Pitagoras w roli głównej, czyli kim był i czego dokonał Pitagoras?

W poniedziałek 22 lutego 2016 roku miały miejsce niecodzienne lekcje matematyki, bo prowadzone były przez uczennice naszego gimnazjum: Julię Bogacką z klasy 2h, Kamilę Zając z klasy 2f oraz Izabellę Cholewińską z klasy 1b.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Lekcje te odbywały się w ramach projektu edukacyjnego Teatr na matematyce, czyli Pitagoras w roli głównej. Uczennice przeprowadziły trzy takie lekcje w klasach: 1b, 2b oraz 2e.

Lekcje metodą „Uczymy innych” są bardzo lubiane przez uczniów, zarówno przez tych, którzy takie lekcje przygotowują i prowadzą, jak i przez uczniów, u których tego typu zajęcia się odbywają.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Kamila, Julia i Izabella podczas projektu Teatr na matematyce, czyli Pitagoras w roli głównej wykonują wiele działań, które sukcesywnie realizują. Jednym z etapów tego projektu jest cykl lekcji przez nie prowadzonych, dotyczący życia i dokonań Pitagorasa. Pierwsza z takich lekcji miała na celu zapoznanie uczniów z tym słynnym matematykiem. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy żył i odrywali  na czym polega twierdzenie Pitagorasa.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Na kolejnych lekcjach matematyki uczniowie będą pisać zależności wynikające z tego twierdzenia. Stosować je będą w prostych zadaniach, a na koniec obejrzą przedstawienie matematyczne pt. Wywiad z Pitagorasem. Kolejnym i kończącym etapem naszych projektowych działań będzie zorganizowanie i przeprowadzenie Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, który będzie miał miejsce w naszej szkole 14 marca 2016 r. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich – nauczycieli oraz uczniów naszego gimnazjum do udziału w tej matematycznej imprezie.

A co działo się dzisiejszego dnia?

Podczas pierwszych zajęć uczniowie klasy 1b, 2b oraz 2e:

  • dowiedzieli się kim był i w jakich czasach żył Pitagoras
  • poznali jego najważniejsze sentencje
  • odkrywali twierdzenie Pitagorasa
  • poznali trójkąt egipski i dowiedzieli się jak tworzyć trójki pitagorejskie
  • poznali stronę, na której mieli możliwość pisania liczb i wyrazów za pomocą hieroglifów
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Resztę zdjęć można obejrzeć na naszej stronie szkolnej, zapraszam :)

 

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Projekty edukacyjne, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to Pitagoras w roli głównej, czyli kim był i czego dokonał Pitagoras?

  1. Maja powiedział:

    Lekcja była świetna! Dowiedzieliśmy się dużo nieznanych nam faktów o tym matematyku, których nie znaleźlibyśmy w podręczniku. Mnie osobiście najbardziej podobały się sentencje Pitagorasa ;)
    Gratuluje przeprowadzenia ciekawych lekcji :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge