Młodzi historycy

Opowiem ci… dlaczego warto do nas dołączyć!

Uczenie na temat najnowszej historii Polski i tego, jak rozwijało się w naszym kraju społeczeństwo obywatelskie, nie musi być nudne! Nauczyciele i uczniowie z całej Polski udowadniają to od czterech lat przygotowując projekty w programie „Opowiem ci o wolnej Polsce”, prowadzonym wspólnie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Program adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Dzięki udziałowi w programie możecie:

  • Ocalić od zapomnienia historię swojej rodziny

Często świadkami historii, o których uczniowie przygotowują  projekt są osoby z najbliższego otoczenia. Mama, tata, babcia, dziadek… dzięki utrwalonym wspomnieniom, młody człowiek, może poznawać historię i konfrontować ją z uzyskanymi materiałami.

  • Odkryć i zafascynować się historią

Poznawanie historii dzięki opowiadaniu innych ludzi jest o wiele ciekawsze niż czytanie o niej w podręcznikach. Żywe wspomnienia, które dają wiele emocji są o wiele bardziej wartościowe niż suche fakty i liczby. Młody człowiek zafascynowany takimi czasami brnie i odkrywa coraz więcej i więcej.

  • Poznać lepiej historię – poznając opowieści

Wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, ale dużo lepiej na naszą wyobraźnię będą działać opowieści świadków historii, niż teksty w podręcznikach. Żadna opowieść nie jest pełną opowieścią, gdy nie są zarysowane ramy w jakich miała miejsce. Dlatego młody człowiek musi poznać, także tło historyczne wydarzeń, a dzięki temu ważną, dla całego kraju, historię.

  • Uczyć się od siebie nawzajem

Żaden uczestnik projektu nie pozostaje sam sobie. Dzięki naszym doświadczeniom już z czterech lat chętnie służymy radom i pomocą, a także skłaniamy innych uczestników do wzajemnej pomocy.

  • Kojarzyć i umiejętnie wykorzystywać zdobyte informacje

Nasz projekt zawsze kończy się ogólnopolską konferencją, na której młodzi ludzie prezentują swoje dokonania. Dzięki temu mogę skonfrontować swoje projekty i odszukać takie, które mieszczą się w tym samym przedziale czasowym. Wtedy uczestnicy programu często dzielą się wspólnymi informacjami i odnajdują wspólne mianowniki w wielu historiach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.