Święto Liczby Pi w naszej szkole!

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi to  święto, które jest  obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, ponieważ data 14 marca zapisywana jest w USA jako 3.14. Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, to święto nie jest jeszcze zbytnio popularne na naszym kontynencie. Jednak, z roku na rok coraz więcej szkół i uczelni w Polsce również je obchodzi.

Nasza szkoła, po raz pierwszy i na pewno nie ostatni, także przyłączyła się
do tego niezwykłego wydarzenia.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Proponowaną przeze mnie formą obchodów święta był dzień pełen matematyki.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Przygotowałam szereg atrakcji, w tym doświadczenia, pokazy oraz gry matematyczne i logiczne. Wśród przygotowanych stanowisk każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Zarówno pasjonat, jak i ten, kto określa sam siebie jako zaprzysięgłego humanistę. Można było podziwiać model dowodu twierdzenia Pitagorasa i zrozum

autor: Monika Kubica wykonawca modelu Twierdzenia Pitagorasa: Julia
autor: Monika Kubica wykonawca modelu Twierdzenia Pitagorasa: Julia

Przekonać się dlaczego we wzorze na objętość ostrosłupa i stożka pojawia się liczba 1/3, poznać genezę wzorów na pole powierzchni figur geometrycznych. Budowano wieżę Hanoi, figury przestrzenne klockami Reko i modele sześcianów z papieru metodą origami. Uczniowie grali w memory oraz  domina matematyczne, zmagali się z grami logicznymi – kółko krzyżyk, czy układanie czwórek. Wszystko po to, by kształcić logiczne myślenie, doskonalić pamięć, spostrzegawczość, rozbudzać wyobraźnię, wyrabiać sprawność manualną i kształcić pojęcia matematyczne.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

 

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

W ramach tego uroczystego dnia miały miejsca także inne ważne wydarzenia. Jednym z nich jest przedstawienie matematyczne pt. „Wywiad z Pitagorasem”, wykonane przez uczennice projektu edukacyjnego „Teatr na matematyce, czyli Pitagoras w roli głównej” - Julię Bogacką z klasy 2h, Kamilę Zając z klasy 2f oraz Izabellę Cholewińską z klasy 1b.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Przeprowadzono dwa konkursy. Konkurs z wykorzystaniem tablicy interaktywnej dla uczniów klas pierwszych „Matematyczne Va banque” – IV edycja oraz konkurs na najlepszy plakat na temat liczby Pi dla uczniów klas I – III. Piękne i pomysłowe prace uczniów można podziwiać w naszej szkole.

Zwycięzcy :)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Wyróżnienia :)

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

I mój największy skarb! :)

Model dowodu Twierdzenia Pitagorasa wykonany przez Julię Bogacką z klasy 2h i jej kuzyna.

Julia, dziękuję :)

YouTube Preview Image

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z przebiegu Święta Liczby Pi.

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Projekty edukacyjne, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

4 Responses to Święto Liczby Pi w naszej szkole!

 1. Teresa powiedział:

  Teatr i matematyka – to zestawienie u Was niezmiennie zaskakuje mnie i zachwyca :)
  Teresa ostatnio opublikował…Światowy Dzień PoezjiMy Profile

 2. szkola2zero powiedział:

  Moniko, jestem pod ogromnym wrażeniem atrakcji, które przygotowałaś dla uczniów z okazji dnia liczy Pi! Naprawdę aktywnie włączyliście się w jego obchody :)

  No i jeszcze ten model dowodu twierdzenia Pitagorasa przygotowany przez Julię! Jest fanatyczny!

  Pozdrowienia!
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Wesołych Świąt Wielkanocnych!My Profile

 3. monikakubica powiedział:

  Anetko, pracy było dużo, ale warto było, bo takich MEGA pozytywnych efektów się nie spodziewałam, pozdrawiam :)
  monikakubica ostatnio opublikował…Nowa edycja Szkoły z Klasą 2.0 = Nowy blog!My Profile

 4. Małgorzata Janik powiedział:

  Monika! Ja się mogę tylko dołączyć do ‚ochów’ i ‚achów’ komentujących…. Taka aura matematyki to jest to! Napracowaliście się z pewnością kosmicznie, jednak chyba inaczej się nie da?
  Pozdrawiam Cię ciepło i chyba zgarnę Wam nieco energii….
  http://blogiceo.nq.pl/kwadrans2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge