mraT_IK

To już jest koniec

Kolejny rok szkolny powoli dobiega końca,dlatego czas na podsumowania.

Dla  niezorientowanych:

- uczęszczam (wciąż jeszcze, ale już niedługo) do II klasy,

- po raz drugi biorę udział w przygodzie zwanej Szkoła z Klasą :) ,

- prowadzę blog szkolny, abyśmy zdobyli Certyfikat 2.0,

- brałam udział w dwóch projektach – w ramach Szkoły z Klasą: „Irlandia- moja zielona wyspa” oraz projekcie szkolnym: „Poezja jest dobra na wszystko”

Aby przybliżyć Wam nasze tegoroczne działania projektowe dołączam kartę naszego projektu:

  Karta projektu Irlandia  

Z pewnością po przejrzeniu jej będziecie mieli pełen obraz tego, nad czym pracowaliśmy przez wiele tygodni II  semestru.

Hmm, a tak korzystając z okazji, czy to aby nie dobry moment na to, by zachęcić Was do przejęcia pałeczki i oddania bloga w dobre ręce?

No cóż, ze swej strony zachęcam do takiej aktywności w przyszłym roku i  zapewniam, że podobnie jak i realizacja projektu, jest to pewne wyzwanie, bo komplikacje się pojawiają:D – no, chyba że jest się bardzo zdyscyplinowanym. Jednak z drugiej strony – niesie wiele pozytywów, bo motywuje do pracy i systematyczności (w końcu chcemy pokazać się z tej dobrej strony!, nie chcemy być słabym ogniwem w drużynie), pozwala na uzewnętrznienie własnych przeżyć i emocji, a przede wszystkim pobudza  kreatywność. Suma sumarum – od kogo ja to często słyszę?- daje to fantastyczne rezultaty, a po zakończeniu wszystkiego okazuje się być dobrą zabawą. I w sumie nie wiem jak to się dzieje, ale te projekty niemalże same się realizują, a blog sam się pisze.

Tak więc drodzy koledzy i koleżanki  – macie jedyną, niepowtarzalną okazję, aby pokazać Wasze umiejętności, bo kolejna edycja rusza  już we wrześniu. Powodzenia!

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

Poezja jest dobra na wszystko…

Jeszcze o tym nie wspominałam, ale w tym roku szkolnym biorę też udział w projekcie „Poezja jest dobra na wszystko”, który koordynuje moja polonistka – p. Grażyna Łysikowska.

Nie, nie żebym tworzyła wiersze… aż tak wszechstronna to ja nie jestem. Odpowiadać miałam za skład tomiku z wyborem wierszy moich szkolnych rówieśników :) , ale ze względu na brak Publishera musiałam z tego zrezygnować. A czas nagli,  bo chcemy zadebiutować w trakcie Festiwalu Nauki.

Co prawda projekt nie jest realizowany w ramach Szkoły z Klasą, ale fajnie by było, gdyby wszystko się udało i jego podsumowanie odbyło się 1 czerwca.

Tak więc moje nowe zadanie polega na stworzeniu prezentacji na temat działań podjętych w celu wydania kolejnego – trzeciego już – tomiku wierszy naszych gimnazjalistów.

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarze (2)

Zaczynamy odliczanie…17,16…

Projekt na ukończeniu. Już niedługo poznamy efekty pracy tegorocznej  Szkoły z Klasą w naszym gimnazjum.

To już druga edycja z moim udziałem. I choć w tym roku nie odwiedzę warszawskiego Festiwalu Projektów, nie żałuję ani chwili poświęconej na realizację wyznaczonych zadań.  Po cichu może nawet i przyznam – wcale nie czuję przesytu.

Teraz jednak czas na fajerwerki…zwieńczenie tegorocznego dzieła … szkolny Festiwal Nauki. Zaczynamy za 17 dni, dokładnie 1 czerwca.

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentowanie nie jest możliwe

Gimnazjalistom dziękujemy

   za co?

  … za przerwę w nauce :) Bo to właśnie dzięki nim, a właściwie dzięki pisanym przez Nich egzaminom      gimnazjalnym, mamy dodatkowo 3 dni wolnego.

W sumie, należą mi się one, gdyż ostatni weekend spędziłam pracowicie-  musiałam złożyć do opublikowania kolejny numer naszej szkolnej gazetki. Ależ ja to lubię! Nie ma to jak satysfakcja po dobrze wykonanej pracy…oj, bo zaraz w samouwielbienie popadnę!! 

>>>>> :::  Ratajówka   :::<<<<<

A tak na serio – gazetka złożona na czas (dla zainteresowanych do wglądu powyżej), a więc teraz czas na słodkie lenistwo, chociaż gdzieś tam daleko w podświadomości brzęczy „przypominajka” – dopracować prezentację na projekt!

Na horyzoncie  weekend majowy, a więc znowu trochę czasu przeznaczę na pracę, a poza tym liczę, że będzie obfitował w różne atrakcje. Głównie mam cichą nadzieję na o obiecany bilet na  „Battleship”.

