Moja lista TOP TEN

James  Cameron- AVATAR

Na mojej liście TOP jest James Cameron jako twórca filmu „Avatar”. Film mnie oczarował. Bardzo mi się spodobał, ponieważ :

1)jest to pierwszy film SF (ten gatunek najbardziej lubię :) ) w 3D.

2)Nie przypuszczałam, że w taki sposób można pokazać dwa tak zróżnicowane wcielenia jednego człowieka.

3)Sprawił, że zastanowiłam się nad tym, jak ludzie zachowują się wobec innych(doszłam do wniosku, że każdy człowiek  ma ukryte w sobie dobro).

4)Uświadomił mi też jak zmieniają się ludzie pod wpływem różnych sytuacji i kiedy muszą dokonywać wyborów.

5)Bardzo dobrze zilustrował zagrożenie, jakimi jakimi jest bezmyślne niszczenie natury.

 

Lasse Hallstrom- DZIECI Z BULLERBYN

Reżyserem filmu Dzieci  z Bullerbyn jest Lasse Hallstrom. Produkcja bardzo mi się spodobała. Jest to najbardziej słoneczny film spośród wszystkich jakie oglądałam. W filmie jest radość ze zwykłego życia; radość z kopania piłki, z grabienia siana,łowienia ryb, robienia psikusów. Film nastawia optymistycznie do życia ( co jest typową cechą powieści Astrid Lindgren na podstawie, której powstał scenariusz). Scenariusz to  podstawa. Myślę jednak,  że od pomysłu reżysera i jego  współpracowników zależy ostateczny efekt. Lasse Hallstrom zrobił wszystko, by było „słonecznie”:).

 

Kazimierz Tarnas- SZALEŃSTWA  PANNY  EWY

Poznałam i doceniłam polskiego reżysera- Kazimierza Tarnasa. Obejrzałam serial

pt.:” Szaleństwa Panny Ewy”. Zaliczyłam go do ulubionych, ponieważ:

1)Uśmiałam się nieraz do łez, ale i kilka razy wzruszyłam (myślałam, że tak się nie da

w filmie dla dzieci…),

2)film uczy pozytywnego myślenia, bo daje nadzieje na to, że można znaleźć wyjście z każdej sytuacji(jedyny warunek: życzliwość ludzi),

3)aktorzy grali bardzo dobrze, byli tacy prawdziwi, a najbardziej polubiłam Jureczka – malarza(żart to jego sposób na wszystko).

 

Gabor Csupo- MOST DO TERABITHII

Jednym z moich ulubionych reżyserów jest Gabor Csupo, ponieważ stworzył fascynujący film „Most do Terabithii”.

Film zrobił na mnie wrażenie, bo mnie „rozkleił”. To najbardziej mi się w nim podobało. Historia przyjaźni Jess’ego i Leslie, a potem jej śmierć wywołała we mnie takie emocje, że „chyba”mam dobre serce. Mój „domowy mentor”powiedział, że przeszłam katharsis.

 

Waldemar Krzystek- CZAS HONORU

Do ulubionych zaliczam reżysera Waldemara Krzystka jako twórcę serialu „Czas honoru”. Nie oglądałam wielu filmów o wojnie. Te zaś, które pamiętam przedstawiały bitwy i strzelaninę. Przypadkowo obejrzałam jeden odcinek „Czasu honoru”. Od tego momentu czekałam na kolejne.  Zdałam sobie sprawę, że film z czasów wojny może mówić o tym czasach szeroko. Serial na pewno podkreślał,  że człowiek pragnie żyć normalnie- spokojnie, rodzinnie. Reżyserom nadało się  stworzyć film realistyczny. To na pewno zasługa czuwania nad takimi elementami filmu jak gra aktorów, stroje,wystroje wnętrz, wygląd miast, czy muzyka.

 

Jerzy Kucia -STROJENIE INSTRUMENTÓW

Do ulubionych reżyserów zaliczam Jerzego Kucię.

Moja dotychczasowa przygoda z projektem „Filmoteka Szkolna” doprowadziłam mnie do odkrycia gatunku filmowego, jakim jest „impresja animowana”. Obejrzałam (przypadkowo) „Strojenie instrumentów”. Ten film jest dla mnie wielką metaforą( w rozumieniu danym mi na lekcjach języka polskiego). Trochę zrozumiałam… to film o współczesnym człowieku, którego wycisza przyroda i wspomnienia z dzieciństwa. Przeczuwam tak wiele innych sensów. Zależy kto obejrzy, tak odczyta. To intrygujące. Z tym słowem kojarzy mi się reżyser Jerzy Kucia.

 

 Oliver Nakache i Eric Toledano- NIETYKALNI

Na następnym miejscu w mojej liście TOP TEN znajdą się reżyserzy: Oliver Nakache i Eric Toledano (ujmuje ich w jednym punkcie, ponieważ razem tworzyli ten sam film) z filmem ”Nietykalni”. Wiele razy słyszałam ten tytuł, ale historię przedstawioną za pomocą filmu, zupełnie inaczej sobie wyobrażałam. Myślałam, że jest to film pesymistyczny i źle nastawiający do życia, świta i ludzi. Kiedy uznałam, że dam tej pozycji szansę, fil był emitowany w telewizji. Zaczęłam oglądać…moje teorie początkowo potwierdziły się, ale potem…Potem była to piękna opowieść o tym, że KAŻDEMU człowiekowi trzeba dać SZANSĘ. Należy walczyć ze stereotypami i wierzyć w siłę miłości. Bardzo budujące było to, że naprawdę film opowiadał historię przyjaźni, która miała miejsce.

 

Tim Burton- ALICJA W KRAINIE CZARÓW

Jednym z najlepszych filmów, które widziałam to „Alicja w Krainie Czarów”. Reżyserował- Tim Burton.

Myślę, że trzeba cenić takich reżyserów jak on, ponieważ:

1)mają niesamowitą wyobraźnię (kiedy czytałam książkę o Alicji wyobrażałam sobie ten świat- był super; to co zobaczyłam  w filmie przeszło wszelkie moje wyobrażenia; a myślę, że z moją wyobraźnią nie jest najgorzej :) ).

2)Bardzo podobał mi się Kapelusznik, ale kiedy porównałam jego wygląd z wyglądem aktora, który go grał( gdzieś przeczytałam, że są nie do poznania)to dopiero przeżyłam szok…

Reżyser Tim Burton osiągnął sukces, bo wykorzystał z pewnością pomysły najbardziej pomysłowych.

 

Frank Darabont-ZIELONA MILA

Do ulubionych zaliczam reżysera Franka Darabonta jako twórcę „Zielonej mili”.

Pamiętam ten fil słabo, bo oglądałam go dość dawno. Wiem jednak, że to świetny przykład sztuki, której oglądanie może wpływać pozytywnie na ludzi w różnym wieku. Film wzruszył mnie, moją mamę, dziadka, babcię. Niektórzy nawet popłakali się na maksa… Pomyślałam, że trzeba być dobrym, żeby się tak wzruszać. Dobrze, że są filmy, które przypominają, że ten dar mają tylko ludzie…Myślę, że to był właśnie główny cel reżysera.

 

Christopher Nolan- INCEPCJA

Bardzo cenię Christophera Nolana, ponieważ był reżyserem interesujących filmów np.”Incepcja”.

Ten  film zrobił na mnie ogromne wrażenie.  Zastanowiłam się, dlaczego?Oto kilka wniosków, do których doszłam:

1)nie przypuszczałam, że akcja filmu może rozgrywać  się w głowie człowieka,

2)przeraziłam mnie wizja świata, gdzie ludzie wolą śnić niż żyć,

3)nie zrozumiałam zakończenia filmu ( tylko trochę :) ),  ale to też mnie przeraziło.

4)Spodobało mi się określenie „architekt pamięci”(albo umysłu…już dokładnie nie pamiętam…);dużo  o tym myślałam (ale to temat na opowiadanie).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge