Do seniorów ze zdjęciami

Uczniowie z SP nr 82 w Gdańsku, w ramach projektu zorganizowali wystawę zdjęć i fotografii. Jednak wyszli z nią poza mury swojej szkoły. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także w Domu Seniora, gdzie mieszkają ich świadkowie historii.

Pod auspicjami Teresy Jaszewskiej i Justyny Uszlińskej uczniowie zorganizowali wystawę zdjęć  powiadającą o wysiedleniach w czasie wojny. Ja mówią zainteresowani:

Nasza prezentacja spotkała się z wielkim zainteresowaniem, pomimo tego ,że w apelu uczestniczyły też klasy „O”. Otrzymaliśmy gromkie brawa ,a później pytaniom o świadków wydarzeń i wysiedlenia nie było końca .

Uroczysty apel, który towarzyszył otwarciu wydarzenia , odbył się 30 kwietnia w ich szkole. Jednak cały czas zdobi mury szkoły i cieszy oczy nie tylko uczniów, ale także przybywających do szkoły gości, rodziców czy dziadków.

Rodzice zapowiedzieli wsparcie i pomoc oraz podsuwali pomysły na  temat projektu  w przyszłym roku. W rozmowach z nami podkreślają jak ważne jest podjęcie i zapoznanie uczniów z problemem  wysiedlenia, który w bardzo dużym stopniu dotknął mieszkańców Pomorza w czasie II wojny  – dodają twórcy eventu.

Jednak zaprezentowanie wyników swojej pracy uczniom, to tylko część pomysłu, na jaki wpadli uczniowie z Gdańska. Ze względu na stan zdrowia ich świadkowie historii nie mogli uczestniczyć w uroczystościach szkolnych. Młodzież zadbała, aby nic ich nie ominęło i zaprezentowali swoje dokonania także w Domu Seniora, gdzie mieszkali bohaterowie wywiadów. Jak opowiadają:

Pokazaliśmy naszą prezentację, podziękowaliśmy Paniom za udział w naszym projekcie i przedstawiliśmy program artystyczny: zatańczyliśmy poloneza, przypomnieliśmy postanowienia Konstytucji 3 Maja oraz  wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Seniorzy byli bardzo wzruszeni .

Co warte jest zaznaczenia, uczennice cały czas odwiedzają mieszkających w DS świadków historii. Ich wizyty są zawsze bardzo oczekiwane, a dzieci spotykają się z gorącym przyjęciem.  Cieszy to nie tylko zainteresowanych, ale także opiekunów projektu. Jak mówi Teresa Janiszewska:

Osobiście uważam to za swój wielki sukces, że uczę dzieci nie tylko historii , ale wychowuję ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka.

 

One Response to “ Do seniorów ze zdjęciami ”

  1. maciek777 pisze:

    Niezwykle ciekawa inicjatywa. Myślimy, że dzieci i młodzież dzisiaj za mało okazuje szacunku i zrozumienia osobom starszym. Trwa kult młodości. Takie akcje bardzo cieszą.

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge