Rekolekcje wielkopostne- czy warto w nich uczestniczyć?

rekolekcje
My uważamy, że tak! Warto uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych!
W naszej szkole przeżywamy teraz (18-20.03.2019) czas rekolekcyjnych spotkań z ks. Dawidem, który głosi słowo Boże wśród nas. Wsłuchanie się w opowieści dotyczące życia ludzi nam podobnych lub tych, którzy na swojej drodze rozminęli się z Bogiem zmusza nas do refleksji nad sobą, nad naszą wiarą, życiem. To wspaniały czas na spotkanie z Bogiem w naszych myślach i sercu.

Wspaniałe słowa o rekolekcjach zapisał o.Dariusz W. Andrzejewski CSSp z Montrealu w Kanadzie :
„Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.
….warto w tych rekolekcyjnych dniach postawić sobie odważne pytania:
Czy ja mam jeszcze wiarę? Czy jestem w stanie uwierzyć jeszcze więcej Bogu i mocniej Mu zaufać? Czy kocham Go ze wszystkich sił, wszelkim myśleniem i całym sercem? Muszę sobie także odpowiedzieć na pytanie: Czy ja się jeszcze modlę? Czy potrafię rozmawiać z Bogiem?
… Same zaś rekolekcje mają dodać sił, odwagi, otuchy i nadziei, aby pójść pod krzyż i zobaczyć Ukrzyżowanego. Żeby mieć odwagę podnieść oczy, zapłakać i zapytać: „Panie, czy Ty mi jeszcze raz przebaczysz? Czy przygarniesz mnie ponownie do swego serca?”.  Odpowiedź usłyszysz na pewno… Zobaczysz ją w oczach i rozpiętych ramionach Chrystusa, w przebitym sercu Jezusa. Sam dojdziesz do wniosku: „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech”, moje słabości, namiętności, moja niewierność, moja zdrada i oddalenie …
Wtedy, gdy poprawnie odczytasz odpowiedź płynącą z krzyża, podejmiesz skruchę, wolę poprawy i wyspowiadasz się. A potem wrócisz do krzyża i ucałujesz przez łzy przebite stopy Chrystusa. I to będą twoje prawdziwe rekolekcje. Zobaczysz, że inny jest świat, inna rzeczywistość, inni będą ludzie, a ty przeżyjesz prawdziwe nawrócenie. Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i … z rodzicami, …, bliźnimi.
… Naprawdę warto wybrać się na wielkopostne ćwiczenia duchowe, by za Julianem Tuwimem zawołać:

Jeszcze się kiedyś rozsmucę,
Jeszcze do Ciebie powrócę,
Chrystusie.
Jeszcze tak strasznie zapłaczę,
Że przez łzy Ciebie zobaczę,
Chrystusie…
I z taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie,
Że  duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy serce mi pęknie,
Chrystusie… „      / źródło : www.katolik.pl/czy-pojde-na-rekolekcje-wielkopostne, dostęp z dn. 18.03.2019/

Uczestniczki rekolekcji z SP nr 1

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Dzień Języka Ojczystego 2019

W dniu 25.02.2019 roku w klasach 4-8 odbyły się lekcje na temat dnia Języka Ojczystego. Uczniowie byli podzieleni na grupy , w których wykonywali zadania z kart pracy związane z ortografią i językiem polskim . Tego dnia uczniowie ubrani byli w biało-czerwone stroje, które podkreślały  przynależność do Polski.
Na zdjęciach klasa VI e podczas wykonywania zadań:

DJO-3-gr-I

DJO-1-GRIIDJO-2-grIII

Autorzy wpisu: Filip K. i Jakub G.
zdjęcia: M.Grzybowska

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Gala Nauki 2018/2019

Dnia 22.02.2019 roku odbyła się Gala Nauki. Około 230 zdolnych uczniów z różnych szkół zostało nagrodzonych stypendiami naukowymi oraz sportowymi za osiągnięcia w I semestrze. Na początku odbyło się przedstawienie pt. „Złota rybka” zorganizowane przez SP2. Następnie rozdano nagrody uczniom. Wyjście na scenę było dosyć stresujące, ale potem cieszyłyśmy się ze swojego sukcesu.
Oto nasze zdjęcia:

Gala-1

Gala-2

 

Na tych zdjęciach oprócz  nas – uczennic z klasy VIe (Asi i Leny) są inni  uczniowie, którzy osiągnęli podobne wyniki do naszych. Nasz sukces cieszył również naszych rodziców, którzy dumnie na nas spoglądali i uwieczniali nasz występ na zdjęciach.

