Co mówi o nas nasz kolor oczu?

Zielone, brązowe czy niebieskie, a co powiecie na fioletowe czy czerwone? Kolor naszych oczu jest zależny od typu pigmentów (barwników) zawartych w tęczówce. Barwa tęczówki jest cechą dziedziczną. Według pomiarów przeprowadzonych w 1955, w Polsce [...]  jasnym kolorem oczu (odznacza się) 72,4% ludności.

Brązowe

Najbardziej popularnymi oczami są brązowe.  W języku angielskim jasnobrązowe lub złote oczy są czasami określane jako whiskey eyes (oczy koloru whiskey). Ciemnobrązowe oczy mają najwięcej melaniny. Bardzo ciemnobrązowe tęczówki mogą się wydawać czarne. Oczy ciemnobrązowe najczęściej występują z włosami czarnymi

a. Giuliamar
a. Giuliamar

Zielone

Zielone oczy są wynikiem obecności małej lub umiarkowanej ilości melaniny, co jawi się pod lampą szczelinową jako niebieskie oko z małymi kropkami koloru piwnego, rozprowadzonymi na przodzie. zielone oczy są najczęściej spotykane wśród tych o germańskim i celtyckim pochodzeniu, około 16%.Oczy zielone najczęściej występują z włosami rudymi.

Szare

Gdy tęczówka barwy szarej widziana jest w powiększeniu, wykazuje niekiedy tendencję do posiadania bardzo niewielkich ilości barw żółtej i brązowej w przedniej części tęczówki. Szare oczy najczęściej występują w Europie Wschodniej, północnej części Bałkanów, oraz w niektórych rejonach Azji Zachodniej.

 

a. Deanern1 , licencja: CC BY-SA 3.0
a. Deanern1 , licencja: CC BY-SA 3.0

 

Niebieskie

Główna teoria mówi, że niebieskie oczy pojawiły się z czasem, przez tysiąclecia przystosowywania się do zimniejszego klimatu. Na początku 2008 duńscy naukowcy odnaleźli nowy trop, mogący wyjaśnić genezę niebieskich oczu. Opierając się na długich badaniach prowadzonych wśród społeczności Danii, Jordanii i Turcji doszli do wniosku, że niebieska barwa oczu pojawiła się wskutek mutacji.Niebieskie oczy są stosunkowo powszechne w całej Europie i innych rejonach, zamieszkanych przez ludność pochodzenia europejskiego, takich jak: Kanada, U.S.A, Australia oraz w kilku krajach Ameryki Południowej. Jako że produkcja melaniny rośnie w ciągu pierwszych kilku lat życia, niebieskie oczy dzieci mogą ściemnieć, kiedy staną się starsze. Oczy niebieskie najczęściej występują z włosami blond bądź czarnymi.

 

Na początku postu wspomniałam także o oczach fioletowych i czerwonych:

Wrażenie fioletowych oczu jest wynikiem zmieszania czerwonych i niebieskich odbić. Fioletowe, oraz czerwone barwy tęczówki są niezwykle rzadkie, jako iż występują niemal jedynie pośród ludzi dotkniętych albinizmem. Fioletowe oczy są niemal zupełnie pozbawione melaniny, natomiast oczy czerwone nie zawierają jej wcale. Od czasu pojawienia się nowych dowodów osobistych, istnieje możliwość oznaczenia barwy swoich oczu jako „czerwona”.

Jakie wrażenie sprawiamy, mając dany kolor oczu?:

Niebieskie

Niebieskoocy są uważani za wrażliwych, uprzejmych, miłych, spokojnych i potrafiących uszczęśliwiać innych. niektórzy uważają, że jasny odcień tego koloru może świadczyć o dość słabej psychice oraz pokojowym usposobieniu. Osoby posiadające oczy o głębokim, ciemnym odcieniu niebieskiego, uważa się za bardzo uduchowione.

Piwne

Osoby posiadające taką barwę tęczówki postrzegane są jako spontaniczne i doskonale radzące sobie w nowym otoczeniu. Kolor piwny może świadczyć o luźnym sposobie bycia, zamiłowaniu do zabawy i dobrego towarzystwa. Jeśli w piwnej tęczówce przeważa kolor brązowy, jej właściciel uważany jest za bardziej otwartego i przyjaznego dla innych ludzi. Im więcej jest w niej zieleni, tym bardziej osoba wydaje się być złośliwa. Oczy piwne zazwyczaj zmieniają odcień w zależności od nastroju, przez co innym ludziom może wydawać się, że piwnooka osoba jest nieprzewidywalna.

Zielone

Osoby obdarzone zieloną tęczówką są postrzegane jako tajemnicze i wyzwolone

Brązowe

właściciele bardzo ciemnych tęczówek oczu postrzegani są jako odpowiedzialni i wiarygodni. Ponieważ wzbudzają zaufanie innych, często są proszeni o udzielenie rady lub o pomoc.

Szare

osoby posiadające tęczówki oczu w kolorze szarym uważani są za silnych z natury liderów. Do wszystkich związków podchodzą z ogromną pasją i zaangażowaniem. Są kreatywni i mają bogatą wyobraźnię.

a.tookapic
a.tookapic

źródła- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu , http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Oczy-sa-zwierciadlem-duszy,wid,15240612,wiadomosc.html

 

Maja :)

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii. Dodaj do zakładek ten link.

9 Responses to Co mówi o nas nasz kolor oczu?

 1. Justyna powiedział:

  Bardzo ciekawy blog :) Ten wpis najbardziej mi się spodobała :) I zapraszamy na naszego Lipnickiego blog :) Widać że dzieje się u was w szkole :) Pozdrawiam Justyna

 2. joanna kraszkiewicz powiedział:

  Bardzo ciekawy wpis, poczytałam o moich szarych oczach:-)
  joanna kraszkiewicz ostatnio opublikował…Czytanie z Lego Logos – dzieci filozofują i ‚budują’ z klocków interpretacje tekstuMy Profile

 3. Jola Walicka powiedział:

  Świetny post. Ja mam piwne oczy, może czasem jestem spontaniczna i nieprzewidywalna…
  Jola Walicka ostatnio opublikował…Jak powstaje dźwięk?My Profile

 4. szkola2zero powiedział:

  Bardzo to wszystko ciekawe! Muszę przyznać, że nigdy się nie zastawiłam jak to jest z tym kolorem oczu. A już tym bardziej jakie mają cechy osoby z określonym kolorem. Czy to co napisałaś zgadza się z tym co myślisz o osobach np. z niebieskimi oczami?

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Jest taki blog… o „Bibliotece z Klasą”My Profile

  • majusia20056wp.pl powiedział:

   Sądzę że nie są to cechy, jak napisałam to tylko jak postrzegamy osoby o danym kolorze oczu . Każdy człowiek jest inny :) i nie da się tego określić na podstawie oczu, ponieważ wtedy nasz charakter musiałby być zapisany w kodzie genetycznym :) Mimo to ciekawie jest wiedzieć za jakich jesteśmy postrzegani
   Również Pozdrawiam
   Maja
   majusia20056wp.pl ostatnio opublikował…Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge