Działanie mikroskopu – odkrywamy wiedzę

Kolejne lekcje przyrody już za nami. Co to jest mikroskop? Jak działa i kiedy można go wykorzystać? – tego dowiedziliśmy się podczas dzisiejszego pobytu w szkole. Poznaliśmy działanie mikroskopu i mieliśmy okazję oglądać preparaty. Jeden z nich przygotowaliśmy samodzielnie. Był to liść cebuli. Obraz, który mieliśmy okazję zobaczyć był niesamowity. Byliśmy pod wrażeniem widoku, który zobaczylismy dzięki podłączonej kamerze.

Staś ustawia mikroskop

Staś ustawia mikroskop

Obraz uzyskany z badania cebuli

Obraz uzyskany z badania cebuli

Kolejny preaparat, który umieśliśmy do badania, to był włos. Nikt z nas wcześniej nie widział tak dokładnie budowy włosa. To co udało nam się zaobserwować narysowaliśmy w zeszytach.

Szymon ustawia preparat

Szymon ustawia preparat

Budowa włosa- obserwacje

Budowa włosa- obserwacje

Włos  - widok dzięki podłączonej kamerze do mikroskopu

Włos – widok dzięki podłączonej kamerze do mikroskopu

Na koniec przyjrzeliśmy się dokładnie liściom domowej rośliny doniczkowej. W tym przypadku także każdy element budowy był bardzo widoczny. Teraz to co niewidoczne dla oczu okazało się widoczne po mikroskopem.

Przygotowanie preparatów

Przygotowanie preparatów

Odkrywamy wiedzę

Odkrywamy wiedzę

Podsumowując lekcje stwierdziliśmy, że należy częściej wykorzystywać sprzęt, który ułatawia nam poznawanie przyrody. Praca z lupą w ogródku była bardzo ciekawa, ale praca z wykorzystaniem mikroskopu okazała się jeszcze ciekawsza.

6 thoughts on “Działanie mikroskopu – odkrywamy wiedzę

  1. Witajcie! Mój synek dostał na urodziny podobny mikroskop :) Jutro zamierzamy wynieść komputer na dwór i poobserwować życie w naszym ogrodzie. Może nam tak szybko z szybki nie ucieknie i zdążymy złapać wynik naszych obserwacji kamerą :)
    Jakby co- to wiemy, gdzie się zgłosić po poradę.
    Pozdrawiamy z Beskidów!
    http://blogiceo.nq.pl/konopniczaki/

    PS. Gratulacje. Zielona odznaka na Waszym blogu prezentuje się świetnie!

Dodaj komentarz