A potem, jak to po seansie -  może jakieś empikowe zakupy (???)- ostatnio trochę poszalałam i po obejrzeniu „Igrzysk śmierci” pobiegłam po całą trylogię do Empiku-  – pieniądze wydane, a całość już niestety przeczytana. Wszystkim polecam – trzyma w napieciu do ostatnich stron.

A niżej oto dla niezdecydowanych zamieszczam  zwiastun z polskimi napisami (pobrany z http://www.youtube.com/watch?v=RSWxhQM_obo):

>>>>>::: IGRZYSKA ŚMIERCI ::: <<<<<

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarze (3)

__I_r_l_a_n_d_i_a__

Chciałabym w przyszłości zobaczyć ten urokliwy, jak wynika z opisów, kraj na własne oczy, dlatego z ciekawością śledzę różne informacje na jego  temat. Te klify, wrzosowiska…hmm…marzenie

Dlatego też z wielkim entuzjazmem zapisałam się do grupy pani Marty, by w II semestrze pracować nad projektem edukacyjnym związanym z Irlandią. Na razie dopiero się rozkręcamy… zadania zostały przydzielone i raz w tygodniu relacjonujemy nasze postępy.

Zajęłam się zagadnieniem literatury – zebrałam informacje, a teraz przystępuję do ich selekcji. I mam nadzieję, że do Świat Wielkanocnych efekty będą już namacalne :) )

 

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

„Szkoła z Klasą” nagradza :)

Foto: G. Łysikowska

W ubiegłym tygodniu (a dokładnie to w piątek) do  mojej szkoły zawitał kurier z nagrodą za ubiegłoroczną edycję programu. Otrzymaliśmy sprzęt multimedialny – laptopa, rzutnik i ekran.

Oto co na ten temat na stronie internetowej naszego gimnazjum napisała szkolna koordynatorka „Szkoły z Klasą” edycji 2010/2011 – p. Bożena Szymanowicz :

Gimnazjum im. Macieja Rataja wzbogaciło się o kolejny sprzęt multimedialny: laptop, rzutnik i ekran. Na taką nagrodę, otrzymaną z Centrum Edukacji Nauczycielskiej, zapracowali w roku szkolnym 2010/2011 nauczyciele : Grażyna Łysikowska, Aleksandra Nogała, Anna Wołoszyn, Marcin Chytry i Bożena Szymanowicz, którzy wzięli udział w ogólnopolskim programie Szkoła z Klasą 2.0 Laboratorium. Praca nad Szkolnym Kodeksem 2.0 oraz projekty zrealizowane przez w/w nauczycieli  docenili  organizatorzy programu.  Nie można również zapomnieć o ogromnym zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, dzięki którym realizacja zadań w programie była możliwa…

W roku szkolnym 2010/2011 nasze gimnazjum przystąpiło do ogólnopolskiego programu  Szkoła z Klasą 2.0 Laboratorium. Pierwszym etapem były debaty klasowe nad  kodeksem TIK. Kolejny krok to debata szkolna, której celem było utworzenie obowiązującego w naszym gimnazjum Szkolnego Kodeksu 2.0. Ostateczna wersja kodeksu została dopracowana w wyniku przeprowadzenia ankiety wśród całej społeczności szkolnej oraz rodziców i nauczycieli. Kodeks 2.0 został zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną. Kolejnym zadaniem w ramach programu była realizacja projektów z wykorzystaniem TI i stosowaniem zasad zawartych w kodeksie. Zrealizowano następujące projekty, których podsumowanie miało miejsce 10 czerwca 2011 w ramach Festiwalu Nauki 2.0 :

  1. Ślady historii w literaturze – koordynator projektu p. G.Łysikowska
  2. Procentowy zawrót głowy – koordynator p. A.Nogała
  3. Gospodarka odpadami – koordynator p. A.Wołoszyn
  4. Jak zmieniło się nasze miasto? – koordynator p. M.Chytry
  5. Wpływ substancji chemicznych na zdrowie człowieka – koordynatorka B.Szymanowicz

17 czerwca 2011 naszą szkołę na Festiwalu Projektów w Warszawie reprezentowali Ola Klimkowska, Magda Gągorowska, Oliwia Rogala oraz opiekunowie: G. Łysikowska i M.Chytry.

