10 maja 2011

Witajcie czytelnicy i wszyscy blogowicze po dość długiej przerwie… Otóż jak sami wiecie obowiązki,  nauka no i wiele innych rzeczy, które uniemożliwiają dostęp do internetu… Ale jak już nam się udało zalogować to dodamy wpis o    przykazaniach etyki komputerowej, dotyczących  pracy na komputerze osobistym.

Oto one:

 1. Nie będziesz używał komputera, aby szkodzić bliźnim.
 2. Nie będziesz przeszkadzał bliźnim w pracy z komputerem.
 3. Nie będziesz grzebał w plikach bliźnich.
 4. Nie będziesz używał komputera do kradzieży.
 5. Nie będziesz używał komputera do składania fałszywych świadectw.
 6. Nie będziesz używał lub kopiował programów, za które nie zapłaciłeś.
 7. Nie będziesz używał zasobów bliźnich bez zezwolenia.
 8. Nie będziesz przywłaszczał sobie własności intelektualnej bliźnich.
 9. Będziesz rozważał społeczne konsekwencje programów, które napiszesz.
 10. Będziesz używał komputera z rozwagą i szacunkiem.

 11. Pozdrawiamy :)

1
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
29 kwietnia 2011

Witajcie po dość długiej przerwie! Niestety nie miałyśmy czasu, ale teraz to nadrobimy :) W dzisiejszym wpisie popiszemy na temat netykiety. Opowiemy wam trochę o tym. My same dopiero niedawno dowiedziałyśmy się co to jest. Żeby wam to przybliżyć posłużymy się Wikipedią :)

Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób łamiących te zasady, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie „niegrzecznego” osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora. Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.

Dla grup i list dyskusyjnych są to:

 • zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron)
 • zakaz wysyłania tzw. „łańcuszków szczęścia”
 • nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
 • stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
 • zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania e-maili lub postów do kilku grup naraz
 • zakaz wysyłania e-maili/postów do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosujemy kopię ukrytą)
 • zakaz pisania nie na temat (OT – OffTopic)
 • zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu)
 • zakaz toppostowania (odpowiadania nad cytowanym fragmentem)
 • zakaz pisania wiadomości wielkimi literami

Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory,czaty, fora dyskusyjne na stronach WWW):

 • zakaz floodowania
 • nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
 • zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą
 • zasady dotyczące znaków diakretycznych– użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane; sprawy te regulowane są czasem przez lokalną netykietę lub FAQ, jak np. dla www.pl.irc)
 • zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych
 • zakaz ciągłego pisania wielkimi literami
 • zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw. nowomowa internetowa, poke-pismo)
 • nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)
 • w dyskusjach, zwłaszcza w Usenecie i na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do nas „per ty”, a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy.                                                              Mamy nadzieję, że trochę ten wpis wam to przybliżył. Do następnego wpisu :)
Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
15 kwietnia 2011

Witajcie :) W dzisiejszej notce kilka rad na temat bezpiecznego hasła.

Oto kilka z nich :

 • nigdy nie udostępniaj swojego hasła innym (pod żadnym pozorem!)
 • hasło powinno być długie (przynajmniej 6 znaków)
 • do tworzenia hasła wykorzystaj litery (duże i małe), cyfry i znaki specjalne (np.k$o&t)
 • unikaj powtórzeń znaków (np. 2222222222)
 • unikaj sekwencyjności (np.abcd)
 • unikaj ciągów występujących obok siebie na klawiaturze (np. ZXCVBNM)
 • unikaj danych osobistych typu inicjały, imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia (np.zuzia120499)
 • unikaj wyrazów (szczególnie pojedynczych występujących w słownikach)
 • nie wykorzystuj tych samych haseł to różnych zasobów
 • okresowo zmieniaj hasła
 • w przypadku choćby podejrzenia o poznanie hasła przez inną osobę zmień je
 • jeśli musisz zapisać gdzieś hasło to zmodyfikuj jego formę (np. dodając kilka znaków)

Pozdrawiamy :)

Dziewczyny :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
8 kwietnia 2011

Witajcie czytelnicy naszego bloga! Na początku chciałybyśmy Was zachęcić do komentowania naszych wpisów, liczymy na jakieś rady, własne przeżycia, po prostu piszcie :) .

Dzisiaj opowiemy wam trochę o ostrożnym korzystaniu z czatu czy też gadu gadu. Zwracamy się do was z prośbą abyście nie umawiali się z osobami dopiero poznanymi. Naszym zdaniem fajnie jest poznać kogoś na czacie, ale czy na pewno chcemy się z taką osobą spotykać w ” realu” . Po pierwsze nie mamy gwarancji, że poznana osoba jest tą za, którą się podaje. Po drugie tyle słyszy się teraz o osobach, które podszywają się pod młodzież i wykorzystują młode, naiwne osoby. W wielu przypadkach są to dziewczyny.

