Otwieramy szkołę, czyli co się działo na warsztatach matematycznych „Matematyka nocą”?

Minister Edukacji Narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły. Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na środowiska lokalne, ale jest otwarta na pytania i ciekawość uczniów oraz uczy współpracy. Hasłem przewodnim otwartej szkoły jest partnerstwo i wspieranie współpracy między szkołami.

Dlatego też jedno z działań projektu „Matematyką się baw i zdobywaj świat!” polegało na zorganizowaniu i przeprowadzeniu warsztatów matematycznych. Celem warsztatów było poszerzenie i popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych. Pokazanie, jak w zabawny sposób można nauczyć się tabliczki mnożenia. W projekcie biorą udział uczniowie naszego gimnazjum. W przeprowadzeniu tych warsztatów pomagała uczennica klasy 2f Kamila Zając.

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Nasze zaproszenie przyjęła Pani Krystyna Pożarycka, która jest wychowawczynią uczniów klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Dębnie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach.

 

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Podczas pierwszej części spotkania uczniowie korzystali z tablicy interaktywnej i łączyli naukę matematyki z zabawą. Przeprowadzony został konkurs drużynowy, podczas którego uczniowie ćwiczyli znajomość tabliczki mnożenia. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna do prawidłowego wykonywania działań matematycznych. Dlatego też, trzeba ćwiczyć ją systematycznie od najmłodszych lat. A ze względu na to, że często uczniom nauka tabliczki mnożenia sprawia trudność, naukę tę można uatrakcyjnić nowoczesnymi sposobami, np. grami dydaktycznymi, wykonywanymi na komputerze, co młodzi ludzie bardzo lubią. Jeśli zabawa ma pomóc w nauce, to warto korzystać z takiej formy. 

autor: Renata Kunisz
autor: Renata Kunisz

Podczas drugiej części spotkania trzecioklasiści pracowali również zespołowo i budowali miasto nocą, które można podziwiać w przygotowanej poniżej galerii.

autor: Monika Kubica
autor: Monika Kubica

Bardzo dziękuję Pani Krystynie Pożaryckiej za zgodę na udział uczniów w warsztatach matematycznych oraz uczniom klasy 3a za ich wspaniałą pracę. Dziękuję również Pani dyrektor Barbarze Kornaś, za pomoc w organizacji tych warsztatów. 

Zapraszam do obejrzenia więcej zdjęć Fotorelacja

Najlepszy efekt uzyskamy, gdy po otworzeniu prezentacji wybierzemy ikonkę w prawym dolnym rogu (w postaci kartki).

Pomysł i opracowanie udostępniam na licencji: CC BY-NC-ND 3.0 PL

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, eTwinning, Konkursy, Projekty edukacyjne, Przedmioty, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2015/16, Wydarzenia z tagami: , , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge