Ciekawe projekty

Podczas wszystkich edycji programu mieliśmy do czynienia  z wieloma ciekawymi projektami. Niektóre z nich, dzięki opowiadanej w nich historii, sposobie wykonania lub pomyśle, szczególnie utkwiły nam w pamięci. Zachęcamy Was do korzystania z wielu multimedialnych form przy realizacji projektu, ale także proponujcie nowe.

Zesłanie – Drugie życie na Syberii – XX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, opiekun: Wojciech Tesarczyk

W naszym projekcie zajęliśmy się rozmowami ze świadkami historii, których doświadczeniem było przeżycie zesłania do Kazachstanu. Spotkaliśmy się z dwiema osobami. W ramach projektu przygotowaliśmy obraz, który opisuje transport, oraz życie na Stepach Rosji/Kazachstanu.

YouTube Preview Image

i

Syberia oczami dziecka: Sytuacja Polaków wywożonych na Syberię po agresji ZSRR na Polskę – Gimnazjum nr 24 w Toruniu, opiekunowie: Małgorzata Ziędalska, Hanna Matuszewicz

Celem naszego projektu było ukazanie sytuacji polskich rodzin z Kresów Wschodnich wywożonych na Syberię po agresji ZSRR na Polskę. Wszystkie wydarzenia chcieliśmy przedstawić z perspektywy dziecka, zastanawiając się przy tym, w jaki sposób tak traumatyczne wydarzenia kształtowały świadomość i wrażliwość dojrzewającego człowieka. W tym celu spotkaliśmy się z panią Zofią Kalisz, która opowiedziała nam o swoich doświadczeniach i oprowadziła po Izbie Pamięci w ZS nr 1 w Toruniu, pokazując podarowane przez rodziny Sybiraków pamiątki i dokumenty. Historia pani Zofii tak bardzo pobudziła naszą wyobraźnię, że postanowiliśmy oprócz filmu dokumentalnego, przygotować również komiks oparty o doświadczenia naszej rozmówczyni i w tak popularnej formie dotrzeć z tą opowieścią do naszych rówieśników.

Indyjski skrawek nieba - Liceum Ogólnokształcące w Sobótce, opiekun: Monika Szima-Efinowicz

Uczniowie przygotowali film dokumentalny w oparciu o wywiad, pamiętnik, fotografie z rodzinnego zbioru. Pokazuje on wojenne losy sybiraczki Eugenii Krzysztofik, która została wysiedlona wraz z rodziną z Ukrainy. Przez Nieżnieudyńsk, Nowosybirsk, Taszkent, Aszchabad  wraz z armią gen. Andersa trafiła do Indii (Jammnagar i Waliwade Kolhapur). Tu pokazane zostało życie Polaków w kolonii brytyjskiej w Indiach w latach 1942-1947. Rozwój kultury, oświaty, wzajemne relacje Polaków i Hindusów, a przede wszystkim – pielęgnowanie polskich tradycji i patriotyzmu spowodowały że egzotyczne Indie stały się dla Polaków namiastką ojczyzny. Świadek wspomina między innymi Hankę Ordonównę , ks. Peszkowskiego, ks. Plutę których poznał wówczas osobiście.

YouTube Preview Image

Top SecretGimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim, opiekun: Dorota Stępniak

Projekt dotyczący historii PRL, działań cenzury i propagandy. Praca odbyła się dwutorowo. Jedno zadanie to rozmowa ze świadkiem historii, kolejne to zainteresowanie uczniów naszej szkoły tematyką historyczną okresu PRL – stąd „prowokacje”, happeningi, i filmy (scenariuszem i realizacją zajęli się sami uczniowie). Działaniom towarzyszyła oprawa „plakatowa”, tym razem była to parafraza haseł z okresu PRL-u (ze wskazaniem na specyficzny język i styl)

YouTube Preview Image

Możliwość komentowania jest wyłączona.