Sybiracy – Droga do wolnej Polski

Uczniowie Koła Historyczno-Regionalnego w Pszczynie zgłębiają losy Polaków wywiezionych na Sybir. W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 zorganizowali „Dzień Sybiraka”, a 13 kwietnia odsłonią w swojej szkole, tablicę upamiętniającą tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej.

Młodzież przeprowadziła wywiady z następującymi osobami:

  1. Stanisława Pistelok z domu Szemiot – urodziła się w październiku 1940 r. na Syberii. Z tych traumatycznych wydarzeń pamięta mieszkanie w lepiance oraz długie oczekiwanie na mamę, która pracowała w sowchozie. Powróciła, razem z matką, z zesłania do Polski w 1946 roku. Cała rodzina pochodziła z Grodna, lecz nie dane im było wrócić do domu. Mieszkały w Szczecinie i Białymstoku.  W latach 80-tych pani Stanisława przyjechała do Pszczyny. Aktualnie jest prezesem oddziału pszczyńskiego Związku Sybiraków.

 

  1. Helena Pałys z domu Chady oraz Mieczysław Chady – rodzeństwo, które wraz z rodzicami mieszkali w Pszczynie. Przed wybuchem wojny ojciec kazał całej rodzinie przenieść się do Lubaczowa, gdyż tam miało być bezpieczniej i to stamtąd wywieziono ich do Kazachstanu. Najgorzej wspominają wszechogarniający głód, dotkliwy szczególnie zimą, gdyż wówczas nie było pracy. Powrócili tylko z matką do Polski w 1946 roku, gdyż ojciec umarł na tyfus.

Uczniom,  3 października 2011, udało się zorganizować „Dzień Sybiraka”, na który zaproszono przedstawicieli Związku Sybiraków odział Tychy oraz prezes Związku Sybiraków- Katowice panią Danutę Sedlak.  Wyświetlano również dla młodzieży film pt.: „Na nieludzkiej ziemi”. Podczas spotkania przybliżono młodzieży ponadgimnazjalnej problematykę związaną z wywózkami Polaków na Sybir oraz ich dramatycznymi i trudnymi losami w czasie II wojny światowej oraz po 1945 r.

Opiekunem grupy jest Michał Pudełko.

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge