Akcja Żonkile 2018 w SP nr 2 – relacja

19 kwietnia 2018 roku miała miejsce 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasi uczniowie  bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach, dlatego też nie mogło nas zabraknąć, wypełniłam stosowny formularz i zgłosiłam chęć uczestnictwa szkoły. Z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Patronat Narodowy Akcji Żonkile objął Prezydent Andrzej Duda, a Ministerstwo Edukacji Narodowej – Patronat Honorowy.

Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania [tekst: www.polin.pl].

Postanowiliśmy przygotować się do tego wydarzenia jak najlepiej. Na korytarzach szkoły zostały rozwieszone plakaty dotyczące akcji. Na zajęciach technicznych pod okiem Pani Anny Wierzbickiej uczniowie klas trzecich gimnazjalnych wykonywali żółte żonkile z papieru, których szablon otrzymałam od organizatorów akcji.

zdjęcie: Anna Wierzbicka
zdjęcie: Anna Wierzbicka

Żonkile te gimnazjaliści przypinali uczniom oraz pracownikom szkoły już we wtorek 17 kwietnia 2018 roku, z racji egzaminów gimnazjalnych, które rozpoczynały się w tym roku szkolnym w środę 18 kwietnia 2018 roku. 

zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica

Podczas zajęć technicznych uczniowie zostali zapoznani  z bardzo ciekawymi materiałami edukacyjnymi oraz informacyjnymi dotyczącymi powstania. Każdy z nauczycieli mógł przeprowadzić lekcje wg scenariuszy udostępnionych przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN.

zdjęcie: Anna Wierzbicka
zdjęcie: Anna Wierzbicka
zdjęcie: Anna Wierzbicka
zdjęcie: Anna Wierzbicka

Akcja Żonkile w tym roku przypadła w drugim dniu egzaminu gimnazjalnego, mimo to, nasi gimnazjaliści nie zapomnieli o Bohaterach i Bohaterkach z 19 kwietnia 1943 roku i w czasie egzaminu mieli przypięte żonkile.

zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Monika Kubica
zdjęcie: Elżbieta Bąk
zdjęcie: Elżbieta Bąk

Zapraszam na fotorelację w formie wirtualnej książeczki ISSUU.

Monika Kubica

O monikakubica

"Bez pomocy matematyki nie można nauczyć dziecka poprawnego, ścisłego i logicznego myślenia. To właśnie matematyka gimnastykuje umysł ucznia. To ona, w sposób niedostrzegalny, czyni elastycznym jego umysł, tak by mógł sobie dawać radę w najbardziej nieoczekiwanych intelektualnie sytuacjach, by był twórczy i samodzielny". Stanisław Wielgus
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, rok szkolny 2017/2018, Wydarzenia z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge