Przyjdź, zobacz i uważnie nas posłuchaj …

„Przyjdź, zobacz i uważnie nas posłuchaj…”

        W październiku, na lekcjach wychowawczych  w klasach pierwszych, my uczennice z klas drugich przedstawiłyśmy młodszym koleżankom i kolegom książki , według nas godne polecenia.  W tym roku szkolnym, w naszej szkole, jednym z priorytetów jest motywowanie uczniów do czytania, dlatego wcześniej przygotowane przez nas slajdy książek wyświetlałyśmy na tablicy interaktywnej, następnie przedstawiałyśmy się, a później krótko opowiadałyśmy,  na czym polega akcja biblioteczna „Przyjdź, zobacz, posłuchaj”. 

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

Pierwsza wystąpiła Malwina  Umińska z klasy 2a, z utworem Chrisa Columbusa i Neda Vizzini, „Dom Tajemnic”.  „Dom tajemnic „ to książka, w której autor opowiada o przygodach rodzeństwa, które wraz z rodzicami przeprowadziło się do tajemniczego domu należącego do pisarza Denvera Kristoffa. Po niezapowiedzianej  wizycie jego córki, rodzeństwo trafia do tajemniczego i groźnego świata z książek Kristoffa. Aby się z niego wydostać muszą odszukać księgę życzeń i zagłady, co nie będzie łatwe, ponieważ trzeba się zmierzyć  między innymi z piratami i olbrzymami. Gdy opowiadałam młodszym kolegom o czym jest wybrana przeze mnie książka, na wielu twarzach pojawiło się zainteresowanie. Wszyscy uważnie słuchali, co mam do powiedzenia o powieści. Następnie odczytałam fragment, który uznałam za jeden z najzabawniejszych w książce. Kiedy skończyłam, uczniowie pierwszej klasy nagrodzili mnie brawami. Uważam, że było to fajne doświadczenie, ponieważ mogłam podzielić się moimi wrażeniami na temat czegoś ciekawego oraz zachęcić młodszych kolegów do przeczytania tej lektury.  

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

Następnie przyszła kolej na mnie – Malwina Wojewoda z klasy 2a.     Książka, którą miałam, przyjemność przedstawić to „Bracia Lwie Serce” autorstwa Astrid Lindgren. Utwór opowiada o kochającym, się rodzeństwie – Jonatanie i Karolu. Bracia trafiają do cudownej krainy, której zagraża niebezpieczeństwo ze strony tyrana, Tengila. Zadaniem chłopców jest pokonanie okrutnego władcy, lecz by to zrobić, muszą zmierzyć się ze swoimi lękami i słabościami. Dobrze wspominam moje wystąpienie w klasach młodszych. Towarzyszył mi  lekki stres, jak zwykle bywa przy wystąpieniach publicznych. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem i wyglądali na chętnych do udziału w podobnych akcjach.  Mam nadzieję, że moja prezentacja zachęciła gimnazjalistów do przeczytania mojej propozycji.

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

Inną książkę zaprezentowała koleżanka Weronika Wolska z klasy 2g. Była to pozycja  Krystyny Siesickiej pt. „Jezioro osobliwości”. Powieść ta ma formę pamiętnika, który prowadzi Marta. Jest ona główną bohaterką, która zakochuje się w Michale Soroko. On zaś, okazuje się być jej bratem przyrodnim. Młodzi bohaterowie przeżywają różne rozterki i przygody. Przed wystąpieniem miałam tremę, jednakże niepotrzebnie, ponieważ publiczność zachowywała ciszę oraz pilnie mnie słuchała.