Czat jest dla nich ucieczką od problemów, często u osób starszych znajdują zrozumienie, nie wiedząc o co tym osobom chodzi padają ofiarami porwań, gwałtów czy też morderstw. To jest bardziej drastyczny obraz ale naprawdę trzeba uważać bo czatowanie czasami jest przyjemne, a czasami drastyczne w skutkach. Pamiętajmy o tym i bądźmy ostrożni!

Do kolejnego wpisu :)

Pozdrawiamy: Dziewczyny :)

P.S. Mamy nadzieję, że zajrzycie do naszych wpisów :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
1 kwietnia 2011

Witajcie :)    W dzisiejszej notce kilka ważnych informacji o bezpieczeństwie  na portalach społecznościowych…

Jak już wiecie każdy zakłada konta na różnych portalach społecznościowych, podając bez zastanowienia  swoje adresy, numery telefonów i inne informacje o sobie. Wpisujemy myśląc „ A niech znajomi wiedzą  coś o mnie” , ale to nie o to w tym wszystkim chodzi. Apelujemy o ostrożność bo nigdy nie wiemy kto czyta nasze dane.  Mogą być z tego nieprzyjemności… Tak więc uważajmy co wpisujemy i gdzie wpisujemy…

Pozdrawiamy

Ola i Julia :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
27 marca 2011

Witajcie po tygodniowej przerwie! W dzisiejszym wpisie opowiemy wam trochę o bezpieczeństwie w internecie. Jak już kiedyś pisałyśmy internet jest równie wspaniały jak i niebezpieczny. Musicie wiedzieć jakie na niektórych stronach czyhają na was niebezpieczeństwa. Najważniejsze jest abyśmy osobom, których nie znamy nie podawali naszego hasła, ponieważ te osoby mogą pod naszym nazwiskiem dodawać obraźliwe komentarze np. pod zdjęciami na nk.

Ważne jest również abyśmy uważali z kim piszemy np. na gadu gadu. Tyle słyszy się teraz o różnych starszych osobach, który podszywają się pod nastolatków. Apelujemy! Pamiętajcie o tym, bo nie wiadomo co nas może spotkać w internecie.

Pozdrawiamy :)

Dziewczyny

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
20 marca 2011

Witajcie po tygodniowej przerwie :) Dziś w notce kilka słów na temat internetu i nauki.

O Internecie mówi się, że jest naszym oknem na świat. Oczywiście można się z tym zgodzić w stu procentach. Internet jest wielkim źródłem wiedzy, informacji, ale także rozrywki. Możemy w nim znaleźć dosłownie wszystko i wykorzystać do różnych rzeczy. Jest on także coraz częściej wykorzystywany do nauki. W internecie można znaleźć gotowe prace na każdy temat, uczniowie wpisują tematy wypracowań  w przeglądarkę i pojawia im się wyszukana masa prac na ten temat. Tak być nie powinno !!!! Po to nauczyciel zadaje prace pisemne do domu, ażeby uczeń nauczył się pisać samodzielnie dany rodzaj wypracowania, a nie ściągać gotowce z sieci. Internetu nikt z nas nie będzie miał np. na egzaminie, gdzie będzie trzeba napisać wypracowanie na narzucony z góry temat.

Tak więc apelujemy! Drodzy uczniowie! Nie ściągajcie gotowców z internetu bo to nikomu jeszcze nie wyszło na dobre. Uczmy się samodzielności bo to w życiu jest najważniejsze…

Pozdrawiamy Ola i Julia :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
12 marca 2011

Witamy! Przepraszamy, że tak długo  nie dodawałyśmy wpisów ale wiecie szkoła i  inne obowiązki no i wyszło jak wyszło :) Teraz opowiemy wam trochę o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Oto kilka podstawowych rad korzystania z tego cudownego jak i równie niebezpiecznego urządzenia:

1. Nie można kopiować np. całych wypracowań, ponieważ ktoś by mógł nas oskarżyć o ich kradzież. Większość osób twierdzi, że jeśli są one w Internecie to można je wykorzystywać i przepisywać w całości, otóż nie one są po to by nam trochę pomóc, nakierować nasze myślenie na odpowiedni tor.

2. Nie wolno na wcześniej nie sprawdzonych stronach podawać swoich danych np. numeru telefonu, adresu. Bo nie wiadomo co lub kto się za tymi stronami kryje. Trzeba także uważać z kim się pisze np. przez gadu- gadu.

3. Pod żadnym pozorem nie podawaj osobom, którym nie ufasz loginu ani hasła. Te osoby mogą to wykorzystywać do dodawania obraźliwych komentarzy, pamiętajcie te komentarze będą pod waszym nazwiskiem.

Mamy nadzieję, że te kilka rad wam pomoże w bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Kilka następnych  przy kolejnym wpisie.

Pozdrawiamy: Ola i Julia :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |
5 marca 2011

Bardzo serdecznie witamy wszystkich odwiedzających naszego bloga :)

Będziemy starały się jak najczęściej dodawać nowe wpisy na temat bezpiecznego korzystania z internetu.

Pozdrawiamy Ola i Julia :)

Komentowanie nie jest możliwe
Kategoria: Szkoła z klasą 2.0 |

css.php