Ale to nie wszystko… W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni  jako jedna z dziesięciu szkół do udziału w kolejnej edycji Szkoła z klasą 2.0 – Pilotaż. Koordynatorem zespołu nauczycieli jest obecnie p.Monika Rogala. Wizytówka szkoły 2011/12

Koordynatorka zespołu nauczycieli Szkoły z klasą 2.0 w roku szkolnym 2010/2011 „

>>>Galeria fotografii<<<

Na koniec pozostaje mi podziękowanie w imieniu wszystkich uczniów za cenną nagrodę!


autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarze (4)

…Greta Garbo poezji…

Źródło: http://www.berlin.polemb.net

Dzisiejszy dzień minął pod znakiem „Grety Garbo poezji”, jak nazwali  naszą polską noblistkę Wislawę  Szymborską szwedzcy dziennikarze. Pierwsza poranna    wiadomość , przed wyjściem do szkoły – Szymborska nie żyje!, a potem lekcja polskiego, podczas której przypomniane zostały jej piękne, pełne inteligencji, ironii i humoru wiersze. To ten moment, aby wyjąć z teczki mózg elektronowy i nad losem Szymborskiej podumać przez chwilę….

Wielka strata, mówi się, że nikt nie żyje wiecznie… chociaż nie, bo przecież  „umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci ”

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

Jak to trudno być nauczycielem :)

Zadanie „Uczymy z TIK” – niby proste, a jednak…

Otóż , jako składająca szkolną gazetkę zostałam poproszona o pomoc w wykonaniu tegoż to zadania. No i oczywiście, jak tu odmówić nauczycielowi (a przy okazji i swojej mamie , no jak???). Tak więc mimo wrodzonej niechęci do publicznych wystąpień, nie bez oporów zgodziłam się…

Przygotowałam zajęcia z wykorzystaniem TIK dla swoich rówieśników – redaktorów gazetki.

… ale do tego wrócę…zaraz do szkoły!

Tak więc dzień mojego wystąpienia przeszedł już do historii, ale…

Na spotkanie przyszło 7 osób, moi koledzy i koleżanki ze szkolnej redakcji. Zaczęło się od  małych problemów natury technicznej ;) … zawiódł rzutnik, który uparcie nie pozwalał przerzucić obrazu z komputera na ekran… Na szczęście , choć była już 8. lekcja, pani Ania W. była w szkole i sprawiła, że sprzęt zechciał współpracować ze mną. Mogłam zacząć. Lęk niesamowity: czy dam radę, od czego zacząć i jak…tysiące myśli.

Na wstępie zaprezentowałam platformę, z której korzystam, składając gazetkę -  http://mam.media.pl/. Pokazałam  możliwości tego programu oraz to,  jakie makiety można wybrać, jak przelać tekst na makietę , a potem – co trudniejsze – sformatować go  i ładnie ułożyć, czy w końcu dołączyć do artykułu multimedia.

Następnie przeszliśmy do części praktycznej. Po  zalogowaniu  się na konto redakcji moich „uczniów”  poprosiłam o samodzielne stworzenie jednej makiety do kolejnego numeru gazetki. Mieli wykorzystać teksty, które znajdowały się na mailowej skrzynce pocztowej gazetki – ratajowka@wp.pl.

Wykonanie zadania nie było proste, gdyż jak sama doświadczam, edytowanie , formatowanie  i urozmaicanie  multimediami umieszczonego na makiecie artykułu nie należy do rzeczy szybkich czy łatwych. Trzeba się napracować, ale  cóż – liczy się ostateczny efekt, czyż nie?

Nie powiem, aby zadanie zostało wykonane jak najlepiej, musiałam się również napracować, udzielając moim rówieśnikom wskazówek, tłumacząc popełnione błędy. Na szczęście mocno zaangażowali się w wykonanie swej pracy, toteż głęboko wierzę, że przy odrobinie samozaparcia kolejny numer złożyliby już sami :)

Mimo, że początkowe problemy nieco  mnie przeraziły – jak to nauczyciel musi umieć przewidywać i radzić sobie ze złośliwością rzeczy martwych! -  zajęcia były przyjemne.  Jednak niezwykle trudno musi być wykonywanie tego zawodu profesjonalnie nie amatorsko – w sumie nigdy nie można mieć pewności, że inni rozumieją to, co im tłumaczymy.

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

Choroba a debata

Debata szkolna już za uczniami naszej szkoły. Weryfikowany był ubiegłoroczny Kodeks 2.0. Niestety nie mogłam mieć w tym swego udziału, bo już od kilku dni zmagałam się z anginą. Na szczęście, jak przystało na szkołę z klasą, wszystkie ustalenia znam – nasza szkolna strona mrat  to jednak prawdziwa kopalnia bieżących  informacji. I tak dzięki relacji na : http://mrat.pl/index.php/130-wiadomosci/469-szkolna-debata-nad-kodeksem-20 …nadążam za innymi.

A teraz …nawał zaległych prac, kartkówek …prawie dwutygodniowy „nie_pobyt”w szkole zobowiązuje do wytężonej pracy.

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)

Help!

Mimo małych problemów technicznych, blog uważam za otwarty!

List w butelce do  obsługi technicznej powinien dobijać już do drugiego brzegu łącza, więc mam nadzieję, że jutro będę już mogła dodać moją nauczycielkę  do swego bloga.

autor: oliwiar katagoria: Szkoła z klasą 2.0 - 2011/2012, Komentarz (1)
css.php