Prezydencja Polski w UE oczami humanów!

Nasz blog powstał, aby pokazać jak przyczyniamy się do promowania polskiej prezydencji w UE.

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA Z P. TRZASKOWSKIM!

10 czerwca 2011. Kategoria: Młodzi Aktywiści Prezydencji. Komentarzy: 3.

Fot: Ann, Alice, Pat

Koti

RELACJA Z WYKŁADU P. TRZASKOWSKIEGO!

30 maja 2011. Kategoria: Młodzi Aktywiści Prezydencji. Komentarzy: 3.

Większość z nas na dźwięk słowa „prezydencja” patrzy zdziwionym wzrokiem na rozmówcę, nie wiedząc, o czym on mówi. Część ma tylko jako takie pojęcie o tym temacie. Jednak czy nie warto zainteresować innych młodych ludzi tym zagadnieniem, skoro zewsząd dobiega nas informacja, że w lipcu tego roku obejmiemy przewodnictwo w Unii Europejskiej?

W związku z tym postanowiliśmy zaprosić do naszego liceum dr Rafała Trzaskowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego oraz specjalistę w zakresie praw europejskich. Do uczestnictwa w jego wykładzie zaprosiliśmy klasę Ia oraz Ib.

Zaczęło się intrygująco – oraz jak wielu zapewne stwierdziło – zachęcająco. Każdy z nas dostał torbę z gadżetami w kolorach Unii Europejskiej, m.in. długopisami, ołówkami oraz teczkami. Niestety tylko część otrzymała książki Wojciecha Roszkowskiego dotyczące najnowszej historii naszego kraju (lata 1914-2004).

Trzeba przyznać, że pan Trzaskowski mówił interesujące nas rzeczy w sposób ciekawy, intrygujący, a czasem także i zabawny. Poruszył chyba najistotniejsze kwestie, poczynając od tego, czym jest prezydencja, poprzez nasze zadania na miesiące lipiec-grudzień, a na możliwych „skutkach ubocznych” kończąc. Zachęcał nas do nauki języków i tego, by zainteresować się pracą w Unii Europejskiej. Kiedy zadawaliśmy mu pytania, odpowiadał na nie chętnie i wyczerpująco, ze śmiechem ganiąc się za to, że „tak dużo gada”.

Szczególnie istotne wydało mi się pytanie dotyczące tego, czego my, młodzi ludzie, powinnyśmy spodziewać się po prezydencji. Tak naprawdę niewiele jeszcze mamy do powiedzenia – o ile w ogóle – gdy chodzi o sprawy Unii. Jednakże pan Trzaskowski miał rację mówiąc, że wszystko, co nas otacza, powiązane jest z Europą. Normy, prawa, produkty, a także nasza kultura wiążę się teraz z Unią. Dostaliśmy szansę na to, by pokazać się z jak najlepszej strony, szerzyć nasze dziedzictwo narodowe oraz udowodnić, ze jako kraj potrafimy działać sprawnie, dynamicznie i logicznie.

Mamy szczerą  nadzieję, że wykład podobał się także innym klasom oraz że wynieśli  z niego nie tylko kolorowe, żółto-niebieskie torby, ale także choć odrobinę wiedzy.

Grzanka

OFICJALNE LOGO PREZYDENCJI!

27 maja 2011. Kategoria: Młodzi Aktywiści Prezydencji. Brak komentarzy.

W dniu 10.05.11r. premier Donald Tusk przedstawił oficjalne logo polskiej prezydencji, którego twórcą jest ceniony grafik Jerzy Janiszewski- twórca szeroko znanego symbolu „Solidarności”. Logo przedstawia sześć strzałek w różnych kolorach, z których jedna trzyma polską flagę, identyczną do tej w znaku „Solidarności”.

Prezydentowa

NA DZIEŃ DOBRY!

27 maja 2011. Kategoria: Młodzi Aktywiści Prezydencji. Komentarzy: 2.

Chciałabym wszystkich serdecznie powitać! Z dniem dzisiejszym w życie wchodzi w życie projekt „Polska Prezydencja w UE vs. humany”. Serdecznie zapraszam do śledzenia naszych poczynań.

Koti