                                                                                

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

                                                     

Książkę, którą uważała za godną uwagi, przedstawiła Łucja Piotrowska z klasy 2a. Wybrałam pozycję pt. „Rywalki” Kiery Cass. Stresowałam się, choć już brałam udział w różnych występach, to jednak strach przejawiał się pod każdą postacią. Bałam się, że zapomnę treści, ale jednak przełamałam lody i udało mi się przetrwać okres wystąpienia. Publiczność wydawała się być zainteresowana moją wypowiedzią, co trochę mnie onieśmielało. Po występie parę osób zainteresowało się moją powieścią ,bo wiedziałam, że książka jest przeznaczona na nasz wiek. Powieść jest intrygująca, gdyż potrafi nas wprowadzić do świata bohaterki, Americi Signer. America darząca miłością chłopaka z sąsiedztwa- Aspena, planuje z nim wspólną przyszłość. Za przymusem rodziców dziewczyna wysyła zgłoszenie do Eliminacji- konkursu, w którym może zostać królową, poznać księcia Maxona i rodzinę królewską. America jednak jest przeciwna temu przedsięwzięciu. Myślała tylko o tym, aby spotkać się z Aspenem, lecz gdy tylko usłyszała swoje imię w telewizji, jej świat przewrócił się do góry nogami. Już nie będzie tak jak zawsze. Będzie musiała stawić czoła swoim lękom, a miłość okażę się trudniejsza niż się spodziewała. Czy America podejmie dobrą decyzję? Tego dowiesz się sięgając po książkę „Rywalki”.

Laura Rysz z klasy 2a  przedstawiła książkę Andrzeja Sapkowskiego sagę o wiedźminie pt. „ Ostatnie życzenie”. Jest to pierwszy tom ze zbioru opowiadań wymienionego autora. Opowiada o perypetiach Geralta z Rivii, który w świat pełen potworów i bujnych charakterów, w świat intryg i namiętności wnosi nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Szybkie zwroty akcji, piękne dialogi i sytuacje nie do zapomnienia powodują, że czytelnik nie może się nudzić. Zapraszam wszystkich do przeczytania całej sagi.

autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda
autor: Maria Paliwoda

 Martyna Kowalska z klasy 2a  wystąpiła z  książkę Erica Emmanuela Schmitta pt. ”Oscar i Pani Róża”. Autor książki opowiada o dziesięcioletnim Oscarze, który choruje na raka i leży w szpitalu. Pewnego dnia przychodzi do niego tajemnicza Pani Róża, która pomaga mu odnaleźć sens i smak życia. Książkę polecam każdemu, gdyż zmienia ona nastawienie do życia. Podczas przedstawiania książki nie towarzyszyły mi żadne emocje, ponieważ w tym konkursie biorę udział już drugi raz. Uważam, że jest to świetny sposób na zwalczenie stresu przed publicznymi wystąpieniami.

Po wysłuchaniu przedstawionych propozycji uczniowie wynagrodzili nas brawami. Mamy nadzieję, że w ten sposób zachęcimy młodszych uczniów do czytania książek i brania czynnego udziału w akcji bibliotecznej pt. „Przyjdź, zobacz, posłuchaj…”.

Zapraszamy  wszystkich chętnych  gimnazjalistów! Wbrew pozorom, to nie jest takie trudne!!!

                                                          Malwina Wojewoda i Malwina Umińska z klasy 2a

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Biblioteka, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16 z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to Przyjdź, zobacz i uważnie nas posłuchaj …

 1. joanna kraszkiewicz powiedział:

  Super pomysł, najlepiej działają rekomendacje rówieśników, najskuteczniejsza reklama książek i czytania:-)
  joanna kraszkiewicz ostatnio opublikował…Polecamy gorąco…My Profile

 2. szkola2zero powiedział:

  Ale fajnie, że kontynuujecie te spotkania! Pamiętam, że odbywały się one także w zeszłym roku oraz, że opisywaliście je na blogu. Dzięki temu oprócz Waszych kolegów i koleżanek z klasy, zachęcacie do czytania książek również czytelników Waszego bloga :)

  Z niecierpliwością czekam na Wasze relacje z Waszych kolejnych spotkań – jestem bardzo ciekawa co teraz czytacie :)

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Podziękuj swojemu nauczycielowi!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge