Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny, który posiadam pochodzi z I połowy XX wieku. Jest bardzo stary i zniszczony. Niestety już nie można nim wykonywać zdjęć.  Składa się z dwóch elementów.; z dwóch „skrzyneczek”.   Środkowa wykonana jest z metalu. Natomiast zewnętrzna z twardej tektury obklejonej czarną skórą.  W moim aparacie można  dostrzec  jedynie mały obiektyw. Całość  zapinana jest metalowymi klamerkami.

Aparat waży około 2 kg. Należy do moich rodziców.

Magdalena Smoła kl. VI

Lampa naftowa 

Lampa naftowa wykonana jest z lekkiej blachy. Składa się z dwóch części. W dolnej znajduje się zbiorniczek na naftę. W środku zbiorniczku umieszczony jest knot. Z dolnej części zbiorniczka wychodzą dwie boczne ramy, które łączą się z górnym elementem  lampy. W lampie znajdują się druty, które podtrzymywały szklaną zasłonę. (w naszej lampie brak tego elementu) . Lampa posiada dwa uchwyty, jeden do przenoszenia, drugi do zawieszania lampy. Rozmiar: wys. 24 cm, szer. 10 cm, waga 0,5 kg. Lampa znajduje się w szkolnej izbie pamięci.

Kamila Naja kl. V

7 thoughts on “

 1. Magdo,

  Ale miałaś szczęście, że znalazłaś taki przedmiot u swoich rodziców! Mnie samą bardzo zaciekawił :) Opisałaś przedmiot dosyć dokładnie i w ciekawy sposób. Wiesz w którym miejscu wkładało się do niego materiał światłoczuły? (kliszę lub coś podobnego?) Czy działał na baterie? Bardzo chciałabym się tego dowiedzieć! Myślisz, że twoi rodzice znają odpowiedzi na te pytania?

  Kamilo,

  Dokładnie i ze starannością opisałaś znalezioną lampę. Żałuję nieco, że nie znamy jej historii. Czy prowadzicie w izbie regionalnej jakieś zapiski, z których można by było się dowiedzieć kto przekazał lampę? :)

  Gratuluję wam obu fajnych wpisów! Niebawem umieszczę je na stronie na http://www.facebook.pl/etnolog :)

  Pozdrawiam ciepło,
  Dorota Marszałek
  dorotamarszalek ostatnio opublikował..Blogi 2.0 – wielkie otwarcieMy Profile

  • W naszej szkolnej izbie regionalnej nie ma niestety żadnych dokładnych informacji na temat lampy naftowej.Przedmioty, które się tam znajdują nie są opisywane, ani katalogowane. Dziękuje za miły komentarz.

 2. Witam. Bardzo zaciekawiło mnie to , że tak stary aparat fotograficzny zachował się do tej pory. Teraz aparaty są bardzo małe lekkie.Ten stary, który zaprezentowaliście był bardzo zadziwiające
  Zapraszam na naszą stronę : Etnopiece
  Lampek ostatnio opublikował..Co dziś świętujemy?My Profile

 3. Bardzo podoba mi sie Wasz blog oraz zdjęcia starego aparatu fotograficznego .
  Pozdrawiam :)
  Julia Antropokulti .

 4. Aaaa kocham takie starocie, tyle im zawdzięczam. !! Miałam styczność z takimi właśnie aparatami ! Najstarszy aparat, który miałam w dłoniach to aż 100 letni. To cudowne trzymać, a przede wszystkim posiadać takie dorobki!

  Zapraszam na mojego bloga:http://blogiceo.nq.pl/uczennicezstrzelecwielkich/

  Pozdrawiam serdecznie
  Weronika Zaborowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge