Pobierz i nuć!

Czy legalne i darmowe jest gorsze niż dostępne, ale nielegalne? Czyli o tym, jak przestać być „muzycznym piratem”.

Któż z nas choć raz nie pobrał całej płyty muzycznej z Sieci? I choć w rozumieniu prawa autorskiego, samo pobieranie nie jest niczym złym, udostępnianie wybranych utworów muzycznym – już tak.  „Uwielbiam muzykę, lubię przy niej tańczyć, lubię jaki mi towarzyszy kiedy idę. Płyt nie kupuję, bo…  jak dla mnie są drogie, a po co mam wydawać kasę, skoro mogę pobrać muzę z internetu” mówi Malwina Nowak, studentka z Brodnicy.

Problem internetowego piractwa jest poważny. Okazuje się jednak, że globalna sieć jest pełna darmowej, legalnie dostępnej muzyki. Przyczynił się do tego rozwój oprogramowania open source, opartego na bazie idei „copyleftu”. Ma ona za zadanie przekazać jak największe prawa odbiorcom i chronić je przed tymi, którzy chcą te prawa ograniczyć. Wiąże się to z tym, że w coraz większym stopniu rozwija się „ wolna strefa” , w której to – codziennie -  tysiące pasjonatów udostępnia swoją twórczość, całkowicie za darmo.

„Wiem, że istnieje w Sieci muzyka z wolną licencją, ale nigdy nie trafiłem na żaden portal, gdzie mógłbym taką zaleźć. Kiedyś szukałem czegoś takiego, jako podkład po prezentacji multimedialnej, ale za długo to trwało i w końcu i tak zdecydowałem się na muzykę mojego ulubionego zespołu w tle.” Mówi Konrad Mychoń, licealista z Torunia. Wiedzieć gdzie szukać, to już połowa sukcesu. Warto więc zwrócić uwagę na coraz prężniej rozwijające się muzyczne portale.

Jednym z najbardziej znanych jest Jamedo.com, który funkcjonuje w siedmiu językach i oferuje  ponad 330 tyś skatalogowanych utworów muzycznych. Można je znaleźć wpisując nazwę artysty, tytuł płyty lub gatunek szukanej muzyki, np.: pop, rock, jazz.  Jeżeli nie wiemy czego szukać, dostępne utwory możemy przeglądać wg popularności, daty publikacji, ilości pobrań lub odsłon, a także wg tagów. Jeżeli już znajdziemy intersujący album, samodzielnie możemy dodać recenzję lub zapoznać się z opinią innych. Na stronie możemy przeczytać, że portal dla artystów jest nie tylko łatwym i wydajnym sposobem publikowania, promocji i dzielenia się swoją muzyką z innymi, ale również daje im możliwość zarabiania dzięki reklamom na stronie, ponieważ Jamendo dzieli się z nimi swoimi dochodami z reklam za pośrednictwem komercyjnych programów, do których mogą dobrowolnie przystępować.

Kolejnym interesującym portalem jest Artistserver.com. Niestety jest to serwis obcojęzyczny i nie ma polskiego tłumaczenia. Dodatkowymi zaletami jest możliwość prowadzenia bloga i albumu fotograficznego. Największym minusem jest fakt, że artyści korzystający z darmowego konta otrzymują do dyspozycji tylko 5 MB przestrzeni internetowej. Za większą ilość muszą zapłacić. Dużym ułatwieniem dla odbiorców jest możliwość słuchania ulubionej muzyki poprzez tworzenie playlist, katalogowanie utworów i komentowanie ich . Za słabą stronę możemy uważać to, że nie każdy utwór dostępny w serwisie możemy pobrać na dysk. Niektórzy autorzy pozwalają tylko na ich odsłuchiwanie. Artistserver pomimo wszystkich niedociągnięć cały czas jest wart polecenia i można go śmiało zaliczyć do czołówki serwisów z darmowymi plikami muzycznymi.

Opsdound.org to, jak twierdzą autorzy: prezent w działaniu, doświadczenie w stosowaniu modelu wolnego oprogramowania przy pomocy licencji Creative Commons. Słuchacze mogą pobierać utwory, dzielić się z innymi, tworzyć zmiksowane wersje. Niestety w serwisie nie ma żadnych danych na temat liczby utworów znajdujących się w portalu. Cały serwis powstał w duchu silnego minimalizmu, co ma oczywiste zalety. Prosta strona umożliwia szybkie poruszanie się po całym portalu. Jednak autorzy nie umożliwili komentowania utworów, oceniania ich  i zamieszczania – choćby – okładek płyt.

Na koniec nasz rodzimy serwis z darmową muzyką. Należy on do sieci Wirtualnej Polski, dostępny pod witryną mp3.wp.pl/p/strefa/ . W jej zbiorach znajduje się ponad 136 tyś. utworów, które można legalnie pobrać. Największą bazę, pod względem ilość tagów, tworzy muzyka elektroniczna, ale w zasobach serwisu można znaleźć także: rock, pop, muzykę świata, muzykę alternatywną czy blues. Serwis umożliwia wybieranie piosenki top tygodnia czy wypowiadanie się na forum.

„Kiedyś ściągałem muzykę opartą o licencję CC, która była mi potrzebna jako tło  do prezentacji multimedialnej, od tej pory korzystam z tego typu serwisów, jeżeli potrzebuję jej, aby była gdzieś publicznie odtwarzana. Na swojej mp3 mam kilka utworów z <<wolnej strefy>>, ale dominuje jednak muzyka komercyjna”- mówi Paweł Kisio, student z  Krakowa. „Serwisy z legalnie dostępną muzyką znam i polecam. Nie wyobrażam sobie życia bez dźwięków. Z kilkoma kumplami lubimy sobie pograć, a potem wrzucamy pliki do Sieci. Dużo ludzi słucha i pobiera. Zawsze zaznacza, że to nasz utwór i w ten sposób robi nam świetną reklamę.” – dodaje Marcin Leszczyński licealista z Gdańska.

Darmowa muzyka, wcale nie jest gorsza. Wśród entuzjastów, którzy udostępniają swoje debiutanckie utwory również można znaleźć perełki. Pobrać  piosenki, wrzucić je na mp3 i nucić!

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge