Opis ruchomych zabytków!

 Żelazko z duszą

 

Kształt żelazka przypominał stopę, z trójkątnym zakończonym czubem z jednej strony
i z płaską krawędzią . Żelazko składa się z dwóch części, które nakładamy na siebie
i zabezpieczamy metalowym haczykiem. Górna część posiada uchwyt ( w tym żelazku brak drewnianej rączki). Środek żelazka jest pusty.  Żelazko wykonane jest z metalu. 

Udoskonaleniem żelazka była konstrukcja, na której umieszczono małe palenisko na węgiel drzewny co umożliwiało umieszczenie kawałków żaru podtrzymujących wysoką temperaturę żelazka bez konieczności  odstawiania go na kuchenną płytę. Później węgiel drzewny zastąpiono żelazną sztabą rozgrzewaną na palenisku.  Temperatura cieplnego boku  pozwalała na utrzymanie temperatury dostatecznie wysokiej, aby prasowanie było skuteczne. Po ostygnięciu żelazka trzeba było go ponownie podgrzać przez postawienie na piecu .

Eksponat liczy około 80 lat, waży 3 kg. Żelazko znajduje się w naszej szkole w Izbie Pamięci. Brakuje drewnianej rączki.

Materiał przygotowała Andżelika Biernat z klasy V.

4 thoughts on “Opis ruchomych zabytków!

 1. Andżeliko,

  To już chyba trzeci opis żelazka z duszą jaki znalazł się na EtnoBlogu, ale z radością stwierdzam, że ten jest najbardziej rozbudowany i pozwoliłby wyobrazić je sobie komuś, kto nie wie jak taki przedmiot wygląda :) Gratuluję!

  Zawarłaś wszystkie niezbędne informacje oraz dokładnie opisałaś sposób użytkowania. Bardzo dobry, kompletny wpis :)

  Pozdrawiam Cię ciepło,
  Dorota Marszałek
  dorotamarszalek ostatnio opublikował..Cyfrowa szkoła na bloguMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge