Pomysł na ciekawy projekt

Idąc tropem poprzednich projektów chcielibyśmy przedstawić Wam kila pomysłów na realizację ich w  ciekawej formie:

  • - Zrealizujcie film

Zachęcamy Was do nagrywania swoich wywiadów w formie audio i video. Czasami, warto zastanowić się jak urozmaicić opowieść świadka. Wybierzcie najbardziej interesujące wątki i stwórzcie krótkometrażowy film. Opowieść świadka może posłużyć jako kanwa scenariusza filmowego. Zaangażujcie w to swoją klasę. Odegrajcie kilka scenek, a potem dołóżcie podkłady muzyczne lub głos osoby opowiadającej. Uzyskacie dzięki temu świetny efekt, który będziecie mogli zaprezentować swojemu ekspertowi podczas ogólnopolskiej konferencji w Warszawie.

Zobaczcie jakie filmy nakręcili uczniowie wcześniejszych edycji

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

.

    • - Zorganizujcie konkurs

Aby Wasz projekt nie został niezauważony w szkole warto go trochę zareklamować. Często plakaty nie wystarczą, dlatego chcieliśmy Wam zaproponować, abyście zorganizowali konkurs, może być plastyczny lub literacki. Wyślijcie  zaproszenie do wzięcia udziału i regulamin również do innych szkół w Waszym regionie lub mieście.

Dzięki takiemu przedsięwzięciu z pewnością skłonicie kilka osób do pochylenia się nad interesującym Was przedziałem historii, a uzyskane w ten sposób materiały będziecie mogli wykorzystać również w Waszym projekcie.

NIE ZAPOMNIJCIE O POMOCY NAUCZYCIELI oni okażą się nieocenieni i z pewnością będą mobilizować młodzież z innych klas do wzięcia udziału w Waszym konkursie.

.

    • - Zorganizujcie wystawę zdjęć i fotografii

Pamiętajcie, że Wasz projekt może dotyczyć osób z Waszego otoczenia. Popatrzcie wokół siebie. Na pewno znajdziecie kilka ciekawych, często śmiesznych historii z życia Waszej szkoły lub Waszych nauczycieli choćby w okresie PRL-u. Poproście ich o udostępnienie Wam kilku swoich zdjęć z młodzieńczych lat. Tematyka może być dowolna, choć najlepiej „życie codzienne”. Dzięki takim fotografią będziecie mogli porównać choćby styl ubierania się czy fryzury, a jak wiadomo to także dużo mówi o tym, jak żyło się w tamtych czasach.

Możecie być pewni, że taka wystawa nie przejdzie w szkole bez echa. Młodzież z pewnością chętnie obejrzy swoich aktualnych nauczycieli,a i ich na pewno nie zabraknie wśród oglądających wystawę.

.

    • - Zorganizujcie debatę

Debata to dobry pomysł na spędzenie ciekawej godziny wychowawczej lub lekcji historii. Na początek określcie problem. Jako temat może posłużyć choćby „Stosunki Państwo – Kościół w czasach PRL-u”. Z pozoru nieciekawy, ale….  podzielcie się na dwa zespoły i próbujecie siebie nawzajem przekonać o swoich racjach. Dzięki takim debatom możecie dużo zyskać, bo nie da się wymyślać argumentów nie znając tła historycznego lub realiów w jakich dochodziło do sporów.

.

    • - Stwórzcie komiks

To jak przedstawicie opowieść swoich świadków historii zależy wyłącznie od Was, ale czasem warto pokazać coś oryginalnego. Zastanówcie się, który wątek rozmowy z Waszym świadkiem okazał się najbardziej interesujący i przedstawcie go w formie komiksu, który szybko się czyta i dobrze ogląda.

Możliwość komentowania jest wyłączona.