20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20-11

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

11 listopada (1918-2018) – 100 lat niepodległa

Narodowe Święto Niepodległości – Święto państwowe  w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

W tym roku wypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Drawsku Pomorskim zorganizowane będą:

Bez tytułu

Źródło plakatu: www.dsi.net.pl

Źródło tekstu: pl.wikipedia.org

Autorki wpisu: Lena O. , Julia M. , Joanna C.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

1 Listopada

„Uroczystość Wszystkich Świętych – w Kościołach rzymskokatolickich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła Katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.” /Źródło: Wikipedia, dostęp z dnia 30.10.2018/

W Polsce, w tych dwóch dniach 1 i 2. XI. ludzie odwiedzają cmentarze i groby swoich najbliższych. Pamięć o tych, których kochało się za życia okazuje się obecnością  przy grobie oraz pozostawieniem znicza pamięci i kwiatów-chryzantem, róż, itp.

źródło:grafika Google

źródło:grafika Google

Autorka wpisu: Joanna C. z kl.VIe

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Halloween- dlaczego tak, dlaczego nie?

Obchodzony 31 października halloween (wg niektórych „Noc Duchów”) to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa.  Tradycja halloween została przejęta z kultów magicznych i satanistycznych. Korzenie tego wieczoru sięgają pogańskich obchodów.
Jest to święto obchodzone m.in. w USA. W tym kraju jest to tradycja, którą Amerykanie kultywują od wielu lat. Chodzenie od domu do domu z hasłem „cukierek albo psikus”  u nich przyjęło się od dawna.
W Polsce nie kultywujemy święta Halloween! Jest to zwyczaj źle odbierany, szczególnie przez osoby starsze i duchowieństwo. Każdy tłumaczy to w dla siebie przyjęty sposób, ale ogólnie, wierzący Polacy świętują dzień 1 listopada – Wszystkich Świętych. Taką tradycję należy uszanować!

Halloween?, tak, ale na zajęciach angielskiego i wtedy jest okey! W ten sposób poznajemy kulturę krajów anglojęzycznych. Bawimy się na zajęciach z nauczycielem. Bogacimy słownictwo związane z tym zwyczajem, rozwiązujemy krzyżówki, może się przebieramy i po angielsku opisujemy przebraną postać. Pomysłów na zabawy na lekcjach w tym dniu może być bardzo, bardzo dużo.

zdj. grafika Google

zdj. grafika Google

Autorzy wpisu: dziewczęta z VIe

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Edukacji Narodowej

Bez tytułu

 Dnia 14-tego października 2018 r. przypada Dzień Edukacji Narodowej.  To święto jest dla nauczycieli, a my mamy okazję, by podziękować za uczenie nas. To bardzo ważna data, ponieważ to święto Tych , którzy przekazują nam  potrzebną w życiu wiedzę i umiejętności .
W naszej szkole obchodzić będziemy to święto w poniedziałek 15-tego października. Wyrazimy swoją wdzięczność podczas apelu o godz.9.50.

Wszystkim kolegom i koleżankom przypominamy, iż tego dnia obowiązuje nas strój galowy.

autorki wpisu: Joanna C. , Wiktoria M. , Lena O.

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbędzie się w dniach 6-21 października 2018 roku. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.  Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: events.codeweek.eu.
kodowanie

źródło: http://warsawnow.pl/europejski-tydzien-kodowania-codeweek-2018/

Autorki wpisu: Sandra Jahn, Julia Płochocka, Julia Misiak

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Dzień chłopaka w klasie VI E

28 września był dzień chłopaka w naszej szkole. Jako niespodziankę dziewczyny zorganizowały pizze dla kolegów ze swojej klasy. Był niezły ubaw z nauczycielem od historii, świetnie się dogadywaliśmy. A 1 października była kontynuacja dnia chłopaka. Nasza wychowawczyni przygotowała konkurencje dla naszych kolegów z klasy, a dziewczyny wcieliły się w rolę jurorów. Chłopcy podzieleni zostali na 3 grupy: białą, zieloną i żółtą. Zabawa była świetna.

DZ-chłopaka-w-VIe

Jedną z konkurencji było przebranie jednej osoby z drużyny za dziewczynę. Trochę im to nie wychodziło, ale jednak potrafili rozśmieszyć całą naszą klasę. Dużo frajdy przyniósł kankan. Zwyciężyła grupa zielona, a jako nagrodę dostali czekoladę.

Autor zdjęć: Mariola G.

Autorki wpisu: Wiktoria M. , Lena O. , Joanna C.

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 roku odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole odbyły się konkursy ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie przygotowali plakaty, które zostały rozwieszone po szkole. Egzaminatorzy chodzili po szkole i pytali o znajomość tabliczki mnożenia, a za prawidłową odpowiedź uczniowie dostawali słodki upominek. Na szkolnych schodach zostały umieszczone przykłady z tabliczki mnożenia, były świetną podpowiedzią.

TM-schody logo_pl

 

A tak pracowały komisje egzaminacyjne:
k-e-IpA-2   k-e-parterB

Zadania nie były trudne- oto przykładowe zestawy:
przykład-100

Autorka zdjęć: P. Mariola G

Autorki wpisu: Julia M, Sandra J, Natalia T z klasy VI E

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Festyn rodzinny w Ve

W poniedziałek – 4 czerwca 2018 roku nasza klasa (oczywiście tylko jej część, bo nie wszyscy znaleźli czas na wspólną zabawę) spotkała się po lekcjach z wychowawczynią i rodzicami na tzw. festynie rodzinnym. W małej grupie , ale w miłej atmosferze bawiliśmy się obok hali sportowej, wykorzystując każdy kawałek terenu do różnych konkurencji.
Pani Mariola- nasza wychowawczyni, przygotowała i przeprowadziła quiz 1 z 6 z pytaniami z różnych kategorii ,od historii  poprzez ekologię, lektury szkolne aż do matematyki włącznie. Współzawodnictwo par: rodzic-dziecko podczas tegorocznego festynu, dostarczyło bawiącym się wiele radości i było przykładem prawdziwej sportowej rywalizacji.
O udanym spotkaniu niech świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia.
pizapp-1 PIZAP-2

Autorką zdjęć jest p. Magda U.
Wpis przygotowany przez klasę Ve i wych. Mariolę G.

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Bezpieczeństwo w sieci.

W klasie 5e realizujemy program  edukacyjno- wychowawczy pod nazwą ”TIK-uś uczy i wychowuje”. Dzisiaj  na godzinie wychowawczej rozmawialiśmy o niebezpieczeństwach, które nas  otaczają w sieci, pracowaliśmy w grupach, dyskutowaliśmy o różnych sytuacjach jakie mogą nas spotkać i staraliśmy się udzielić wskazówek, porad osobom, które mogą znaleźć się w podobnej sytuacji.  Na koniec układaliśmy  „Kodeks bezpieczeństwa w sieci”, który tutaj zamieszczamy:
Spis-Kodeksu

Opracowanie tekstu: Jakub Kowalczyk-kl. 5e

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment