Lata: ’50-’70

Marzec to nie tylko początek wiosnyXX LO im. Orląt Lwowskich w Lublinie, opiekun: Wojciech Tesarczyk

Nasz projekt dotyczył wydarzeń marcowych oraz związany był z działalnością Solidarnościową. Efektem naszej pracy jest film-wywiad z byłą Panią Dyrektor naszej szkoły, która odeszła na zasłużoną emeryturę, lecz jeszcze uczy języka polskiego. W filmie chciałyśmy pokazać nie tylko suche fakty historyczne, ale również stan psychiczny i uczucia, które towarzyszyły ludziom w okresie Marca z perspektywy różnych pokoleń.

My, Kłodzczanie – Szkoła Podstawowa w Bierkowicach, opiekun: Elżbieta Mumot

Uczniowie wybrali na swojego świadka Pana Mariana Ptaka, od 1959 r. mieszkającego w Kłodzku. Całe swoje życie związał on z muzyką i harcerstwem. Urodził się w 1936 roku w Kozłowie (woj.  Poznańskie). W 1946 r. wstąpił do ZHP, a po jego rozwiązaniu do Organizacji Harcerskiej. 1959 r. po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Raciborzu otrzymał skierowanie do pracy we Wrocławiu – wtedy przyjechał do Kłodzka, które od razu go zauroczyło. Wbrew nakazowi podpisał umowę z tutejszym Inspektorem Oświaty jako nauczyciel śpiewu i muzyki. W szkole Podstawowej nr 1 w Kłodzku utworzył chór „Violinek” oraz zespół wokalny. Przy szkole powstała drużyna harcerska prowadzona nieprzerwanie od 50 lat przez Pana Mariana.

Z niewydrukowanych stronic bibuły: słowo o opozycji z lat 1976 -1981 – Prywatna SP nr 105 w Miedzeszynie, opiekun: Piotr Ulatowski

Zainteresowaliśmy się działalnością opozycjonistów z lat 1976-1981 w Warszawie, zwłaszcza pracą konspiracyjną ludzi, którzy powielali, drukowali i kolportowali materiały z drugiego obiegu, prowadzili działalność wydawniczą. Spotkaliśmy się z p. Mirosławem Chojeckim z NOWej, p. Wiesławem Bielińskim z wydawnictwa ,,Przedświt” oraz p. Adamem Borowskim związanym z Oficyną Volumen. Efekty naszej projektowej pracy opracowaliśmy w formie książeczki, napisaliśmy opowiadanie, przygotowaliśmy przedstawienie i wykonaliśmy prace plastyczne oddające nasze spojrzenie na Solidarność rozumianą głównie jako ruch społeczny i wartość ogólnoludzką.

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge