Opowieść o kolporterach z Wrocławia |

Program

 • Opowiem ci o wolnej Polsce

Szkoła

 • Gimnazjum nr 40 im. Noblistów Polskich, Wrocław
 • Uczeń

Odwiedziny

 • Stronę odwiedzono: 12412 razy

Informuj o wpisach


maj/12

18

Nasza Wystawa!

Tydzień temu otworzyliśmy naszą wystawę. Mieści się ona w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Morelowskiego 43 we Wrocławiu.

Długo zajęło nam zebranie wszystkich potrzebnych materiałów (tj. zdjęcia, gazety, ulotki, znaczki, pieniądze, listy gończe itd.)

Przygotowanie oraz efekt prezentujemy Państwu w galerii zdjęć poniżej.

Zapraszamy do odwiedzenia podstrony Nasi Świadkowie Historii, gdzie umieściliśmy biogram Pana Kamila Rajczakowskiego.

Brak tagów

maj/12

16

Następny wywiad za nami!

Witamy wszystkich!

14 maja (poniedziałek) mieliśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z Panem Kamilem Rajczakowskim. W czasach komunizmu przystąpił do Solidarności. Razem z kolegą o pseudonimie Małgośka drukował wszelkie ulotki, gazety, ogłoszenia itd. Drukarnie mieściły się w mieszkaniach a takich drukarni na Wrocław było ok. 6-8.

Pan Rajczakowski podczas wywiadu zaprezentował nam sprzęt dzięki któremu drukował – matryca białkowa. Szczegółowo opisał nam jak przebiegało drukowanie każdej z kartek. Dodatkowo opowiedział nam skąd mieli farbę do drukowania czy papier.

„W pierwszym roku istnienia (1979-1980) „Biuletyn Dolnośląski” drukowany był ręcznie, w formacie A4, z powielaczowych matryc białkowych – na tzw. ramce. Urządzenie to, łatwe do szybkiego montażu i demontażu, składało się z dość grubej i ciężkiej podstawy, do której jednego końca przymoco­wana była ruchomo drewniana rama z naciągniętą tkaniną (szyfon). Matryca mocowana była pod tkaniną. Farbę drukarską przeciskano przez mikrootwory tkaniny ciężkim (ok. 1,5 kg) wałkiem metalowym. Poprzez wybite w matrycy znaki farba dostawała się na papier. Ramę należało podnieść, wyjąć zadrukowaną kartkę, po czym ramę ponownie opusz­czano w celu wydrukowania następnego arkusza. Wydrukowanie tysiąca egzemplarzy jednej strony zabierało kilka godzin żmudnej i ciężkiej pracy.”

Fragment ze strony http://www.sw.org.pl/techniki.html.

Tępo druku wynosiło od 800 – 2000 sztuk na godzinę. 

Z poprzednich postów wiedzą Państwo, że to nie kolporter szedł do drukarza, a to drukarz podrzucał papiery kolporterowi. Pan Kamil opowiadał nam w jaki sposób rozprowadzał materiały.

„Wchodziłem do różnych mieszkań, nie tylko kolporterów, ale także przypadkowych ludzi czy nawet rodziny. Nie miałem skrupułów. Wiedziałem, że jeśli wejdę do większej ilości mieszkań, to policji będzie trudniej namierzyć mieszkanie kolportera.”

W następnych postach przedstawimy Państwu szczegółowo jak wyglądała praca drukarza. Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga!

 

 

Miłego dnia!

 

Brak tagów

maj/12

1

Wrocławski Underground

  „Solidarność zmieniła Polaków i Polskę. Rozsadziła struktury komunistycznego państwa, podważyła jego legitymizację, stworzyła przesłanki przejścia do demokracji i wyzwolenia Polski z zależności od Związku Radzieckiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego uformowało się podziemie, którego wielkość i formy działania nie miały precedensu w państwach realnego socjalizmu.”

Solidarność Walcząca, która została założona we Wrocławiu przez Kornela Morawieckiego była jedyną organizacją podziemną w Polsce , która każdego tygodnia nadawała audycje własnego radia. Organem wykonawczym SW były grypki 4-6 osobowe, których zadaniem było prowadzenie akcji ulotkowych, rozwieszanie transparentów czy roznoszenie prasy niezależnej.

 

Dodatkowo zamieszczamy cover Tom’a Waits’a w wykonaniu Piotra Roguckiego (tekst – Mariusz Lubomski) YouTube Preview Image

Brak tagów

kwi/12

28

Gazetki zakładowe

Chcielibyśmy jeszcze bardziej przybliżyć państwu naszą opowieść. Poświęcimy ten wpis gazetkom zakładowym (pismom i gazetkom środowiskowych oraz  pismom organizacji społeczno-politycznych) jakie były kolportowane przez naszego świadka historii na terenie Wrocławia i całej Polski.

Gazetki zakładowe:

 • „Iskra Wolności” – Pilmet
 • ” U Nas” – Polar
 • „Fama” – Fadroma
 • „Głos Hutmenu” – Hutmen

Pisma i gazetki środowiskowe oraz organizacji społeczno-politycznych

 • Pismo Solidarność Walcząca – SW
 • Jednością Silni – pismo grupy zakładowej Karłowice-SW
 • Biuletyn Dolnośląski
 • „Z Dnia Na Dzień” – RKS Dolny Śląsk
 • Wiadomości Bieżące
 • Solidarność Nauczycielka
 • „Ogniwo” – pismo młodzieży szkół średnich
 • ARO i C.D.N – pisma akademickie
 • Tygodnik Mazowsze  i KOS

„W latach 1982-1989 wychodził Tygodnik Mazowsze, największe pismo podziemnej „Solidarności” – nakład dochodził do 80 tysięcy egzemplarzy.”

Więcej info na temat Tygodnika Mazowsze ->  http://wyborcza.pl/1,77062,3763846.html#ixzz1tLwUOS7R

Zapraszamy do podstrony „Nasi Świadkowie Historii”

 

Witamy serdecznie w poniedziałkowy wieczór.

Przedstawimy dzisiaj państwu naszego pierwszego świadka historii  Pana Henryka Kulczyka.

Działacz „Solidarności” od 1980 roku. W tym czasie pracował jako mechanik w lokomotywowni dworca Wrocław Główny. Opowiadał nam o swojej pracy na kolei. Rozprowadzał on ulotki, gazety oraz inne materiały na terenie Wrocławia wraz ze swoją siostrą, która wstąpiła do Solidarności w 1981 roku. Wszelkie materiały, które otrzymywał do kolportażu przechowywał w lokomotywowni lub u siebie w domu (w razie niebezpieczeństwa również u reszty rodziny).   

Podczas strajku głodowego na kolei do zadań Pana Henryka należało ubezpieczanie oraz pilnowanie świetlicy by nikt do niej nie wtargnął i nie przerwał strajku.

„Protest głodowy kolejarzy we Wrocławiu, w którym brały udział 34 osoby, rozpoczął się 20 października 1980 r. i trwał sześć dni. Protestujący domagali się m.in. uznania przez ówczesne władze tworzącego się na kolei NSZZ „Solidarność” oraz lepszych warunków pracy i wyższego wynagrodzenia.”

Dodatkowo umieszczamy stronę internetową mówiącą więcej o strajku głodowym na kolei wrocławskiej -> http://dzieje.pl/aktualnosci/obchody-31-rocznicy-glodowki-kolejarzy-we-wroclawiu (z tej strony zaczerpnęliśmy powyższy cytat)

Od lewej: Pan Henryk Kulczyk, Kasia i Joanna

 

Pozdrawiamy!

Tak jak obiecaliśmy, opowiemy Wam pokrótce jak wyglądał przebieg kolportażu dokumentów, książek, ulotek, poczty itd. na terenie Wrocław -> Polska.

„Mieliśmy łączność z Nową Hutą, łączność z okręgiem Mazowsze. (…) Przez moje ręce przechodziły, nie tylko prawie wszystkie gazetki  zakładowe co i tygodniki, miesięczniki, książki, znaczki, poczta itd. Każdy zakład, który chciał przeczytać tygodnik Mazowsze czy Konsta czy  z Kultury Paryskiej przedruki. Uczniowie mieli wspaniałe pismo Ogniwo,  my żeśmy to drukowali i kolportowali.  Proszę sobie wyobrazić, że do Krakowa, co dwa tygodnie jechał kurier, który wiózł (…) tysiące  takich ulotek (…)”

„Natomiast w Solidarność Walczącej to prosty sposób – jeżeli raz wszedłem na mieszkanie to zawsze wchodziłem jako ja, jeżeli zamiast mnie miał pójść ktoś inny, ja jego wprowadzałem i mówiłem, że od tej pory on to przejmuje. (…) byliśmy najbardziej ściganą organizacją  (…) , nie tylko we Wrocławiu, ale także w Polsce. Kornela (Morawieckiego) ścigano aż do ’88, kiedy go no w końcu złapano. Eksportowano na zachód. Wrócił przez zieloną granicę, ale to już był, no wiadomo, po ’88, ’89 (…)

(…) w mojej grupie było około sześciu, siedmiu osób(…)  Ja nie szedłem do drukarza.  Tylko dałem kontakt  i drukarz mi podrzucał materiały . Żeby być pewnym, że nie zostanę na lodzie, to swego czasu to od trzech drukarzy brałem (materiały) jednocześnie. (…) Czyli – ja  dawałem bezpośredni kontakt. To było proste i bezpieczne.”   Fragmenty wywiadu z Panem Andrzejem Zawiszą

Miłego tygodnia :D . Joanna 

· ·

23 marca przeprowadziliśmy wywiad z Panem Andrzejem Zawiszą. Studiował na Politechnice Wrocławskiej. Był działaczem RKS, później Solidarności Walczącej. Należał do najbardziej ściganej organizacji kolporterskiej nie tylko na terenie Wrocławia, ale również całej Polski.  Pan Andrzej opowiedział nam jak wyglądały struktury Solidarności i RKS, jak wyglądał kolportaż gazet, książek, poczty i ulotek na terenie całej Polski w latach 1980 – 89 i na czym dokładnie polegała jego praca. O tym jak wyglądał strajk okupacyjny studentów Politechniki Wrocławskiej, manifestacja przeciwko wyborom a także o represjach jakie spotkały go ze strony władz.

Jutro na naszym blogu zamieścimy zdjęcia materiałów, które były kolportowane na całą Polskę oraz opowiemy Wam jak to przebiegało. W najbliższym czasie uzupełnimy podstronę „Nasi Świadkowie” i „O nas”. Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga.

Tymczasem  wklejamy kolaż zdjęć z wywiadu. (od prawej Joanna dalej Kasia)

 Miłego  dnia :) !  

·

Mamy nadzieje, że Wam dzisiejszy dzień przebiegł spokojnie, bez żadnych przykrych incydentów.

Na nas natomiast w piątkowy wieczór czekało nie lada wyzwanie – zabraliśmy się za transkrypcje wywiadów. Po 3 godzinach pracy zapisaliśmy 19 minut z wywiadu, całe 7 stron A4. Jeszcze tylko jakieś 71 minut jednego wywiadu i ok. 68 minut z drugiego. Trzymajcie za nas kciuki : )

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za lajkowanie naszych postów.

Miłego weekendu!

 

Dodatkowo załączamy efekt naszej pracy.

 

·

Witamy Wszystkich!

Jesteśmy uczniami Gimnazjum nr 40 im. Noblistów Polskich we Wrocławiu. Nazywam się Joanna Rutkowska i razem z moją grupą, w której skład wchodzą Kasia Klauza i Marcin Zawisza uczestniczymy w projekcie „Opowiem Ci o Wolnej Polsce”.

Do tej pory przeprowadziliśmy wywiady z dwoma świadkami historii – Panem Henrykiem Kulczykiem i Andrzejem Zawiszą. Zgromadziliśmy bardzo dużo materiałów dotyczących ich pracy i życia w czasach „Solidarności”.  Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak przebiegał kolportaż gazet „Solidarności” i innych na terenie Polski a także jak wyglądały ówczesne manifestacje, strajk głodowy a także jak przebiegał strajk okupacyjny Politechniki Wrocławskiej przez studentów.

Przepraszamy, że musieli Państwo czekać tak długo na nasz blog. Teraz kiedy mamy już zgromadzone materiały, przeprowadzone wywiady możemy na bieżąco relacjonować naszą pracę nad projektem oraz umieszczać nowe wpisy ze zdjęciami.

Jak wiadomo – dobre wino długo dojrzewa.

 

Pozdrawiamy

Asia, Marcin i Kasia :)

 

·

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php