Autorzy wpisu: Lena O. , Joanna C. , Filip K.
Zdjęcia: archiwum prywatne rodziców VIe

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20-11

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

11 listopada (1918-2018) – 100 lat niepodległa

Narodowe Święto Niepodległości – Święto państwowe  w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

W tym roku wypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W Drawsku Pomorskim zorganizowane będą:

Bez tytułu

Źródło plakatu: www.dsi.net.pl

Źródło tekstu: pl.wikipedia.org

Autorki wpisu: Lena O. , Julia M. , Joanna C.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

1 Listopada

„Uroczystość Wszystkich Świętych – w Kościołach rzymskokatolickich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła Katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.” /Źródło: Wikipedia, dostęp z dnia 30.10.2018/

W Polsce, w tych dwóch dniach 1 i 2. XI. ludzie odwiedzają cmentarze i groby swoich najbliższych. Pamięć o tych, których kochało się za życia okazuje się obecnością  przy grobie oraz pozostawieniem znicza pamięci i kwiatów-chryzantem, róż, itp.

źródło:grafika Google

źródło:grafika Google

Autorka wpisu: Joanna C. z kl.VIe

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Halloween- dlaczego tak, dlaczego nie?

Obchodzony 31 października halloween (wg niektórych „Noc Duchów”) to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa.  Tradycja halloween została przejęta z kultów magicznych i satanistycznych. Korzenie tego wieczoru sięgają pogańskich obchodów.
Jest to święto obchodzone m.in. w USA. W tym kraju jest to tradycja, którą Amerykanie kultywują od wielu lat. Chodzenie od domu do domu z hasłem „cukierek albo psikus”  u nich przyjęło się od dawna.
W Polsce nie kultywujemy święta Halloween! Jest to zwyczaj źle odbierany, szczególnie przez osoby starsze i duchowieństwo. Każdy tłumaczy to w dla siebie przyjęty sposób, ale ogólnie, wierzący Polacy świętują dzień 1 listopada – Wszystkich Świętych. Taką tradycję należy uszanować!

Halloween?, tak, ale na zajęciach angielskiego i wtedy jest okey! W ten sposób poznajemy kulturę krajów anglojęzycznych. Bawimy się na zajęciach z nauczycielem. Bogacimy słownictwo związane z tym zwyczajem, rozwiązujemy krzyżówki, może się przebieramy i po angielsku opisujemy przebraną postać. Pomysłów na zabawy na lekcjach w tym dniu może być bardzo, bardzo dużo.

zdj. grafika Google

zdj. grafika Google

Autorzy wpisu: dziewczęta z VIe

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Edukacji Narodowej

Bez tytułu

 Dnia 14-tego października 2018 r. przypada Dzień Edukacji Narodowej.  To święto jest dla nauczycieli, a my mamy okazję, by podziękować za uczenie nas. To bardzo ważna data, ponieważ to święto Tych , którzy przekazują nam  potrzebną w życiu wiedzę i umiejętności .
W naszej szkole obchodzić będziemy to święto w poniedziałek 15-tego października. Wyrazimy swoją wdzięczność podczas apelu o godz.9.50.

Wszystkim kolegom i koleżankom przypominamy, iż tego dnia obowiązuje nas strój galowy.

autorki wpisu: Joanna C. , Wiktoria M. , Lena O.

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbędzie się w dniach 6-21 października 2018 roku. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.  Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: events.codeweek.eu.
kodowanie

źródło: http://warsawnow.pl/europejski-tydzien-kodowania-codeweek-2018/

Autorki wpisu: Sandra Jahn, Julia Płochocka, Julia Misiak

Posted in Bez kategorii, Życie SP Drawsko Pom. | Leave a comment

Dzień chłopaka w klasie VI E

28 września był dzień chłopaka w naszej szkole. Jako niespodziankę dziewczyny zorganizowały pizze dla kolegów ze swojej klasy. Był niezły ubaw z nauczycielem od historii, świetnie się dogadywaliśmy. A 1 października była kontynuacja dnia chłopaka. Nasza wychowawczyni przygotowała konkurencje dla naszych kolegów z klasy, a dziewczyny wcieliły się w rolę jurorów. Chłopcy podzieleni zostali na 3 grupy: białą, zieloną i żółtą. Zabawa była świetna.

DZ-chłopaka-w-VIe

Jedną z konkurencji było przebranie jednej osoby z drużyny za dziewczynę. Trochę im to nie wychodziło, ale jednak potrafili rozśmieszyć całą naszą klasę. Dużo frajdy przyniósł kankan. Zwyciężyła grupa zielona, a jako nagrodę dostali czekoladę.

Autor zdjęć: Mariola G.

Autorki wpisu: Wiktoria M. , Lena O. , Joanna C.

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment