Nasz plan!

Nasz pomysł na film to interpretacja tomiku poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Planowałyśmy zrealizować go w bardzo artystyczny sposób i przedstawić miłosną historię dynamicznie. Postawiłyśmy więc na szybkie cięcia i przeplatanie wątku, co urozmaica fabułę. Efekt końcowy już w kolejnym wpisie! :) Teraz nadszedł czas na zdjęcia z planu, oto one:

Bez tytułu IMG_3656 IMG_3699 IMG_3708

 

TOP 10

To wcale nie było łatwe zadanie. Jest wielu twórców zasługujących na chwilę uwagi, jednak musiałyśmy wybrać czołową dziesiątkę. W związku z naszym zestawieniem nasuwa się rzucający się w oczy wniosek- w dziedzinie artystycznej, jaką jest reżyseria górują… panowie. Trzeba przyznać, że są genialni w tym, co robią.  Chylimy czoła. Wierzymy jednak, że na wyżynach międzynarodowej kinematografii pojawiać się będzie coraz więcej kobiet :) Wracając do listy… Oto ona:

1.Steven Spielberg

271803.1

Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych reżyserów naszych czasów. Potrafi wzruszyć, rozbawić i skłonić do przemyśleń. Jego produkcje posiadają swoistą magię i zapierają dech w piersiach. Kunszt artystyczny tego reżysera możemy podziwiać w takich filmach, jak „E.T.”, czy genialna „Lista Schindlera”.

 

2. Roman Polański

pol

Człowiek o kontrowersyjnym życiu i genialnej twórczości. Naszym ulubionym filmem Polańskiego jest oczywiście „Pianista” i „Dziecko Rosemarry” – niesamowity horror dramatyczny, obok którego nie można przejść obojętnie.

3. Krzysztof Kieślowski

kie

Reżyser filmów dokumentarnych oraz fabularnych, znany na całym świecie i niezwykle ceniony przez filmoznawców. Jego filmy mają niepowtarzalny charakter, utrzymane w odpowiednim klimacie, ukazują międzyludzkie relacje, które są wręcz niszczące. Seria „Dekalog”, „Trzy kolory” oraz krótkometrażowy film „Gadające głowy” to nasze ulubione pozycje.

 

4. Quentin Tarantino

tara

Tworzy filmy w swoim wspaniałym, oryginalnym stylu. Jego produkcje to skarbnica świetnych kadrów i ogrom rozrywki. Szczególnie lubimy „Pulp fiction”, „Bękarty wojny” i najnowszy z nich- „Django”.

5. Juliusz Machulski

jul

Niezwykle ważna postać na arenie polskiego kina. Jego filmy znalazły miejsce w umyśle każdej znać. Mówiąc o dobrych polskich produkcjach mamy na myśli m. in. dzieła Machulskiego. Te niezapomniane dla nas to: „Vabank”, „Seksmisja”, „Kiler” i „Ile waży koń trojański?”.

6. Martin Scorsese

mar

Niezaprzeczalnie twórca znany i ceniony, ale również kontrowersyjny. Podczas projekcji  filmów tego reżysera zachwycać możemy się specyficznym stylem, ekspresją i dynamiką. Dowodem na to są „Po godzinach”, „Taksówkarz” i „Chłopcy z ferajny”.

7. Agnieszka Holland

ag

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kobiety. Pani Holland jest znaną i cenioną reżyserką, również na tle międzynarodowym. Jej filmy mają charakter ponadczasowy. Swoją potęgę pokazała m. in. w produkcjach: „Kobieta samotna” i „W ciemności”.

8. Tim Burton

tim

Jest jednym z najoryginalniejszych reżyserów współczesnego kina, o specyficznym poczuciu humoru. Jego filmy jednocześnie zachwycają i zaskakują, są swego rodzaju odskocznią od otaczającej rzeczywistości, wprowadzają nas w niezwykły świat, przede wszystkim świat magii i nieprawdopodobieństw. Do naszych ulubionych filmów Tima Burtona należą : „Mroczne Cienie”, „Edward Nożycoręki”, „Charlie i fabryka czekolady” oraz „Vincent”.

9. Andrzej Wajda

and

Twórca kultowych produkcji, które każdemu z nas zapadają w pamięć. Znany z filmów historycznych, politycznych, a także ekranizacji dzieł literatury. Niektóre filmy Wajdy miałyśmy okazję oglądać również na projekcjach szkolnych, m. in. „Zemsta”, czy „Pan Tadeusz”.

10. Wojciech Smarzowski

sma

Niepodważalnie bardzo utalentowany polski reżyser. Jego twórczość zachwyca widzów.  Niejednokrotnie w swojej karierze udowodnił, że jest godnym uwagi filmowcem. Ślemy ukłony za filmy „Róża”, „Dom Zły” i „Pod Mocnym Aniołem”.