w zajęciach ( nie było niećwiczących). Niektórzy spróbowali nawet swoich sił grając w hokej na rolkach. To kolejna nasza propozycja na ciekawą lekcje wf, która angażuje wychowanków do  aktywności ruchowej.

1 2

CELE:

- nauka i doskonalenie jazdy na rolkach

-  pokazanie rolek jako sportu dla każdego bez względu na wiek

- popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez naukę jazdy na rolkach

- kształtowanie równowagi oraz właściwej postawy ciała

 

maj 09

BIEGASZ DLA SIEBIE, POMAGAJ INNYM

biegasz dla siebie pobiegnij dla innychTrenuj z nami i aktywnie pomagaj!
Biegasz dla zdrowia i lubisz pomagać potrzebującym?
To wyzwanie jest właśnie dla Ciebie… Bo wystarczy biegać, aby pomagać!aktywnegrono

1 4 

Raiffeisen Polbank razem z Justyną Kowalczyk prowadzi akcję aktywnego wspierania chorych na mukowiscydozę. Zbieramy wszystkie przebiegnięte przez Was kilometry. Nasz cel to 10 milionów km – jeśli uda nam się go wspólnie osiągnąć, przekażemy Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą aż 100 tys. złotych!

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii przyłączył się do akcji i dokłada małą cegiełkę dla potrzebujących. Biegają wychowawcy/nauczyciele oraz uczniowie. Nasze obecne wyniki:

wychowawcy/nauczyciele – 590 km      uczniowie – 80 km

Pan Łukasz – 258 km, Pani Agata – 219 km, Pan Mariusz 113 km,

Konrad – 35 km, Sebastian – 18, Dominik – 15 km

11037825_984328961591171_3116422986799202021_n

maj 07

WSPÓLNE KIBICOWANIE – WIZYTA NA STADIONIE MIEJSKIM

W dniu 29 kwietnia wychowankowie z naszej placówki mieli okazję na żywo obserwować zmagania drużyn ekstraklasy piłkarskiej. Na stadionie miejskim w Bielsku – Białej na trybunach zasiadło ok. 5600 osób wśród nich nasi podopieczni pod opieką P. Łukasz M. i P. Łukasza N.              Na boisku rywalizowała lokalna drużyna Podbeskidzie z walczącym o mistrzostwo kraju Lechem Poznań. Emocje były olbrzymie tym bardziej, że była to ostatnia kolejka przed podziałem na grupy ( mistrzowska i spadkową ) . Ostatecznie goście okazali się lepsi od Podbeskidzia i wygrali 2:0. Zobaczcie fotorelację. 

1 2

 

maj 04

17 kilometrów trekkingu w Beskidach

„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.”

                                                                                                                                                 Jan Paweł II

pttk   aktywnegrono

W dniu 23 kwietnia 2015 roku kiedy trzecioklasiści zmagali się z egzaminem z języka obcego grupa IV (sportowa) z wychowawcami poznawała piękno otaczających nasz gór. Chłopcy w  4,5 godziny pokonali ponad 17 kilometrów atrakcyjnych szlaków Beskidu Śląskiego. Wycieczkę zakończono ogniskiem na Błatniej. Zmęczeni ale zadowoleni z osiągniętego celu przygotowujemy się do kolejnego wyjścia w góry. 

1 4

        Turystyka jest jednym z narzędzi oddziaływania na młodzież w naszej placówce. Sumuje w sobie cele i zadania: poznawcze, kształcące i wychowawcze i rekreacyjno – sportowe.  Bliskość kontaktu pomiędzy wychowawcą a młodzieżą  oraz między poszczególnymi wychowankami ułatwia kształtowanie ich postaw. Stają się one trwałymi składnikami osobowości uczniów. Mogą to być np. postawy współdziałania, tolerancji, patriotyzmu czy aktywności. Kształtują się u podopiecznych nawyki społecznego postępowania, koleżeńskość i umiejętność współżycia w grupie. Uprawianie turystyki daje młodzieży sposobność spotykania i kontaktowania się z innymi ludźmi.

        Dlatego poprzez wycieczki górskie, wędrówki i obcowanie z przyrodą chcemy aby młodzież nabyła umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kształtowała odwagę, zaradność i wytrwałość a także rozwijała koleżeńskość, współodpowiedzialność i obowiązkowość.

 32

kwi 25

OGÓLNOPOLSKI TEST COOPERA – 25 kwietnia

10931139_883270651711231_1950580413524927392_n                        1

 

25 KWIETNIA 2015 ROKU PODOPIECZNI NASZEJ PLACÓWKI WRAZ Z PANIĄ AGATĄ ORAZ PANEM PAWŁEM UCZESTNICZYLI W OGÓLNOPOLSKIM TEŚCIE COOPERA ZORGANIZOWANYM NA STADIONIE ” SPRINT ” W BIELSKU – BIAŁEJ. 

Test Coopera jest dobrze znaną wszystkim  próbą wytrzymałościową opracowaną przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.  Kenneth Cooper opracował także tabele do testu marszowegopływackiego i kolarstwa. Jednak to próba biegowa cieszy się największą popularnością a kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. 

       test coopera 2    test coopera 1

Pogoda sobotniego ranka  dopisała, okazało się również, że chłopcy są w dobrej kondycji nabytej regularnymi treningami. Nie mieli żadnych problemów z wytrzymaniem 12 – minutowego biegu i uzyskali dobre oraz bardzo dobre rezultaty. Wychowawcy również w formie więc z niecierpliwością czekamy na „Bieg Fiata” i trenujemy dalej. Dziękujemy wszystkim bielszczanom za weekendowe wspólne bieganie.

aktywnegrono       biegambolibie_test_coopera

mar 27

Akcja ” Bieg Fiata – możesz to przebiec ! „

Akcja „Bieg Fiata – możesz to przebiec” jest skierowana do osób, które nie mają motywacji do samodzielnego treningu biegowego oraz osób, które nie wiedzą jak przygotować się do bezpiecznego przebiegnięcia przeznaczonego dla swojej grupy wiekowej dystansu. Wspólne treningi przygotowujące do startu w imprezie odbywają się co czwartek – wieczorami, tak aby każdy po pracy i innych obowiązkach miał okazję do wspólnego biegania. Zajęcia prowadzone będą pod czujnym okiem organizatorów imprezy oraz specjalistów ze Sklepu Biegowego.aktywnegrono Nasza placówka aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do biegu. W treningach biegowych pod czujnym okiem trenerów uczestniczą nie tylko wychowankowie grupy sportowej ale wszyscy podopieczny zainteresowani tą formą aktywności fizycznej również grono pedagogiczne:)

 21 3

Spotkania biegowe odbywają się w czwartki o 18.30 na Orliku przy ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej.       Są  urozmaicone, ćwiczenia zróżnicowane względem umiejętności i kondycji uczestników. Rozgrzewka, elementy siły biegowej, stretching, przebieżki, bieg ciągły, kontrola tempa biegu, przygotowanie psychiczne zawodnika, to tylko niektóre elementy o których można się więcej dowiedzieć na treningach.  

mar 21

WSPINANIE TO WYZWANIE – Centrum Wspinaczkowe „Totem”

NOWE ZAJĘCIA POZALEKCYJNE – ekstremalna przygoda

wf-z-klasa                                                      aktywnegrono

Kolejnym dowodem na to, że w naszej placówce większość wychowawców i nauczycieli angażuje się w organizacje zajęć sportowych i ukazuje młodzieży aktywne formy spędzania czasu wolnego są zajęcia wspinaczkowe prowadzone przez Pana Adama. Tym razem wychowankowie grupy VI sprawdzali swoje możliwości w Centrum Wspinaczkowym ” Totem”.

Zobaczcie sami jakie były efekty prowadzonych zajęć :)

            pf_1426972850  pf_1426973199

mar 20

GRUPA SPORTOWA – zajęcia sportowo-rekreacyjne na pływalni

W CZWARTEK 19.03.2015 r.GRUPA IV (SPORTOWA)  REALIZOWAŁA ZAJĘCIA SPORTOWO- REKREACYJNE NA PŁYWALNI „AQUA” . 

Celem prowadzonych zajęć  było ukazanie podopiecznym alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez niestety większość uczniów w postaci wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem. Gimnazjaliści mieli okazję doskonalić swoje  umiejętności pływackie, było też trochę czasu na zabawę i skorzystanie z atrakcji pływalni. 

        12

mar 15

Gwiazdor saneczkarstwa z Włoch trenował z naszymi uczniami

Dziewięciokrotny mistrz świata w saneczkarstwie na torach naturalnych Włoch Patrick Pigneter przyjechał z krótką wizytą do Polski. W Bielsku-Białej przeprowadził specjalny trening w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Największa gwiazda tej odmiany saneczkarstwa odwiedziła Polskę na zaproszenie reprezentanta kraju Adama Jędrzejki. Obaj zawodnicy od dawna się przyjaźnią.

        2 1

27-letni Pigneter ma w dorobku m.in. 14 medali mistrzostw świata, w tym dziewięć złotych, a także dziewięć krążków mistrzostw Europy, z czego pięć z najcenniejszego kruszcu. W PŚ w jedynkach triumfował dziesięć razy, a w dwójkach – siedmiokrotnie.

„Spotkanie z Pigneterem miało również na celu zmotywowanie młodzieży, która startuje w zawodach saneczkarskich, do lepszego przykładania się do treningów. Wydaje się, że wizyta odniosła skutek, bowiem uczniowie bardzo się angażowali w zajęcia, nie zabrakło też pytań do Włocha o jego karierę sportową i życie osobiste” – mówił A. Jędrzejko – polski saneczkarz mieszkający na co dzień w Bielsku-Białej.

mar 10

Odznaka – „Innowacyjny WF” dla naszej placówki

innowacyjnywf_wf_0Nasza szkoła zdobyła odznakę ,,Innowacyjny W-f” w ramach akcji ,,WF z klasą”, która  przyznawana jest za prowadzenie nowatorskich, nietypowych lekcji wychowania fizycznego i zajęć sportowych. Aby otrzymać odznaczenie, musiałem opisać co najmniej trzy pomysłowe lekcje wychowania fizycznego zrealizowane w  szkole lub poza jej terenem.  Opis działań jest  inspiracją dla innych nauczycieli WF, dlatego trzeba było zadbać o jego przejrzystość. Podczas innowacyjnej lekcji WF nauczyciel wprowadza nowe dla uczniów i nietypowe formy ruchu ( w naszym przypadku były to zajęcia w parku linowym, sankorolki, zajęcia na lodowisku, basenie, stoku narciarskim a także wyjścia w góry.

„ Wspaniale! Jesteśmy  pod wrażeniem Waszych starań i pomysłowości. Zdecydowanie zasługujecie na wyróżnienie:) ” - napisał o naszych działaniach zespół oceniający wykonane zadania. 

mar 09

Ogólnopolskie Zawody Placówek Resocjalizacyjnych w Narciarstwie Alpejskim – Brenna 2014

     DSC08000DSC07986DSC07983DSC07974

W piątek 6 marca nasi wychowankowie dobrze zaprezentowali się podczas Ogólnopolskich Zawodów w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie w Brennej. Gratulujemy Konradowi oraz Kubie miejsc na podium w rywalizacji snowboardzistów. Swój udział w sklasyfikowaniu drużyny na III miejscu miał również Daniel, który zdobył 5 pozycję w swojej kategorii wiekowej.

            DSC0799311061712_988666197817674_9086543733443604949_n   DSC07981  

mar 05

SNOWBORD – AKTYWNY WYPOCZYNEK NA PALENICY

      Snowboard jest młodą, ale już mocno zakorzenioną w naszej rzeczywistości i cały czas dynamicznie rozwijającą się formą rekreacji ruchowej oraz dyscypliną sportu. Jego nieustanna ewolucja i rozwój, oraz bogactwo możliwości i form –  jakimi się szczyci – a także bogaty wachlarz doznań i emocji – jakie niesie za sobą jego uprawianie przyciąga  rzesze osób widzących w jeździe na desce sposób na jakże ważny, potrzebny i mocno akcentowany w obecnym czasie                                                          aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.                                           2    1

 Powyżej fotoreportaż z naszych pierwszych w tym sezonie szusów na stoku ” Palenia”w Ustroniu gdzie nasi snowbordziści pod czujnym okiem Pana Łukasza szlifowali formę przed zawodami:)

snowboard-logo-colors-13985112 odznaka  mlodiezowy_osrodek_socjotaerapii