Ocalić od zapomnienia

IMG_0636 (1)Uczniowie z Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939r. w Narolu chcieli dotrzeć do  byłych partyzantów i żołnierzy z okresu II wojny światowej mieszkających w ich gminie. Chcą wydać broszurę z zebranymi materiałami. Jak podkreślają: tematyka projektu jest nam bliska, chociażby ze względu na nazwę naszej szkoły, będzie to następna okazja do podejmowania tych zagadnień przez uczniów. 

Aktualnie uczniowie spotkali się już z Panem Władysławem Wolańczykiem oraz Mieczysławem Hawryliszynem. Chcą spotkać się jeszcze z innymi osobami.

Wszystkie swoje dokonania opisują na swoim blogu.

Szkoły z Warszawy zdecydowały się na kontynuację projektu o płk. Kuklińskim

Płk_Ryszard_KuklińskiWarszawscy uczniowie z Prywatnego Gimnazjum Lauder-Morasha i z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 105 w Miedzeszynie stworzyli projekt o Ryszardzie Kuklińskim. Przez cały rok mierzyli się ze złożoną tematyką okresu PRL-u i zimnej wojny, a także z kontrowersjami wokół postaci bohatera projektu. Owocem ich pracy był scenariusz przedstawienia „W obronie zasad – rzecz o pułkowniku Kuklińskim”, w tym roku postanowili dopracować scenariusz i przedstawić go szerszej publiczności.

(more…)

Zaproś eksperta do siebie

W tym roku w ramach programu„Opowiem Ci o wolnej Polsce”organizowane zostaną bezpłatne szkolenia dla uczestników. Każdy kto wyrazi chęć udziału w szkoleniu będzie mógł zaprosić dwóch trenerów IPN do swojej szkoły! Nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy, aby skorzystać z cennych wskazówek ekspertów, zyskać inspirację i zaskoczyć ciekawą realizacją projektu na konferencji

(more…)

Już dziś, zgłoś się do kolejnej edycji projektu!

Ruszyły już zapisy na kolejny rok pracy z historią mówioną w projekcie „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.  Wszyscy, którzy chcą szukać lokalnych świadków historii, odkrywać tajemnice swojej miejscowości i zaszczepiać ciekawość czasami minionymi wśród innych mogą wypełnić formularz.

(more…)

Świadek historii pod ręką

Ola z Wrocławia zachęciła swoją grupę, aby ta przeanalizowała historię jej dziadka. Świadka historii nie szukali daleko, a jak się okazało historia okazała się nietuzinkowa.

„Być narodowi użytecznym…” to słowa Stanisława Staszica, które stały się mottem życiowym ich świadka historii.

(more…)

Czas utraconego dzieciństwa

W tym roku na konferencji podsumowującej programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce” zespół z Torunia opowiedział historię Henryka Klimka.

Jak piszą:

Jest to człowiek, który urodził się w byłym województwie Toruńskiem dnia 22 maja 1933 roku. W dzieciństwie z matką i pięciorgiem rodzeństwa  był więźniem niemieckich nazistowskich obozów dla Polaków w Toruniu – w tak zwanej Szmalcówce i Potulicach. Pisarz i poeta. Niewątpliwy świadek historii okrucieństwa doświadczanego przez Polaków z rąk Niemców. Człowiek, który mimo wielu trudności jakie pokonywał w życiu potrafi w każdej sytuacji pokazać optymizm i wiarę w dobro.

(more…)

Opowieści o wolnej Polsce

Aż 28 zespołów, w tym roku, opowiedziało o wolnej Polsce. Po niedzielnych warsztatach integracyjnych i pracowitym poniedziałku którym głównym punktem były targi projektów, przyszedł czas na przegląd uczniowskich filmów i konferencję prasową na temat waszych projektów. 

(more…)

Dwa projekty z Garbowa!

W tym roku, pod okiem Bożeny Tuszyńskiej- Firlej pracowały aż dwie drużyny, które przygotowały oddzielne projekty w Opowiem Ci o wolnej Polsce.

(more…)

Do seniorów ze zdjęciami

Uczniowie z SP nr 82 w Gdańsku, w ramach projektu zorganizowali wystawę zdjęć i fotografii. Jednak wyszli z nią poza mury swojej szkoły. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także w Domu Seniora, gdzie mieszkają ich świadkowie historii.

(more…)

Na wycieczkę do Muzeum

Ponieważ zbliża się czas wycieczek szkolnych, chcielibyśmy zaproponować Wam interesujące lekcje w plenerze. Niezwykła sceneria Muzeum Powstania Warszawskiego, na pewno rozbudzi w uczniach ciekawość i lepiej przybliży im rok 1944. Przedstawiamy Wam kilka ofert lekcji muzealnych jakie proponują animatorzy.

(more…)