Happy Pi Day!

Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w tym roku szkolnym jest podniesienie jakości edukacji matematycznej oraz informatycznej. Akcja matematyczna, którą zaproponowałam naszej młodzieży jest zgodna z obecnymi zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podczas Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, w dniu 14 marca 2018 r. już po raz trzeci w naszej szkole zorganizowałam dzień pełen matematyki. Dlaczego 14 marca?

Dzień Liczby Pi to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi jako, że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. [tekst: WIKIPEDIA Wolna Encyklopedia, Dzień Liczby Pi, 14 mar 2018].

zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica

Przygotowane zostały atrakcje, w tym doświadczenia, pokazy oraz gry matematyczne i logiczne. Połączyłam matematykę z kodowaniem. Wśród przygotowanych stanowisk każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie:

Stanowisko 1 Emilia Stadejek klasa 7a

* Szukaj mapy (liczę i koduję) 

Stanowisko 2 Jakub Kramarczyk klasa 3b

* Odkryj liczbę Pi  (doświadczenie) 

Stanowisko 3  Alicja Ferkaluk klasa 7a

* Działaj na ułamkach zwykłych

Stanowisko 4   Patrycja  Prusińska klasa 2e

* Zagadki logiczne i labirynty

Stanowisko 5   Maciej Kalemba klasa 7a

* Znajdź współrzędne punktów

Stanowisko 6   Mateusz Kuczyński klasa 3b

* Rysuj City Pi (zakodowana liczba Pi)

 

zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica

Do obchodów tego dnia, szczególnie przygotowywali się uczniowie z klasy 4a oraz z gimnazjalnej 2e, którzy wykonali na to święto lapbooki matematyczne.  Podczas świętowania połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Obok stanowisk matematycznych były także stanowiska z ciastami ozdobionymi oczywiście symbolem liczby Pi. Ciasta przygotowali uczniowie z klasy 2e. Słodkości wykonali: Anna Jaworska, Patryk Skrobisz, Wiktoria Tess, Wiktoria Wasilewska vel Trzaskowska, Marcin Stocki, Oswald Bergman i Patrycja Psiurska. Dochód ze sprzedaży w kwocie 319,63 zł przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom w Syrii, w ramach akcji UNICEF.

zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica

Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w Międzynarodowym Dniu Liczby Pi oraz pomagali w organizacji i przebiegu tej matematycznej akcji.

Zapraszam do obejrzenia  prezentacji  w formie wirtualnej książeczki.

Monika Kubica

 

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Projekty edukacyjne, rok szkolny 2017/2018, Wydarzenia z tagami: , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge